Verslas

2021.10.15 12:43

Prezidentūra apie augančias elektros ir dujų kainas: būtina pasirūpinti pažeidžiamais vartotojais

atnaujinta 13.09
Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.15 12:43

Lietuvoje smarkiai brangstant dujoms, elektrai ir šildymui, prezidentūra palaiko Vyriausybės siūlomą energijos kainų suvaldymo paketą ir taip pat pabrėžia, kad vienas iš galimų aukštų kainų sprendimo būdų yra atsinaujinanti energetika.

„Žaliasis kursas, atsinaujinanti energetika nėra problema, o greičiausiai vienas iš galimų sprendimų. Lietuva prieš dešimtmetį turėjo panašią situaciją, kai šilumos kainos buvo labai aukštos dėl drastiškai pabrangintų dujų. Tada mums pavyko greitai persiorentuoti į biokurą ir tokiu būdu kainos krito.

Manome, kad tai yra tam tikra analogija įvertinimui ir visai Europos Sąjungai (ES) dabar investuoti į atsinaujinančią energetiką, atsisakyti priklausomybės nuo iškastinio kuro, ypač importuojamo iš trečiųjų šalių“, – penktadienį žurnalistams sakė prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

Penktadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite ir energetikos ministru Dainiumi Kreiviu.

Su energetikos ministru prezidentas kalbėjosi energetikos kainų kilimo klausimu, kuris bus svarstomas ir Europos Vadovų Tarybos posėdžiuose.

ES vadovai svarstys, kokių priemonių galima imtis tiek nacionaliniu, tiek Europos lygmeniu, kad būtų švelninamas energetikos kainų padidėjimo poveikis.

Užsiminė apie galimus piktnaudžiavimo atvejus

J. Neverovičiaus teigimu, dėl augančių energetikos kainų būtina skirti dėmesį pažeidžiamiausiems vartotojams.

„Pritariame, kad turėtume dėti pastangas pasirūpinti pažeidžiamais vartotojais. Lietuvos Vyriausybė yra pasiūliusi tam tikras priemones, kurias, be abejo, prezidentas taip pat remia“, – dėstė J. Neverovičius.

Susitikimo metu taip pat pat buvo išsakyta parama ES vidaus rinkos stiprinimui ir integracijai.

„Taip pat paremtume komisijos detalesnį įvertinimą, ar nebuvo piktnaudžiavimo atvejų ES vidaus rinkoje su rezultatu prisidėti prie aukštesnių kainų. Ir atskirai norėčiau paminėti, kad pritariame komisijos planamas įvertinti bendro dujų pirkimo galimybę formuojant ES strateginį dujų rezervą.

Čia galima atkreipti dėmesį, kad didelis potencialas yra su Ukraina ir jos turima infrastruktūra, bet taip stiprinant vidaus rinką, naikinant barjerus, perteklinius mokesčius ir įgalinant dujų rinką laisviau funkcionuoti pačioje ES viduje“, – komentavo prezidento patarėjas.

Siūlo stiprinti Vyriausybės pateiktą paketą

Anot J. Neverovičiaus, trumpai buvo aptartas ir Vyriausybės siūomas energijos kainų suvaldymo Lietuvoje paketas.

„Prezidentas jį remia. Buvo išsakytas siūlymas jį dar labiau stiprinti, numatant pareigą tam tikrų dominuojančių tiekėjų dujų rinkoje pateikti išsamią infromaciją apie tai, kaip dujų tiekimo portfelis yra diversifikuojamas, kaip yra valdomos kainų rizikos ir tokį vertinimą, analizę galėtų ir turėtų vertinti mūsų reguliatorius. Toks pasiūlymas būtų pateiktas komitete tam, kad būtų įtrauktas į galutinį sprendimą“, – sakė J. Neverovičius.

300 mln. eurų atsinaujinančiai energetikai

Energetikos ministras Dainius Kreivys antrino, jog su prezidentu buvo aptarti pasirengimo Europos Vadovų Tarybai energetiniai klausimai.

„Pagrindinė linija yra tokia, kad žaliasis kuras nėra priežastis kainų kilimui, bet gali būti geras instrumentas jas suvaldyti“, – akcentavo D. Kreivys, pridurdamas, kad Vyriausybė kitiems metams yra parengusi eilę priemonių, kaip kiekvienas namų ūkis galėtų vystyti atsinaujinančią energetiką.

Anot ministro, tam iš viso skirta beveik 300 mln. eurų: „170 mln. eurų yra skirta saulės elektrinėms, baterijoms prie elektrinių. Kaip minėjau, kas trečias, ketvirtas namų ūkis per artimiausius penkerius metus galės įsirengti šiuos atsinaujinančius gavybos šaltinius. Katilų keitimui, šilumos siurbliams yra skirta virš 100 mln. eurų.“

D. Kreivio teigimu, biokuro išplėtimas, į rinkas pateikiant medienos atliekas, galėtų sumažinti kainas beveik 10–15 proc.

Daugiabučių šilumos mazgų reguliavimas taip pat yra viena iš esminių komponenčių, sako ministras.

„Matome, kad šiuo metu beveik 50 proc. daugiabučių mazgų yra nesureguliuota, todėl stiprinsime kontrolę, kad tie mazgai būtų sureguliuojami laiku. Čia turės būti tam tikri teisės aktų pakeitimai, kad mūsų reguliatorius turėtų instrumentus tai daryti“, – nurodė D. Krievys.

Reaguodamas į energetikos kainų svyravimus, ministras teigė manantis, jog valstybinis reguliatorius turėtų vertinti ir ilgalaikes rizikų valdymo programas. „Manau, kad Seime tos nuostatos turėtų rasti savo vietą“, – kalbėjo D. Kreivys.

Siekia mažinti naštą gyventojams

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kurios leistų nuo sausio mažiau padidinti energijos, pirmiausia dujų, kainas gyventojams. Tokiam planui išvakarėse pritarė Vyriausybė. Projektas toliau bus aptariamas Seimo komitetuose. Galutinį sprendimą Seimas turėtų priimti skubos tvarka – spalio 19 d.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymams, kuriais siekiama amortizuoti augančias energetinių išteklių kainas.

Viena iš priemonių – elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo termino atidėjimas pusmečiui. Pritarus tokiam siūlymui Seime, pasirinkti elektros tiekėją gyventojai privalės ne iki šių metų gruodžio vidurinio, o iki kitų metų birželio pabaigos. Tokiu būdu siekiama stabdyti elektros kainų augimą gyventojams.

Galutinė reguliuojama elektros kaina vartotojams, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, nuo kitų metų turėtų didėti 21 proc.

Skaičiuojama, kad nieko nekeičiant elektra, priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo ir plano, nuo sausio gyventojams galėtų brangti iki 50 proc.

Siekiant amortizuoti smarkiai augančias šilumos ir dujų kainas gyventojams siūloma išdėstyti jų augimą iki penkerių metų – iki 2027 m. pabaigos.

Virykles turintiems žmonėms dujų kaina kiltų iki 20 proc., vietoje prognozuotų 51 proc., o dujoms šildantiesiems namus – iki 30 proc., vietoje prognozuotų 83 proc.

Numatoma, kad šilumos gamintojams bus leista didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo, jeigu dujų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Remiantis dabar galiojančia tvarka, šilumos gamintojai per biržą privalo įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt