Verslas

2021.10.15 15:44

Kitų metų biudžete tėvai pasigenda didesnių vaiko pinigų, ministerija pateikė paaiškinimą

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt, ELTA2021.10.15 15:44

Vyriausybės patvirtintame valstybės biudžete dalis tėvų sako pasigedę informacijos apie tai, kiek kitąmet didės vadinamieji vaiko pinigai. Anot jų, augančių kainų kontekste atžalas auginančios šeimos paliekamos likimo valioje.

Ministerija akcentuoja, kad vaiko pinigai, kaip ir kitos socialinės išmokos, yra indeksuojami, todėl augs tiek, kiek didėja su jais susijusi bazinė socialinė išmoka.

Siūlė didinti 10 eurų

Šiais metais vaiko pinigai padidėjo nuo 60 iki 70 eurų. Siekiant sumažinti kylančių kainų naštą šeimoms, auginančioms vaikus, Seimo Darbo partijos frakcijai atstovaujantys parlamentarai Vytautas Gapšys ir Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Mazuronis siūlė kitais metais vaiko pinigus padidinti dar 10 eurų – iki 80 eurų per mėnesį.

„Įstatymo projektą paskatino rengti auganti infliacija, kylančios dujų, šildymo ir elektros kainos bei nuolat brangstantis būtiniausių maisto produktų krepšelis. Šiuo projektu siekiame bent iš dalies kompensuoti būsimą kainų šuolį prasidėjus šildymo sezonui ir apsaugoti vieną iš ekonomiškai jautrių grupių, t. y. šeimas, auginančias vaikus“, – sakė V. Gapšys ir A. Mazuronis.

Vis dėlto kitų metų biudžete vaiko pinigams kai kurie gyventojai teigia pasigedę dėmesio, esą nebuvo įvardyta, kiek tiksliai jie padidės. Žiniasklaidoje pasirodė informacijos, kad vaiko pinigai kitąmet turėtų siekti 73,5 eurus – prisidėtų 3,5 euro.

Vilniuje su vyru gyvenanti ir du vaikus auginanti Neringa neslepia – augant maisto, paslaugų, elektros, šildymo kainoms, jaunoms šeimoms tenka ypač susiveržti diržus. Moteris tikėjosi, kad nuo Naujųjų metų ženkliau didės ir vaiko pinigai, tačiau sako turėjusi nusivilti.

„Suprantu, kad pensininkams ir gaunantiesiems mažiausias pajamas, ypač šiuo laikotarpiu, tikrai nelengva, tačiau manyti, kad jaunos šeimos su vaikais, kad ir gaunančios vidutines pajamas, lobsta, yra naivu. Viskam reikia pinigų, žmonės dar tik pradeda kurti gyvenimus, perka būstus, o dar vaikai: maistas, drabužėliai, vežimėliai, darželiai, būreliai, ekskursijos, pratybos, knygos – vardyti ir vardyti. Tikėjomės, kad bus labiau akcentuoti ir vaiko pinigai“, – teigė moteris.

SADM: vaiko pinigai priklauso nuo bazinės socialinės išmokos dydžio

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Komunikacijos skyriaus vedėjos Editos Banienės aiškinimu, vaiko pinigai, kaip ir kitos socialinės išmokos, yra indeksuojami, todėl augs tiek, kiek didėja su jais susijusi bazinė socialinė išmoka.

„Planuojama, kad kitąmet bazinė socialinė išmoka sudarys 42 eurus (šiemet – 40). Padidinus šį dydį, atitinkamai padidės nuo jo priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui, vaiko pinigai, vienkartinė išmoka vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai ir kitos.

Didės ir socialinė parama mokiniams, vaiko išlaikymo išmoka, dalinė neįgalių studentų išlaidų kompensacija bei kitos socialinės išmokos. Nuo kitų metų pradžios padidinus bazinę socialinę išmoką iki 42 eurų, vaiko pinigai indeksuosis 5 procentais t. y. didės sparčiau nei infliacija šalyje“, – teigia E. Banienė.

SADM atstovė taip pat akcentuoja, kad kitąmet vaikus auginančių šeimų pajamos augs dėl padidėjusio NPD, jis didės nuo 400 iki 460 eurų. Didesnį atlyginimą į rankas dėl padidinto NPD gaus visi tie, kurių pajamos yra nuo MMA iki vidutinio atlyginimo. Skaičiuojama, kad tokias pajamas šalyje gauna apie 73 proc. visų dirbančiųjų.

„Manome, kad sprendimas padidinti NPD leis taikliau pasiekti asmenis ir šeimas, kurioms iš tiesų reikalinga valstybės pagalba“, – sako E. Banienė.

Mano, jog didinti vaiko pinigų nereikėtų

Reaguodamas į tai, kad kitų metų biudžete numatyta kelti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, o tai sukuria sąlygas kilti ir algoms privačiajame sektoriuje, Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas Algirdas Bartkus sako, kad dėl to geriau gyvens ir vaikai.

„Atitinkamai iš to išplaukia, kad selektyviai dabar vaiko pinigų papildomai išskirti nereikėtų. Ir aš manau, kad nereikėtų, nes išlaidos 20 proc. viršija pajamas. Pas mus daugybę metų biudžetas yra deficitinis, tai yra blogai, iš principo tai yra pavojus nacionaliniam saugumui“, – kalbėdamas apie fiskalinį šalies stabilumą perspėja A. Bartkus.

Vaiko pinigai ir kitos panašios išmokos, anot VU docento, apskritai yra gana ydingas sprendimas, nes mažina paskatas užsidirbti.

„Vyriausybė turėtų suteikti daugiau galimybių užsidirbti, t. y. pritraukti daugiau investicijų, sukurti daugiau darbo vietų. Tokiu būdu būtų uždirbami didesni pinigai ir nereikėtų jokių kompensacijų.

Šis visas mechanizmas yra apskritai žalojantis, nes tu gauni išmoką, paskatos pačiam tobulėti, papildomai užsidirbti kaip ir nelieka. Be to, vaiko pinigai iš biudžeto, jie kainuoja“, – sako A. Bartkus. Jis akcentuoja, kad Lietuvos biudžetas ir taip beveik kasmet yra deficitinis, todėl papildomos lėšos vaiko pinigams tik didintų valstybės biudžeto skylę.

Išaugusios kainos nestebina

A. Bartkaus teigimu, šiuo metu matomo kainų prieaugio, kaip karantino pasekmės, buvo galima tikėtis.

„Kai karantino ribojimai yra palaipsniui naikinami, vartojimo sprendimus, kuriuos atidėjo ateičiai, pavyzdžiui, šaldytuvo įsigijimą, žmonės paleido į rinką, todėl visi pasaulio gamintojai susiduria su stipriai išaugusia paklausa. Jai patenkinti reikalingi įvairūs ištekliai, taip pat ir energetiniai. Rezultatas – turime kainų prieaugį“, – paaiškina A. Bartkus.

Vis dėlto, vertinant ilgesnio laikotarpio perspektyvą, kainos ne taip smarkiai išaugusios, kaip gali atrodyti, tvirtina VU docentas.

„Šeimoms, dėl augančių kainų susiduriančioms su įvairiais vartojimo sunkumais, lyginant pastaruosius dvejus metus, taip atrodo (kad kainos smarkiai išaugo – LRT.lt), tačiau jeigu jos vertintų ilgalaikę perspektyvą, jų situacija yra tokia pati“, – atkreipia dėmesį A. Bartkus.

Pritarė biudžetui

Šią savaitę Vyriausybė pritarė 2022 metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, „Sodros“ biudžeto ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetų projektams, jie teikiami svarstyti Seimui. Biudžete suplanuotas minimalios algos padidėjimas, pensijų augimas, naujų mokesčių įvesti nenumatyta.

Kitais metais numatyta didinti viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčius. Kitąmet 4 eurais numatoma padidinti bazinį pareiginės algos dydį nuo 177 iki 181 eurų. Mažiausiai uždirbantiems viešojo sektoriaus darbuotojams numatoma kilstelti minimalius pareiginės algos koeficientus (0,5).

Taip pat siūloma didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 730 eurų ir maksimaliai taikytiną neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) – iki 460 eurų. Seimui pritarus NPD didinti iki 460 eurų, kitąmet MMA į rankas siektų 533 eurus. Keičiant taikymo formulę, papildomą naudą labiausiai pajaustų iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) gaunantys gyventojai.

Vidutinė socialinio draudimo pensija padidėtų 51 euru (nuo 414 iki 465 eurų), vidutinė socialinio draudimo pensija su būtinuoju stažu – 48 eurais (nuo 441 iki 489 eurų). Nuo 2022 metų visi pagyvenę ir neįgalūs vieniši asmenys gautų 32 eurų vienišo asmens išmoką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt