Verslas

2015.09.08 13:45

Kaune netyla ginčai dėl mero ūkiškumo

Apsileidusio miesto įvaizdžio neatsikratančio Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas šią savaitę paskelbtoje konservatorių šešėlinėje vyriausybėje užėmė ūkio ministro postą. Meras nesutinka, kad Kaune tvarkomasi neūkiškai.

Apsileidusio miesto įvaizdžio neatsikratančio Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas šią savaitę paskelbtoje konservatorių šešėlinėje vyriausybėje užėmė ūkio ministro postą. Meras nesutinka, kad Kaune tvarkomasi neūkiškai.

Konservatorių sprendimas A. Kupčinskui patikėti simbolinį Ūkio ministerijos portfelį nustebino neretą kaunietį, nes Kaunas negarsėja ūkiškumu: gatvės subombarduotos lyg po karo, susprogdintas Panemunės tiltas, sklandžiai pagal planą nevyksta joks svarbesnis projektas.

„Ką reiškia neūkiškas? Lyginkit objektyviai palyginamus dalykus. Galima lyginti Vilnių ir Kauną. Kas ūkiškiau tvarkosi? Kieno skolos didesnės?“ – atšovė meras.

A. Kupčinskas teigė, kad šešėlinio ministro pareigos neužgoš nešešėlinio mero pareigų, tačiau šią savaitę jis jau spėjo nedideliame žodžių mūšyje susikauti su tikrąja ūkio ministre Birute Vėsaite, kai ši pareiškė, kad miestų gatvių priežiūra – savivaldybės reikalas.

Ilgai nelaukęs A. Kupčinskas viešai atšovė, kad valstybės parama miestų gatvių priežiūrai gali būti tik didinama. Meras pateikė skaičiavimus, kad degalų akcizo pavidalu kauniečių sumokama suma sudaro penktadalį Kelių priežiūros ir plėtros fondo, iš kurio Kaunui grįžta tik 1/20.

– Ar tikėjotės pasiūlymo tapti šešėlinės vyriausybės nariu? – „Kauno diena“ pasiteiravo A. Kupčinsko.

– Apie tai prieš porą savaičių kalbėjome su Andriumi Kubiliumi, tačiau kalba labiau krypo apie Susisiekimo ministerijos kuruojamus klausimus, kurie savivaldai yra svarbesni. Vis dėlto vėliau buvo pasiūlyta ūkio ministerijos sritis.

– Už kokius nuopelnus?

– Tarp savivaldos ir valstybių ūkių labai daug bendra. Tenka dirbti su Ūkio ministerija, derinti daug projektų, žinau jos galimybes ir funkcijas. Vis dėlto reikia pabrėžti, kad šešėlinis ministras nėra tikras ministras. Šešėlinės vyriausybės sprendimai neturi juridinės galios, jie yra labiau rekomendaciniai, priimami atkreipti tikrosios Vyriausybės dėmesį į kitokius variantus, alternatyvas. Aišku, man dabar teks atidžiau sekti Vyriausybės nutarimus, išskirtinai domėtis Ūkio ministerijos darbu.

Jūsų paskyrimas nustebino, nes Kaunas negarsėja ūkiškumu. Yra ūkiškiau besitvarkančių miestų.

– Ką reiškia ūkiškiau? Imkime didžiausią atliktą darbą – „Žalgirio“ areną. Tai ūkiškas sprendimas ar neūkiškas? Skaičiai aiškiai pasako, kad mes tą dalyką išsprendėme ūkiškai. Ir miestiečiai, ir svečiai džiaugiasi ir pavydi.

– Yra ir kitokių pavyzdžių. Pavyzdžiui, gatvių būklė.

– Dėl gatvių mano nuomonę žinote. Realybė užprogramuota įstatymuose. Kauno vairuotojai akcizo pavidalu sumoka labai daug pinigų, o visi jie eina autostradoms remontuoti. Pašaipas apie neūkiškumą galima laidyti kalbant ir apie duobes, ir apie energetiką, ir apie sportą ar švietimą. Svarbiausia, ar ieškoma ir randama sprendimų.

– Kuo būtumėte geresnis ministras už B. Vėsaitę?

– Laikas parodytų. Nenoriu nei savęs aukštinti, nei ministrės žeminti. Ir su ja ieškome sprendimų, kurie padėtų Kaunui.

– Turbūt esate galvoję apie sprendimus, kuriuos priimtumėte, jei turėtumėte ministro galių.

– Yra sprendimų, kuriuos galima būtų priimti Ūkio ministerijai pavaldžioje turizmo skatinimo srityje, taip pat investuotojų priviliojime į Lietuvą. Bet pakalbėti apie konkrečius sprendimus reikėtų atskiros diskusijos.

– Dabartinis Ūkio ministerijos darbas tenkina?

– Žiūrėdami iš Kauno, kai kurias situacijas matome kitaip. Pavyzdžiui, norėtųsi spartesnių sprendimų dėl ES paramos paskirstymo.

– Šią savaitę su ministre jau ginčijotės dėl kelių priežiūrai skiriamų lėšų paskirstymo. Nekonfrontuojate su B. Vėsaite?

– Šią savaitę neteko nei žodžiu, nei laiškais su ja bendrauti.

– Bendraujate tik per spaudą?

– Ministrė radijuje pareiškė, kad miestai turėtų patys pasirūpinti gatvėmis, o aš pateikiau atsakomąją nuomonę, paremtą faktais ir skaičiais, kurie ministrams gal ir nėra žinomi. Nėra reikalo kalbėti apie kažkokią konfrontaciją, nes tik dalykinis bendravimas gali spręsti problemas.


Šešėlinė konservatorių vyriausybė

Aplinkos ministerija – Paulius Saudargas

Energetikos ministerija – Dainius Kreivys

Finansų ministerija – Mykolas Majauskas

Krašto apsaugos ministerija – Rasa Juknevičienė

Kultūros ministerija – Mantas Adomėnas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – Rimantas Jonas Dagys

Sveikatos apsaugos ministerija – Antanas Matulas

Susisiekimo ministerija – Jurgis Razma

Švietimo ir mokslo ministerija – Valentinas Stundys

Teisingumo ministerija – Stasys Šedbaras

Užsienio reikalų ministerija – Audronius Ažubalis

Ūkio ministerija – Andrius Kupčinskas

Vidaus reikalų ministerija – Arvydas Anušauskas

Žemės ūkio ministerija – Kazys Starkevičius