Verslas

2021.10.14 15:28

Kiek ilgai gyvensime su galimybių pasu? COVID-19 tendencijos rodo – jo atsisakyti artimiausiu metu nepavyks

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.14 15:28

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad galimybių paso taikymas verslui priklausys nuo vakcinacijos apimčių ir užimtumo ligoninėse. Kol kas jo atsisakyti neplanuojama.

„Galimybių pasas yra efektyvi priemonė srautų valdymui, kuriant saugesnę aplinką ir leidžiant veikti verslams. Pandemijos valdymo priemonės gali būti švelninamos pasiekus pakankamą visuomenės imunizacijos lygį, reikšmingai sumažėjus sergamumui ir ligoninių užimtumui“, – LRT.lt teigia SAM Spaudos tarnybos vyr. specialistas Julijanas Gališanskis.

Tačiau Prekybos įmonių asociacijos atstovė Paulina Širvinskaitė LRT.lt sako, kad kol kas nėra tiksliai įvardyta, kokiu atveju galimybių paso galėtų būti atsisakoma.

„Kol kas nėra įvardyta, ar prie geresnės epidemiologinės situacijos, ar turėtų būti pasiektas tam tikras vakcinacijos lygis. Kol kas nėra pririšta prie jokio rodiklio“, – nurodė P. Širvinskaitė.

Jai antrina ir Barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka, tvirtinantis, kad verslai apie tai nėra informuoti.

„Mes nieko nežinome. Prašome pasakyti iš anksto, kaip būtų, jeigu juodesnis scenarijus, – nėra tokio plano, vengia tai sakyti“, – sako R. Pranka.

Kol kas pokyčių neplanuoja

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pirmadienį žurnalistams taip pat tvirtino, kad, valdant koronaviruso pandemiją, kol kas atsisakyti galimybių paso neplanuojama.

„Ne, kol kas dar nesvarstome jos (galimybių paso priemonės – LRT.lt) atsisakyti“, – sakė A. Dulkys.

Jo įsitikinimu, galimybių pasas kol kas tebėra efektyvi priemonė, siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją.

„Šiai dienai galimybių pasas arba jo atitikmuo veikia dar daugelyje Europos Sąjungos valstybių ir šitame etape jis mums dar padeda tiek valdyti srautus, tiek kurti saugesnę aplinką ir veikti verslams“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Paklausta, ar, prekybininkams ir maisto produktų gamintojams besiskundžiant galimybių paso taikymu, Vyriausybė neplanuoja reikalavimų koreguoti, premjerė Ingrida Šimonytė taip pat antrino, kad situacija kol kas išlieka gana sudėtinga, todėl tokių planų nėra.

„Kol kas galimybių paso atšaukimo planų Vyriausybė neturi. Kol kas epidemiologinė situacija išlieka gana sudėtinga. Žinoma, yra daug niuansų, kuriuos reikia turėti minty. Trečdalis užsikrečiančių ar naujai nustatomų atvejų, taip turbūt būtų korektiškiau sakyti, yra vaikai ir paaugliai ik 18 metų. Tai truputį kitas kontingentas rizikos atsirasti ligoninėse požiūriu nei pagyvenę žmonės“, – pažymėjo I. Šimonytė.

Ji taip pat pridūrė, kad neskiepytųjų tarp užsikrečiančių žmonių yra apie pusė, o vertinant pilnai nepaskiepytus žmones – ir daugiau.

„Matome, kad ligoninių užimtumas prie to paties atvejų skaičiaus nėra toks intensyvus, koks buvo praėjusių metų gruodžio pradžioje. Tai leidžia šiek tiek galbūt ramiau žvelgti į tą situaciją, bet situacija toli gražu nėra gera. Todėl kažkokių pakeitimų Vyriausybė artimiausiu metu neplanuoja“, – teigė ministrė pirmininkė.

Veikia daugiau nei mėnesį

Prieš maždaug mėnesį pradėti taikyti ribojimai galimybių paso neturintiems asmenims. Galimybių paso nuo rugsėjo 13 dienos reikia lankantis didesnėse parduotuvėse, grožio salonuose, kavinių viduje, renginiuose ir kitur.

Šio paso neturintiems asmenims kontaktinės paslaugos negali būti teikiamos ir jie negali dalyvauti renginiuose, išskyrus nutarime numatytas išimtis.

Neturintieji galimybių paso gali naudotis nuotoline prekyba ir apsipirkti parduotuvėse ir turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas.

Apsipirkti šiose vietose galima, jeigu jos turi atskirą įėjimą iš lauko ir jų prekybos plotas neviršija 1 500 kv. metrų.

Į vaistines, esančias didžiuosiuose prekybos centruose ir turinčias asmens sveikatos priežiūros įstaigos statusą, leidžiama įleisti asmenis be galimybių paso, tik jei įmanoma užtikrinti atskirtą patekimą, kad klientų srautai nesimaišytų.

Taip pat numatoma, kad neturintieji galimybių paso gali užsisakyti smulkaus remonto paslaugas, jeigu kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo trunka ne ilgiau nei 15 minučių.

Neturintiesiems galimybių paso taip pat lieka prieinamos paslaugos, teikiamos atvirose erdvėse, atviroje erdvėje vykdoma prekyba ir ūkinė veikla.

Neturintieji galimybių paso viešojo maitinimo įstaigų klientai gali sėdėti lauke prie staliukų. Lankytojai maistą ir gėrimus gali vartoti prie vieno stalo leidžiant būti ne daugiau nei 5 asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Kaip nurodoma Vyriausybės nutarime, neturintiesiems galimybių paso ir toliau galima lankytis komerciniuose ir nekomerciniuose kultūros, pramogų, sporto renginiuose, šventėse, mugėse, festivaliuose ar kituose tam tikrą laiką trunkančiuose organizuotuose žmonių susibūrimuose viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, jeigu juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 žmonių.

Galimybių paso neturintys žmonės gali lankytis muziejų ekspozicijose, parodose, bibliotekose, kai norima atsiimti ar grąžinti knygas.

Visi gyventojai ir toliau gali naudotis viešuoju miesto, priemiesčių, tarpmiestiniu ar tarptautiniu transportu. Ir toliau bus prieinamos tokios paslaugos, kaip veterinarijos, laidojimo, sveikatos priežiūros, teisinė pagalba. Gyventojai, neturėdami galimybių paso, gali naudotis paslaugomis, susijusiomis su žmogaus ir vaiko teisėmis bei kt.

Galimybių paso gavimo sąlygos

LRT.lt primena, kad galimybių pasą gali gauti asmenys, kurie yra pasiskiepiję pagal visą skiepijimo schemą ir įgiję imunitetą, taip pat persirgę koronavirusine infekcija, kai tai patvirtinta PGR, antigeno ar serologiniu testu, taip pat vaikai iki 16 metų. Testus privalu atlikti privačioje klinikoje savo lėšomis.

Galimybių pasas bus suteikiamas ir tiems gyventojams, kurie yra paskiepyti skirtingomis vakcinomis, bet baigtas visas skiepijimo kursas.

Asmenims, kurie skiepytis negali dėl medicininių priežasčių, valstybė suteiks galimybę testus atlikti nemokamai mobiliuosiuose punktuose.

Galimybių pasas galioja 2 mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt