Verslas

2021.10.14 17:20

Vienu žingsniu arčiau – Seimas po svarstymo pritarė, kad už testus turėtų mokėti patys darbuotojai

atnaujinta 17.29
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.14 17:20

Po svarstymo Seimas pritarė Vyriausybės pateiktoms pataisoms, kuriomis siūloma, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis. Galutinį sprendimą Seimas dar turės priimti balsuodamas.

Už pakeitimus balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 33, susilaikė – 11 parlamentarų.

Darbo partijos narys Mindaugas Puidokas Seime siūlė pakeitimų nepalaikyti. Kaip teigė parlamentaras, tokie pakeitimai ne tik skaldytų visuomenę, bet ir paskatintų skiepytis nenorinčius darbuotojus rinktis tarp darbo ir šešėlio.

Mindaugas Puidokas Seime siūlė pakeitimų nepalaikyti. Kaip teigė parlamentaras, tokie pakeitimai ne tik skaldytų visuomenę, bet ir paskatintų skiepytis nenorinčius darbuotojus rinktis tarp darbo ir šešėlio.

„Kodėl valdantieji ignoruoja Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintą žmonių pasirinkimo laisvę? Mokėjimas iš savo lėšų tiek darbuotojams, tiek studentams – paslėpta neteisėta taikoma priverstinė vakcinacija ir prievartos forma, kai žmogui nepaliekama jokio pasirinkimo.

Tai veda prie dar didesnio visuomenės susiskaldymo ir neduoda jokių rezultatų. (...) Mažiausias pajamas gaunantys darbuotojai verčiami rinktis nedarbą ir šešėlį. Kaip tai prisideda prie pandemijos suvaldymo ir stabilumo visuomenėje?“ – kalbėjo M. Puidokas.

Konservatorius Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė ragino projektą palaikyti.

„Remdami ir toliau testavimo galimybę už valstybės lėšas tiesiog skatiname neskiepijimą. Taip kuriama iliuzija, kad testas atitinka skiepą. Bet taip juk nėra“, – kalbėjo M. Lingė.

Jis tvirtino, kad testai gali padėti valdyti viruso plitimą, bet neapsaugo: „Čia ne pasirinkimas tarp nedarbo ir šešėlio. Tai jau tampa pasirinkimu tarp gyvenimo ir mirties. Ar testai yra darbuotojų saugos priemonė? Atsakykime į šį klausimą. Vakcina apsaugo, bet testas – ne.“

M. Lingė pabrėžė, kad testas galėjo būti laikomas efektyvia priemone tol, kol nebuvo prieinama vakcina.

Darbo partijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė teigė taip pat nepalaikanti Vyriausybės siūlomo sprendimo. Ji akcentavo, kad Lietuva pagal vakcinavimo tempą nuo kitų valstybių neatsilieka.

„Tačiau pagal vakcinacijos rodiklius realiai niekuo nesiskiriame nuo Europos Sąjungos šalių. Tai reiškia, kad esame pasiekę tokį patį ar panašų vakcinacijos lygį“, – sakė I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Ji pabrėžė, kad Lietuva vis dėlto išsiskiria susirgimų ir mirčių skaičiumi, todėl, tvirtino parlamentarė, bėda yra ne vakcinavimas, o kitos priemonės, kurios neužkardo viruso plitimo.

Seimo narė taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje fiksuojamas darbuotojų trūkumas, o paprastai darbuotojų patikra apmoka darbdavio lėšomis.

„Atsižvelgiant į šiuos visus aspektus (...) mes padarysime patys sau meškos paslaugą“, – tikino I. Kačinskaitė-Urbonienė ir ragino ieškoti kitų priemonių.

LRT.lt primena, kad parengtomis įstatymo pataisomis siūloma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos būtų finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.

Vis dėlto parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kad Seimui pritarus šis pakeitimas įsigaliotų nuo gruodžio 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt