Verslas

2021.10.19 13:21

Seimas padėjo tašką: nepasiskiepiję darbuotojai privalės testuotis savo lėšomis

LRT.lt2021.10.19 13:21

Seimas padėjo tašką ir priėmė galutinį sprendimą dėl to, kas turėtų mokėti už nepasiskiepijusių darbuotojų testus. Už tai, kad nepasiskiepiję darbuotojai turėtų testuotis savo lėšomis, pasisakė 65 parlamentarai, 2 buvo prieš, o 3 susilaikė.

Parengtomis įstatymo pataisomis siūloma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos būtų finansuojami ne valstybės biudžeto lėšomis, kaip buvo iki šiol, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, darbdavio lėšomis.

Dvi išimtys

Tiesa, parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės lėšomis. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas arba kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Numatoma, kad pakeitimai įsigalios nuo gruodžio 1 d.

Šis klausimas svarstytas ir antradienio rytą vykusiame Sveikatos komiteto posėdyje. Buvo pateikti siūlymai visus gyventojus testuoti valstybės lėšomis, nukelti įstatymo įsigaliojimo datą, tačiau abiem pasiūlymams nepritarta vieno balso persvara.

Pastabų projektui turėjo Aurelijus Veryga, jis siūlė palikti testų finansavimą biudžeto lėšomis iki tol, kol bus suvaldyta pandemija, tačiau tokiam siūlymui Sveikatos komitete nebuvo pritarta.

Iškilo klausimas dėl studentų

Seimo posėdyje parlamentarė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad valstybė turėtų pasirūpinti studentų ir besimokančiųjų pagal bendrojo ugdymo programas nemokamu testavimu, tačiau Sveikatos komitetas tokiam siūlymui jau anksčiau nepritarė.

Kategorišką nuomonę dėl siūlymo išsakė Ingrida Šimonytė, ji patikino, kad jau anksčiau studentams buvo padaryta išimtis ir jų testai galiojo 1,5 mėnesio ir tai buvo laikas nueiti pasiskiepyti. Premjerė pabrėžė, kad įstatymas nenumato privalomo testavimo studentams, tokį jį gali padaryti aukštosios mokyklos, pasinaudodamos autonomija, be to, priminė I. Šimonytė, studijų procesas gali vykti ir nuotoliniu būdu. Seimas balsavimu pasiūlymui nepritarė.

Sveikatos komitete buvo palaikytas pasiūlymas skiepytis panorusiam darbuotojui suteikti apmokamą skiepadienį. Seimo narys Sergejus Jovaiša teigė, kad tokiame siūlyme yra labai daug netikslumų ir neaiškumų, kada tą laisvą dieną galima suteikti, tad siūlymui siūlė nepritarti, tokią pačią poziciją išsakė ir balsuodamas Seimas.

Prieš balsavimą Seimo narys Eugenijus Gentvilas teigė, kad Lietuva netaiko pačių griežčiausių priemonių kovoje su pandemija, kokias taiko kitos valstybės, ir mūsų šalyje nėra nei vienos prievartinės priemonės, bet Seimas ir visuomenė negali būti sąmokslo teorijų šalininkų įkaitais. „Negalime švaistyti mokesčių mokėtojų pinigų, kad būtų testuojami tie, kurie piktybiškai vengia daryti šiuos dalykus“, – teigė jis ir pridūrė, kad tai ne prievarta, bet paskata skiepytis.

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis kaltino valdančiąją daugumą vengiant dialogo, nes jo siūlymas finansinę testavimo naštą dalytis valstybei ir gyventojams per pusę išgirstas nebuvo, politikas ragino Seimą balsuoti prieš siūlymą, kad darbuotojai už testus mokėtų patys.

A. Dulkys: „Vien testams reikėtų 19 mln. eurų“

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys anksčiau yra sakęs, kad valstybei testavimas kainuoja milijonus eurų.

„Vien tik patiems testams apie 19 mln. eurų būtų per metus, bet turime įsivertinti, kad dar yra ir žmonių darbas, infrastruktūra ir visa sistema. Kaštus atliepti yra labai sunku. Valstybė tikrai yra pasirūpinusi kiekvieno žmogaus vakcina ir testavimas yra tik papildoma priemonė rizikoms mažinti, tačiau ji nesprendžia klausimo iš esmės. Dabar, šiuo metu, kai valstybė turi vakcinų visiems, tikrai yra klausimas tų kaštų pasidalinimo“, – komentavo ministras.

Paklaustas, ar nėra numatyta išimčių medikams ir mokytojams, kurie nėra pasiskiepiję, A. Dulkys patvirtino, kad šių profesijų atstovams atsisakius skiepytis už testus taip pat tektų mokėti patiems.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt