Verslas

2021.10.19 15:43

Gyventojai galės tikėtis mažesnių kainų: Seimas linkęs palaikyti įstatymų pataisas, kurios leistų sumažinti energetikos kainas

atnaujinta 16.16
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.19 15:43

Seimas po svarstymo pritarė penkių įstatymų pakeitimams, kurie leistų energijos kainas nuo sausio padidinti mažiau, nei jos kiltų nieko nedarant. Galutinį sprendimą balsuodamas Seimas dar turės priimti vėliau. Planuojama priėmimo data – lapkričio 4 d.

Už pataisas balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 0, susilaikė 50 parlamentarų.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Butkevičius Seimo salėje teigė, kad teikiami pakeitimai – labai svarbūs, tačiau daugelis vartotojų ir netgi tiekėjų esą prašo plačiau paaiškinti, kokie bus padaryti pokyčiai.

Anot jo, bene daugiausia klausimų kelia elektros liberalizavimo proceso termino nukėlimas.

„Manau, vieną išvadą turime labai aiškiai padaryti – turi būti atliktas gilesnis analitinis darbas, kai gamtinių dujų kainų svyravimas yra labai stiprus“, – sakė A. Butkevičius.

Jis taip pat akcentavo ir biokurą, kurio kainos, anot parlamentaro, turėtų didėti: „Kalbant apie biokurą, kuris naudojamas šilumos gamybai, Lietuvoje 80 proc. biokuro naudojama šilumos gamybai, bet, jeigu pastebėsime pastaruoju metu, kaip didėjo biokuro kainos, tai Lietuvoje iš visų Baltijos valstybių biokuro kainos augo sparčiausiai. Manau, vargu ar biokuro kainos Lietuvoje sumažės.“

Anot jo, tai lemia ir tai, kad anksčiau bene trečdalį biokuro sudarė iš Baltarusijos importuotas biokuras.

Parlamentaras ragino pateiktoms pataisoms pritarti, tačiau paruošti ir daugiau priemonių. Kaip pavyzdį jis pateikė galimybės laikinai atidėti sąskaitų mokėjimą ir pagalbos energijos nepriteklių patiriantiems vartotojams priemones.

„Manau, kad šiuo metu esame tokioje situacijoje, kad šitiems įstatymų projektams reikia pritarti, bet žiūrint į perspektyvą, kai kurias papildomas priemones galėtų numatyti Vyriausybė, jei kainos nemažės“, – sakė A. Butkevičius.

Lietuvos valstiečių iš žaliųjų sąjungos frakcijos narė Ligita Girskienė teigė, kad kainų suvaldymui derėjo pradėti ruoštis anksčiau, o ne tuomet, kai, pasak Seimo narės, gyventojai netrukus gaus šokiruojančias sąskaitas.

„Manau, kad kainų didėjimo suvaldymui buvo galima pradėti rengtis ženkliai anksčiau, bet geriau vėliau ne niekada“, – kalbėjo L. Girskienė.

Ji taip pat išreiškė abejonę, ar siūlomos priemonės turės realios naudos vartotojams. Parlamentarė nurodė, kad, pakeitus įstatymo nuostatas, neliks jokios atsakingos institucijos, kuri būtų atsakinga už dujų atsargų kaupimo tvarkos nustatymą.

„Abejonių kelia, jog sukaupusios dujas įmonės galės naudoti šias atsargas tik Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, t. y., nesant kaupimo reguliavimo. Taip pat noriu pažymėti, jog keičiant gamtinių dujų tiekimo užtikrinimo pažeidžiamiems vartotojams tvarką ir atsisakant privalomo gamtinių dujų atsargų kaupimo bei įpareigojant tiekimo įmones visų pirma naudoti gamtinių dujų rinkos priemones, kaupimo galimybę paliekant tiekimo įmonių pasirinkimui, turėtų būti svarstoma, ar gamtinių dujų tiekimas pažeidžiamiems vartotojams visada galės būti tinkamai užtikrintas“, – kalbėjo L. Girskienė.

Ji taip pat pabrėžė, kad įstatyme siaurinamas vartotojų ratas, išskiriant pažeidžiamus vartotojus, kurių sąvoka įsatyme, pabrėžė L. Girskienė, nėra apibrėžta, o taip pat numatoma, kad nutraukus dujų tiekimą į Lietuvos teritoriją, tiekėjai be įspėjimo tiekimą gali nutraukti ir vartotojams.

„Atsižvelgiant į išsakytas pastabas, siūlau tobulinti įstatymo projektą ir Seimui teikti jau pakoreguotą dokumentą bei išnaudoti kitas paminėtas alternatyvas“, – sakė L. Girskienė.

Elektros tiekėjo pasirinkimą siūloma nukelti pusmečiui

Vienas iš siūlomų pakeitimų – elektros tiekėjo pasirinkimo termino atidėjimas. Kaip yra nurodęs energetikos ministras Dainius Kreivys, tai leistų išvengti chaoso elektros rinkoje ir apsaugotų gyventojus, kurie elektros tiekėjo pasirinktų laiku iki dabar numatyto termino – gruodžio vidurio.

Remiantis galiojančia tvarka, jeigu gyventojas laiku nepasirenka elektros tiekėjo, jis privalo mokėti ketvirtadaliu didesnė nei rinkos kainą už elektros tiekimą.

Siekiant amortizuoti smarkiai augančias šilumos ir dujų kainas gyventojams siūloma išdėstyti jų augimą iki penkerių metų – iki 2027 m. pabaigos.

Pataisose taip pat numatoma, kad šilumos gamintojams bus leista didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo, jeigu dujų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Remiantis dabar galiojančia tvarka, šilumos gamintojai per biržą privalo įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio.

Seimo Ekonomikos komitete pirmadienį taip pat buvo pritarta prezidentūros teiktas siūlymui, kad savo iniciatyva arba Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) prašymu dujų tiekimo įmonės, aptarnaujančios daugiau nei 100 tūkst. vartotojų, pateiktų išsamią informaciją, kaip valdo kainų rizikas.

Galutinė reguliuojama elektros kaina vartotojams, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, nuo kitų metų turėtų didėti 21 proc.

Skaičiuojama, kad nieko nekeičiant elektra, priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo ir plano, nuo sausio gyventojams galėtų brangti iki 50 proc.

Dujų kaina virykles turintiems žmonėms kiltų iki 20 proc., vietoje prognozuotų 51 proc., o dujoms šildantiesiems namus – iki 30 proc., vietoje prognozuotų 83 proc.

Taip pat numatoma griežčiau prižiūrėti daugiabučių administravimą. Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau yra nurodęs, kad didelės dalies daugiabučių šilumos tinklai nėra paruošti šildymo sezonui, o tai padarius būtų galima sutaupyti 10 proc. šilumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt