Verslas

2021.10.17 20:09

Verslas ragina imtis viešojo sektoriaus: per lėtas, trukdantis vystytis verslui ir valstybei

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.17 20:09

Verslas sako – politikams pagaliau būtina iš esmės imtis viešojo sektoriaus, nes jo lėtumas jau stabdo verslą ir apskritai trukdo vystytis valstybei. Valdantiesiems siūloma peržiūrėti viso valstybės aparato darbuotojų kiekį, kompetencijas ir atlyginimus. Viešojo valdymo ekspertas sako: modernizacija – gerai, bet nereikia persistengti, nes čia ne visada suveikia tos pačios taisyklės kaip versle.

Kaip sako verslas, nuo viešojo sektoriaus priklauso ir laikas, ir pinigai. Ir dabar, augant ekonomikai, tai tapo ypač akivaizdu.

Žinios. Verslas siūlo reformuoti viešąjį sektorių: lėtumas trukdo vystytis valstybei

„Jeigu verslas investuoja, skaitmenizuojasi ir visa kita, tai viešajame sektoriuj, ko gero, šiandien, privatus sektorius negali jau toliau judėti be viešojo sektoriaus kilstelėjimo. Daugelyje vietų stringame“, – sako Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

„Mes turime apsispręsti, ko mes norime. Kiek mes norime to biurokratinio aparato, kiek jo reikia. Aš, pavyzdžiui, visada esu, kaip nenuskambėtų juokingai, šalininkas biurokratinio aparato, nes jis reikalingas. Ir, jeigu mes turėsime efektyviai veikiantį biurokratinį aparatą, mes nuo to išlošime visi“, – neabejoja „Eikos“ valdybos pirmininkas Robertas Dargis.

Verslas sako, pirmiausia būtina peržiūrėti funkcijas. Tada imtis skaitmenizacijos ir darbuotojų skaičiaus. Esą akivaizdu, kad, pavyzdžiui, Migracijos tarnyboje dabar stinga žmonių. Kai kur kitur – per daug.

Statistikos departamento duomenimis, darbuotojų visame viešajame sektoriuje – 364 tūkst. Tai – daugiau kaip ketvirtadalis visų darbuotojų šalyje. Valdžios sektoriaus įmonių – 3 300.

„Apie dvidešimt kelios įstaigos šiuo metu yra su laikinais vadovais. Ir kita statistika, kurią teko girdėti, kad bene pusė atrankų iš pirmo karto neįvyksta, t. y., kandidatų nėra, o, jeigu yra, tai dažniausiai žmonės iš vidaus, kas neduoda to naujo kraujo“, – komentuoja ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius Dalius Misiūnas.

ISM universiteto rektorius sako, be vadovų nėra pokyčių. Jų galėtų imtis iš verslo atėję žmonės, bet tam reikia adekvačių algų. Vidutiniškai atlyginimai viešajame sektoriuje dabar didesni nei privačiame, bet ne vadovų.

„Dėl to taip yra? Dėl to, kad yra įstatymu nustatytos lubos, kurių, be abejo, niekas nesiryžta didinti, nes atlyginimų didinimas nėra populiarus sprendimas“, – sako D. Misiūnas.

„Dar nepopuliariau, kada jūs pusę metų negaunate atsakymo jokio iš, sakykime, įstaigos, į kurią jūs kreipėtės. Tai tas yra, man atrodo, valstybei daug blogiau, negu klausimas, ar reikia tai sutvarkyti ir už kokius atlyginimus žmonės turėtų ten dirbti“, – tvirtina R. Dargis.

Valdantieji pertvarką esą bent pradėtų, o tęsis ji turbūt ne vieną kadenciją. Ekspertas sako, užšaldytas viešasis sektorius negali būti – dalies funkcijų, keičiantis gyvenimui, nereikia, bet nereikėtų ir persistengti jį reformuojant, nes ne visur tinka verslo modelis.

„Verslas turi labai aiškiai išreikštus tikslus, tai yra susiję su pelnu. Tikslas yra uždirbti pinigus, kuo daugiau uždirbai, tuo geriau. Labai viskas paprasta. Viešajame sektoriuje tikslas yra gyventojų gyvenimo kokybė“, – sako Mykolo Romerio universiteto Viešojo administravimo instituto direktorius profesorius Andrius Stasiukynas.

Neigiamas taupymo pavyzdys, anot eksperto, – praėjusi žiema.

„Prisnigo daug, laidus nutraukė, gyventojai, šeimos su mažais vaikais, virš savaitės buvo be viešosios paslaugos. Sutaupyta gyvenimo kokybės sąskaita. Tai va čia mes matome, kaip viešajame sektoriuje veikiančios valstybinės įmonės ne visada tenkina tą viešąjį interesą gyventojų gyvenimo kokybės, bet pasiduoda verslo logikai“, – teigia A. Stasiukynas.

Vyriausybė programoje valstybės tarnybos pertvarka įvardyta kaip viena svarbiausių. Tai būtų ne pirmas kartas, kai jos imamasi. Prieš gerą dešimtmetį, kaip ir ką gerinti, ieškojo sudarytos saulėtekio ir saulėlydžio komisijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt