Verslas

2021.10.17 12:00

Šnipiškėse planuojamos statybos piktina vilniečius, bet ekspertų verdiktas – į apsaugos strategiją įtrauktą medinuką griauti galima

Andrius Murauskas, LRT.lt2021.10.17 12:00

Paskelbus apie planuojamą statyti naują daugiabutį Vilniaus Šnipiškių mikrorajone, socialiniuose tinkluose kilo susirūpinimas dėl jo vietos. Statant daugiabutį Šnipiškėse planuojama nugriauti 3 medinius pastatus, iš kurių vienas įtrauktas į Vilniaus miesto savivaldybės medinės architektūros paveldo apsaugos strategiją. Vis dėlto, pasak paveldo ekspertės, tai nereiškia, kad pastatas yra saugomas.

Pasak nekilnojamojo turto bendrovės „Hanner“, planuojančios statyti daugiabutį, atstovų, Vilniaus miesto savivaldybė išaiškino, kad pastatas Veprių g. 8 nėra įtrauktas į kultūros vertybių registrą ir kad neketinama to daryti.

„Mums buvo nurodyta atlikti pastatų fotofiksaciją ir fotogrametrinius matavimus. Atlikus šiuos darbus visa medžiaga buvo pristatyta kultūros paveldo apsaugos skyriui, o autentiški stalių gaminiai perduoti medinės architektūros muziejui“, – rašoma įmonės atsakyme.

Kodėl pastatas nebuvo įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, nėra aišku. Neaišku ir tai, kodėl jis buvo įrašytas ir į Vilniaus medinės architektūros paveldo apsaugos strategiją. LRT.lt bandė susisiekti su Vilniaus miesto savivaldybe, tačiau ši į klausimus atsakymo nepateikė.

Kultūros paveldo departamento specialistė Rita Kuncevičienė aiškina, jog norint, kad tam tikras objektas taptų saugomu, reikia jį įtraukti į Kultūros vertybių registrą. Norint, kad pastatas į jį būtų įtrauktas, savivaldybė, kurioje yra objektas, turi sudaryti nekilnojamo kultūros paveldo vertinimo tarybas, kurios sprendžia dėl objekto vertybių reikšmingumo ir ar reikėtų jį įtraukti į Kultūros vertybių registrą.

Jeigu objektas yra įtraukiamas į Kultūros vertybių registrą, jis tampa saugomu ir jam yra taikomi reikalavimai nustatyti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme. Objekto savininkas privalo saugoti jo vertę. Pagal šį įstatymą, objektai iš vertybių niekada nėra išbraukiami.

„Jeigu jie praranda savo vertę, tarkime, dėl gaisro ar kitų priežasčių, Vertinimo tarybos sprendžia, ar objektui reikalinga apsauga. Net jei nusprendžiama, kad apsauga nereikalinga, pats objektas lieka Kultūros vertybių registre, tiesiog jam netaikomi jokie paveldosaugos reikalavimai“, – aiškina specialistė.

„Vilniaus miesto savivaldybės priimta medinės architektūros paveldo apsaugos strategijos įgyvendinimo programa pati nesuteikia ten minimiems objektams jokio statuso. Ji turi ne teisinę, bet rekomendacinę vertę. Manau, kad šia programa Vilniaus miesto savivaldybė vadovaujasi spręsdama, kurių objektų patekimą į kultūros vertybių registrą reikėtų svarstyti“, – teigia R. Kuncevičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt