Verslas

2021.10.18 13:47

Nors italai priešinasi leidimui dirbti tik su žaliuoju pasu, Lietuvos darbdaviai tokį sprendimą palaikytų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.18 13:47

Reaguodami į nuo penktadienio Italijos darbuotojams įsigaliojusį žaliąjį pasą, be kurio šie negali dirbti, Lietuvos darbdaviai sako, kad tokį sprendimą Lietuvoje taip pat sveikintų. Tuo metu profesinės sąjungos nurodo, jog siūlymas patiems darbuotojams susimokėti už profilaktinį testavimą yra kraštutinė priemonė, kuria žengiama link Italijos scenarijaus.

Italijoje nuo spalio 15 dienos visiems šalies darbuotojams bus reikalingas žaliasis pasas, kuris įrodo, kad žmogus pasiskiepijęs, turi neigiamą testo rezultatą arba yra persirgęs koronavirusu.

Naujasis Italijos Vyriausybės nurodymas paveiks daugiau kaip 20 mln. dirbančiųjų visuose sektoriuose. Šalies Vyriausybė, be kita ko, skelbia, kad tie, kurie žaliojo paso neturės, sulauks baudų.

Iki šiol žaliasis pasas Italijoje buvo reikalingas norint patekti į tokias vietas kaip restoranai, kino teatrai ar sporto klubai, taip pat norint važiuoti autobusu ar traukiniu, skristi šalies viduje vykdomais skrydžiais. Žaliasis pasas taip pat privalomas Italijos medikams ir mokytojams.

Nesutikdami su tokiu valdžios sprendimu, į gatves Romoje ir Milane išėjo protestuoti mažiausiai 15 tūkstančių žmonių. LRT radijo bendradarbė LRT radijo žiniose sakė, jog be smurto protestuose neapsieita.

LRT RADIJO bendradarbė Italijoje Neringa Budrytė teigė, kad neturintieji žaliojo paso nebus atleidžiami iš darbo, tačiau jų lauks nušalinimas nuo pareigų. Tokie žmonės negaus ir atlyginimo, tikina pašnekovė.

„Jei darbuotojas bus užfiksuotas darbo vietoje be žaliojo paso, jam grės bauda iki pusantro tūkstančio eurų“, – pabrėžė N. Budrytė.

Sveikintų tokį scenarijų Lietuvoje

Paklaustas, ar įsivaizduotų tokį scenarijų Lietuvoje, Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sako, jog prognozuoti kol kas sudėtinga. Vis dėlto, jo manymu, masinis vakcinavimas ir nenorinčiųjų skiepytis apribojimas nuo viešo gyvenimo, nors ir kelia pasipiktinimą, ko gero, yra vienintelis kelias.

„Mūsų mentalitetas ne toks, kaip italų, nors ten irgi reikėtų išskirti Šiaurės, Pietų Italiją. Šiaurės italijoje viskas vyksta daugmaž organizuotai, Pietų italijoje panašiai, kaip Lietuvoje. Man patinka, aš pritariu ir manau, kad dauguma darbdavių pritaria tam Italijos projektui. Jeigu jis Lietuvoje bus realizuotas, mes tai labai sveikintume“, – sako D. Arlauskas.

Jeigu jis Lietuvoje bus realizuotas, mes tai labai sveikintume.

D. Arlauskas

Tokios priemonės, kaip ši ir, pavyzdžiui, reikalavimas darbuotojams iš savo kišenės mokėti už periodinį testavimą, anot jo, skatina spartesnę darbuotojų vakcinaciją.

„Dar prieš mėnesį susitikime su premjere labai aiškiai pasakėme, kad, jeigu mūsų tikslas yra vakcinavimas, testavimas už valstybės arba darbdavių pinigus, to nepaskatins. Galime pasidžiaugti, kad po mėnesio valdžia suprato, jog tą naštą reikia perkelti ant darbuotojų. Jeigu tikslas yra kuo daugiau vakcinuoti, tai alternatyvų daugiau nėra“, – pažymi D. Arlauskas.

„Žinoma, kad pritartume [Italijos modeliui Lietuvoje – LRT.lt], su skaudančia širdimi pritartume, nes mūsų mentalitetas bus didelis pasipriešinimas, tai čia tik dėl to. Dėl to mes iš pradžių sakėme, kad turi būti alternatyva skiepijiui, bet, deja, matome, kad testuotis už kitų pinigus žmonių nemotyvuoja skiepytis“, – taip pat kalba D. Arlauskas.

Teigia, jog pasirenkamas prievartos kelias

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės manymu, Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymu Lietuvoje dedamas pirmasis žingsnis link žaliojo paso, kuriam priešinasi italai.

„Skirtumas bus tik testo galiojimo laikas, o iš esmės visos sąlygos atitinka, jeigu jis [įstatymas – LRT.lt] rytoj bus priimtas ta apimtimi.

„Mes bandėme modeliuoti situacijas ir galvoti, kaip čia bus. Sunku prognozuoti, kokia bus žmonių reakcija, kaip viskas vyks. Matyt, tas įstatymas rytoj bus priimtas, nes valdančiųjų politinė valia aiškiai pasimatė per pirmuosius du balsavimus. Dabar reikia turėti viltį, kad tokia prievartos priemonė pasiteisins. Žinote, kai imiesi kraštutinių priemonių, turi tiksliai žinoti, kad ji pasiteisins“, – viliasi I. Ruginienė.

Buvo pasirinktas kelias eiti daugiau prievartos mechanizmu.

I. Ruginienė

Profesinių sąjungų teigimu, darbuotojų atžvilgiu nebuvo pasiūlyta jokių pozityvių vakcinacijos skatinimo priemonių.

„Jeigu dabar matome, kad pagyvenusiems žmonėms iš kišenės ištraukta pozityvi priemonė, skatinanti skiepytis, o darbuotojams nė vienos pozityvios priemonės nebuvo ištraukta. Pavasarį mes siūlėme ir skiepadienį, kai jis buvo labai aktualus, tačiau tada Vyriausybė jo nepalaikė, jokios kitos panašios priemonės, kaip pagyvenusiems žmonėms, niekas nepasiūlė ir nepriėme, buvo pasirinktas kelias eiti daugiau prievartos mechanizmu. Tai, žiūrėsime, duok, Dieve, kad pasiteisintų“, – komentuoja I. Ruginienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt