Verslas

2021.10.18 16:42

Ukraina uždraudė ir mūsų šalyje veikiančio rusiško prekybos tinklo veiklą – kodėl Lietuva tokio kelio rinktis negalėtų

atnaujinta 09.41
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.18 16:42

Rusijos mažmeninės prekybos tinklas „Mere“ neveiks Ukrainoje. Tokį draudimą tinklui nusprendė pritaikyti Ukrainos nacionalinė saugumo ir gynybos taryba (NSGT), skelbia „Kyiv Post“. Kaip LRT.lt teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, tokį sprendimą jis vertina labai rimtai, tačiau Lietuva tokio kelio pasirinkti negalėtų.

Apie tai NSGT sektorius Oleksijus Danilovas pranšė penktadienį po posėdžio: „Po šiandieninio NSGT posėdžio „Mere“ neturi teisės dirbti. Noriu jus informuoti, kad šiandien vienintelis miestas, kuriame buvo tęsiama jų veikla, yra Belaja Cerkovė, tačiau po šiandieninio NSGT posėdžio jie negali dirbti mūsų šalies teritorijoje.“

Kaip skelbia „Kiyv Post“, O. Danilovas tai dar kartą užtikrino ir per spaudos konferenciją sekmadienį: „Galiu patikinti, kad Rusijos mažmeninės prekybos tinklas „Mere“ neveiks Ukrainoje.

Jis patikslino, kad tinklo parduotuvės vis dar veikia viename Kijevo regionų ir Dnipropetrovsko regione, nepaisant ankstesnių patikinimų, kad šios parduotuvės bus uždarytos.

„Mere“ yra mažų kainų parduotuvių tinklas, kuris veikia visoje Europoje. Rusijoje, Baltarusijoje ir Kazachstane jis veikia „Svetofor“ prekės ženklu.

Iš viso šiuo metu tinkle yra daugiau kaip 2 tūkst. parduotuvių. Rusijoje įmonė veiklą pradėjo dar 2009 m., o Europos Sąjungoje – prieš dvejus metus.

2019 m. buvo atidarytos „Mere“ parduotuvės Rumunijoje, Vokietijoje, Lietuvoje. Kaip nurodoma bendrovės internetinėje svetainėje, artimiausiu metu parduotuves planuojama atidaryti ir Latvijoje, Italijoje, Ispanijoje bei Lenkijoje.

Lietuvoje šiuo metu veikia 17 tinklo parduotuvių. Daugiausia – trys – tinklo parduotuvės veikia Šiauliuose, dvi – Kaune, po vieną parduotuvę yra Klaipėdoje, Panevėžyje, Šalčininkuose, Telšiuose, Jonavoje, Alytuje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Tauragėje, Kretingoje, Jurbarke ir Šilutėje.

L. Kasčiūnas: Lietuva paskelbti sankcijų negalėtų

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pirmininkas Laurynas Kasčiūnas LRT.lt teigia Ukrainos tarybos žingsnį vertinantis labai rimtai, tačiau atkreipia dėmesį, kad Lietuva tokio sprendimo priimti nė negalėtų.

„Vertinu labai rimtai Ukrainos sprendimą, bet čia yra tam tikri teisinės bazės niuansai, ypač kalbant apie ekonomines sankcijas. Mes, kaip valstybė, būdami Europos Sąjungos nare, neturime nacionalinių sankcijų instrumentų. Ką mes, kaip valstybė, galime padaryti, tai suformuoti neįvažiuojančių asmenų sąrašą“, – teigia L. Kasčiūnas.

Jis atkreipia dėmesį, kad ES valstybės narės negali taikyti sankcijų verslo subjektams ar struktūroms.

„Tai – europinis klausimas. Jeigu į Europos sankcijas įtraukiama, tada taip, tos įmonės, kurios buvo įtrauktos, negalėtų veikti. Pavyzdžiui, Baltarusijos atvejis. Beliekantis kelias – sąmoningumo principas. Labai sveikinu dabar prasidėjusią visuomenininkų akciją dėl kai kurių produktų iš Baltarusijos – jų tiesiog nepirkti ir juos boikotuoti mūsų parduotuvėse. Lygiai taip pat galima boikotuoti ir prekybos tinklą Lietuvoje. Tai būtų geriausias visuomenės atsakas“, – tvirtina L. Kasčiūnas.

LRT.lt dėl komentaro susisiekė su „Mere“ padalinio Lietuvoje atstovais, tačiau iki publikavimo bendrovė komentaro nepateikė.

Antradienio rytą prekybos tinklo administracij į užklausą atsakė raštu ir nurodė nekomentuojanti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt