Verslas

2021.10.15 22:55

Baltarusių verslai keliasi į Vilnių: tarp jų – milijonus atnešęs startuolis ir rinkimų klastojimą atskleidusios platformos kūrėjai

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.15 22:55

Praėjus daugiau nei metams nuo suklastotų prezidento rinkimų Baltarusijoje, iš šalies dėl represijų išsikraustė daugiau nei pusė anksčiau klestėjusio šalies informacinio technologijų sektoriaus įmonių, vadinamųjų startuolių. Po Lenkijos ir Ukrainos trečia populiariausia kryptis naujiems jų namas išlieka Lietuva. Vilniuje darbą tęsia ir pernai rinkimų klastojimą atskleidusių platformų kūrėjai.

Nauji baltarusių startuolių centro namai Vilniuje – su protesto spalvomis.

„Tai buvo labai netikėta“, – taip jo įkūrėja apibūdina veiklos Minske pabaigą. Ji rodo ir nuotrauką, kurioje – Baltarusijos jėgos struktūrų vizitas.

„Visi buvo sustatyti prie sienos iškeltomis rankomis“, – prisimena Tania Marinič.

Panorama. Per susitikimą su rinkėjais mirtinai subadytas JK parlamentaras Davidas Amessas (su vertimu į gestų k.)

Tania įkūrė startuolių centrą, per septynerius metus tapusį didžiausiu Baltarusijoje, pritraukusį šimtą milijonų eurų, tačiau tai neapsaugojo – užteko paremti protestus.

Prezidento rinkimų karuselė Baltarusijoje jau daugiau nei dvidešimt metų baigiasi vienodai – tačiau 2001-ųjų rinkimai Tanios gyvenime paliko pėdsaką.

„Esu buvusio Baltarusijos opozicijos lyderio našlė. Jis dalyvavo prezidento rinkimuose, buvo įkalintas. Kalėjime jį ištiko širdies smūgis, režimas norėjo jį nužudyti“, – tvirtina startuolio „Imaguru“ įkūrėja Tania Marinič.

Iš klestėjusio Baltarusijos startuolių sektoriaus šalį paliko jau daugiau nei pusė. Tarp jų ir pirmasis pasiekęs milijardo vertę – taip pat kai pareiškė paramą protestams.

„Iškart po to įmonės darbuotojai pradėti suiminėti. Nusprendėme išsikelti ir mes“, – pasakoja Tania.

Naujais namais Vilnius tapo ne tik šiai, bet ir dar maždaug trisdešimčiai įmonių iš Baltarusijos visiškai arba iš dalies persikėlusių į Lietuvą. Kartu su dar svarstančiomis – skaičius didesnis.

„Yra apie 80 įmonių, kurios arba persikėlė, arba yra persikėlimo procesas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Daugiausia tai yra informacinių technologijų kūrėjai. Tačiau į Vilnių pasitraukusio Pavelo Liberio platforma Aleksandrui Lukašenkai iššūkį metė tiesiogiai.

Jo sumanyta rinkimų stebėjimo platforma „Golos“ pernai sujaukė režimo kortas – leido palyginti oficialius rinkimų rezultatus su realybe.

„Daugiau nei pusė milijono žmonių mums atsiuntė savo balsalapių nuotraukas ir šitaip įrodėme rinkimų klastojimą“, – aiškina platformos „Golos“ įkūrėjas Pavelas.

Jis darbą tęsia iš Vilniaus. Šiandienis jo platformos auditorijos skaičius – per pusantro milijono baltarusių, apėjusių cenzūrą.

„Šiandien esame didesni už daugelį Baltarusijos žiniasklaidos priemonių. Rinkimų komisijos vadovė pavadino mus teroristais, Lukašenka paminėjo mus savo metinėje kalboje, ragindamas žmones nesinaudoti mūsų platforma“, – teigia jis.

Dėmesys greitai tapo pavojingas.

„Man paskambino draugas, turintis ryšių Baltarusijos teisėsaugoje. Jis man pasakė: „Tavimi labai daug susidomėjimo, patariu nedelsiant palikti šalį“. Taip ir padariau“, – pasakoja Pavelas.

Vis dėlto Varšuvą ir Kijevą pasirinko daugiausia Baltarusijos informacinių technologijų įmonių, ne Vilnių – kitaip nei Pavelas.

„Jau per ankstesnius mano apsilankymus Lietuvoje susidariau gerą įspūdį apie šią šalį, o dabar čia praleidus metus, įspūdis dar geresnis“, – nurodo vyras.

„Jaučiame gana didelį Baltarusijos startuolių susidomėjimą: nuo pernai rugpjūčio gavome 18 Baltarusijos startuolių paraiškų“, – teigia „Verslios Lietuvos“ atstovė Roberta Rudokienė.

O spaudimas trauktis iš šalies tik didėja – pagal naują Baltarusijos įstatymą, užtenka prenumeruoti režimą kritikuojantį socialinio tinklo „Telegram“ kanalą, kad septyneriems metams atsidurtum kalėjime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt