Verslas

2021.10.19 23:19

Dėl kiaulienos pertekliaus Europoje augintojai Lietuvoje kalba apie veiklos nutraukimą, ministras tikina – EK apie tai žino

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 23:19

Kas savaitę – po milijoną eurų nuostolio. Taip sako dabar gyvenantys Lietuvos kiaulių augintojai. Apie veiklos stabdymą galvoja pusė iš 40-ies bendrovių ir tai esą ne blefas. Kiaulių augintojai prašo arba pagalbos – aktyviau kovoti Briuselyje, arba tegul jiems tiesiai šviesiai valdžia pasako, kad jų nereikia. Žemės ūkio ministro teigimu, Europos Komisija žino padėtį, laukiama reakcijos.

Lietuvos ūkiai vienam gyventojui per metus užaugina 28 kilogramus kiaulienos. Tai – maždaug pusė viso vietinių suvalgomo kiaulienos kiekio. Danų kiaulių augintojai vienam gyventojui užaugina 270 kilogramų kiaulienos. Tai – penkiskart daugiau, nei yra realus pačių danų poreikis.

Daugiau, nei reikia, saviems kiaulių augina ir kitos šalys. Mėsą visos eksportavo į Kiniją, kol šiai rinkai ėmė tiek nebereikėti. Europoje – kiaulienos perteklius.

„ES apsirūpinimas kiauliena yra 131 proc. už 2020 metus. Už 2021 metus jis bus dar didesnis. Kitaip sakant, perprodukcija yra maždaug virš 30 procentų“, – teigia bendrovės „Vyturys“ direktorius Valdemaras Sadaunykas.

Kiaulienos perteklius kiša kiaulę ūkininkams: kas savaitę – po milijoną eurų nuostolio

Lietuvos kiaulių augintojai sako, visos šalys parduoda už bet kiek, kad tik kas pirktų. Daug mėsos rinkoje numušė supirkimo kainas.

„Mums išgyvenimo klausimas, kiek galėsime patempti, kad ir kiek turėtume lašinių, aš manau, maksimum pusmetis. Mes čia, kaip sakyt, neblefuojam, bet kalbam faktais. Kad kaina, savikaina yra 1,40, o gaunam 70 centų“, – sako bendrovės „Norsvin Lietuva“ direktorius Jonas Žultauskas.

Žemės ūkio ministras kviečia solidarizuotis – rinktis lietuvišką mėsą. Bet kiaulių augintojai sako, lojalumas baigiasi, kai žmonės pamato vietinės ir importinės kiaulienos kainą.

Prekybininkai sako, palyginimas – nekorektiškas, nes lygintos akcijos kainos su ne akcijos. Dėl akcijų tariamasi su tiekėjais.

„Maximos“ teigimu, Lietuvos tiekėjai dažniausiai nepajėgūs patiekti reikiamo kiekio – per savaitę paskerdžia 3-4 kartus mažiau kiaulių, nei tinklui reikia.

Bet visi sako pirmenybę teikiantys lietuviškai kiaulienai. „Rimi“ sako turintys jai specialų ženklą. „Iki“ skelbia, kad įvežtinę perka, esant poreikiui, o akcijas taiko tik daliai jos.

„Tai, kad akcijos yra daromos visai sveriamai kiaulienai, kuri yra lietuviška, kelis kartus per mėnesį, tikrai parodo, kad labai vertiname Lietuvos gamintojus“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

Žemės ūkio ministras tikina, kiaulininkystės sektoriaus problema žinoma.

„Kad dabar jau vat kažkas jau visiškai griūna, tai nėra taip. Taip, bloga, taip, blogėjanti, tą galime konstatuoti“, – teigia Kęstutis Navickas.

Briuselio prašoma padidinti lubas, kiek valstybė gali remti vieną sektorių.

„Dvidešimt šalių pareiškė susirūpinimą. Iš 26-ių septynios šalys – tai labai daug. Tai mes manom, kad tikrai nuėjo Komisijai tas ženklas“, – sako K. Navickas.

Kol kas paramai būtų 4 mln. eurų, bet ne visi galėtų juos pasidalinti – per karantinus išnaudojo limitą .

„50 eurų prarandame nuo kiekvienos parduotos kiaulės. Padauginame šį skaičių iš 20 tūkst. per savaitę realizuojamų kiaulių – milijoną eurų praranda visas sektorius. Tai kiek tų savaičių truks, tiek tų milijonų reikės“, – teigia Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.

Kiaulių augintojai sako, pildosi tik vienas jų noras – fizinio barjero su Baltarusija, iš kurios ateidavo maru sergantys šernai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt