Verslas

2021.10.13 23:08

Ekspertų kritika europarlamentarų siūlymams stabdyti žaliąjį kursą: tai galėtų kaip tik atsverti kylančias energijos kainas

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.10.13 23:08

Europos Komisija (EK) pristatė priemones, kaip šalys gali kovoti su kylančiomis dujų ir energijos kainomis. Akcentuojama skubi pagalba energetinį skurdą patiriantiems gyventojams, ilgalaikės priemonės, padėsiančios įveikti kainų šokus ateityje.

„Seneli, o kaip atrodo sniegas?“ – ironiškai klausiama protestuotojo plakate. Be švarios planetos nėra ateities, todėl veikti reikia dabar, – tokie raginimai skambėjo Briuselyje, kur sekmadienį į gatves išėjo tūkstančiai protestuotojų.

Žinios. Vyriausybė patvirtino kitų metų biudžetą

Ir nors Europos Sąjungos tikslai, kaip mažinti klimato kaitą, ambicingi, tonas keičiasi, kai dujų, elektros kainos didėja, o gyventojų kišenės tuštėja. Dalis europarlamentarų jau ragina stabdyti žaliąjį kursą. Vartotojams atstovaujanti organizacija tokius siūlymus vadina populizmu.

„Būtent žalioji politika ir yra kelias, galintis atsverti kainų augimą, būtent taip ir turi būti sprendžiama krizė“, – aiškina Europos vartotojų organizacijos BEUC atstovas Dimitri Vergne.

Tą akcentuoja ir EK. Ji tvirtina, kad dujų brangimas net 9 kartus labiau veikia kainą nei brangstantys taršos leidimai. Tačiau labiau už kaltojo paieškas gyventojams rūpi sprendimai.

Briuselio siūlymai – trumpuoju laikotarpiu siūloma pagalba pažeidžiamiausiems, jiems šalys gali mažinti mokesčius už energiją, o iš už taršos leidimų prekybą gautus pinigus šalys gali skirti gyventojams vienkartines išmokas. Ilgalaikėje perspektyvoje EK žada daugiau investicinių projektų į ekonomikos žalinimą, o šiems – ir daugiau pinigų.

Energetikos sritį itin griežtai reguliuoja Europos Sąjunga, todėl siūlymai šalims atriša rankas veikti. Svarbiausia – neleisti gyventojams likti be elektros, todėl siūloma įvesti saugiklius.

„Europos žmonės klausia, ar jiems pavyks apmokėti kitą sąskaitą, kiek ilgai visa tai truks ir kas gali būti padaryta. Jų susirūpinimas visiškai suprantamas ir pateisinamas. Žiema ateina, daug kam elektros kainos yra didžiausios per dešimtmetį“, – LRT ELEVIZIJAI pabrėžia už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson.

Taip pat siūloma išskaidyti kylančių sąskaitų naštą per tam tikrą laikotarpį. Tokiu keliu žengti planuoja ir Lietuva. Kai kurie ekspertai sako, kad tai tik atitolina problemą, tačiau vartotojus ginanti asociacija teigia – tai padėtų, bet svarbu, kad ši priemonė nebūtų vienintelė.

„Manau, priemonių mišinys tikrai galėtų palengvinti naštą gyventojams. Viena priemonė reikšmingai nepadės“, – atkreipia dėmesį D. Vergne.

Tačiau taip šalys laimėtų mūšį, o ne karą. Ispanija, Prancūzija siūlo ilgalaikius sprendimus – vykdyti bendrą dujų pirkimą, kuris leistų derėtis dėl kainos ir užpildyti senkančius dujų rezervus. Būtent žemesnis nei įprastai dujų lygis rezervuose kelia kainą, tačiau EK pažadų nepažėrė.

„Analizuosime galimą bendrų valstybių narių dujų atsargų pirkimo naudą, jį valstybės galėtų vykdyti savanoriškai. Nagrinėsime, ar tai atitiktų ES reguliavimą ir konkurencijos taisykles“, – aiškina K. Simson.

Briuselis skaičiuoja, kad kainos augs iki balandžio. Tačiau net ir atėjęs pavasaris neleis atsikvėpti, prognozuojama, kad kainos išliks didesnės už vidurkį visus ateinančius metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt