Verslas

2021.10.13 13:25

Vyriausybė tiesia pagalbos ranką gyventojams: pritarė priemonėms, mažinsiančioms energetikos kainų naštą

atnaujinta 13.44
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.13 13:25

Vyriausybė trečiadienį pritarė priemonėms, kurios turėtų padėti amortizuoti išaugusias energetikos kainas gyventojams. Tarp priemonių – elektros ir dujų kainų augimo išdėstymas per penkerius metus, nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo termino atidėjimas. Projektas Seimui teikiamas skubos tvarka.

Elektros energetikos įstatymo pakeitimai numato, kad elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo terminas pratęsiamas ir gyventojai pasirinkti turės ne iki gruodžio vidurio, bet kitų metų liepos.

Kaip pristatydamas net kelių įtatymų pakeitimų projektus teigė energetikos ministras Dainius Kreivys, termino atidėjimas reiškia, kad visuomeninis elektros tiekimas buitiniams vartotojams bus nutrauktas ne 2022 m. sausio, 1 d., o liepos 1 d.

„Pirmiausia šiuo pakeitimu norime išvengti vadinamojo butelio kakliuko efekto, kuomet 2021 m. pabaigoje susikaups didžiulis skaičius vartotojų, kurie nepasirinko tiekėjo, nes šoandien iš 750 tūkst. yra pasirinkę, berods, 280 tūkst.

Esant audrai visoje energetikos rinkoje, žmonės, vartotojai yra pasimetę ir gali būti, kad didžiulis jų skaičius nepasirinks laiku, o nepasirinkus laiku (...) kainos automatiškai auga 25 proc. Taigi prie rinkos kainos augimo dar prisidėtų 25 proc. Daliai žmonių tai taptų nepakeliama našta. Todėl ir planuojama pratęsti šį laikotarpį“, – kalbėjo D. Kreivys.

Taip pat nustatoma, kad visi antrojo etapo vartotojai bus papildomai informuojami apie pasikeitusį reguliavimą. Taip pat, pažymėjo ministras, VERT suteikiama galimybė papildomą dedamąją vartotojams išdėstyti per kelis metus – iki 2027 m. pabaigos.

„Tai leis amortizuoti elektros kainų augimą, išdėstant jį per ilgesnį laikotarpį. Taip pat numatoma galimybė elektros tiekėjams automatiškai atidėti sutarčių įsigaliojimą iki ateinančių metų liepos 1 d. Numatoma abiejų šalių teisė pasinaudoti tokia procedūra, tačiau ne pareiga“, – teigė D. Kreivys.

D. Kreivys pripažino, kad dėl vieno aspekto, konsultuojantis su nepriklausomais elektros tiekėjais, sprendimo rasti nepavyko. Numatoma, kad per 15 darbo dienų nepriklausomi tiekėjai privalo vartotojus informuoti apie įstatymo pakeitimus ir tai, kad iki kitų metų birželio pabaigos vartotojai ir toliau gali naudotis visuomeninio tiekėjo paslaugomis.

„Čia yra diskusija dėl to straipsnio, kad jie savo vartotojus turi informuoti, kad dar vartotojai gali gauti elektros energiją iš visuomeninio tiekėjo. Ta nuostata šiek tiek yra skausminga nepriklausomiems tiekėjams“, – teigė D. Kreivys.

Vis dėlto jis pridūrė, kad įstatymo projekte remiamasi Konstitucinio Teismo nuostata ir išaiškinimu, todėl projektas Konstitucijos nepažeidžia.

Ministras svarstė, kad galėtų būti ieškoma papildomo kompromiso Seimo komitetuose.

Išdėstymas per kelerius metus numatomas ir dujų rinkoje, taip pat siekiant amortizuoti kainų augimą. Be to, siūloma leisti apsidrausti dujų kainas bei leisti kaupti dujų atsargas.

Dvišaliais kontraktais (ne per biržą) siūloma leisti įsigyti daugiau kaip 50 proc. dujų su sąlyga, kad šių dujų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Elektros tiekėjo dar nepasirinko šimtai tūkstančių vartotojų

Antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui priklauso didžiausias vartotojų skaičius – 778 tūkst. Iki spalio 1 d. tiekėją jau buvo pasirinkę trečdalis – 256,5 tūkst. – vartotojų.

Numatoma, kad apie termino atidėjimą visus vartotojus privalės informuoti visuomeninis tiekėjas. Taip pat jau pasirinkusiuosius privalės informuoti ir nepriklausomi tiekėjai.

Vartotojams bus suteikiami keli pasirinkimo variantai.

Jeigu vartotojas dar nepasirinko tiekėjo, jis gali nieko nedaryti ir iki kitų metų birželio pabaigos naudotis visuomeninio tiekimo paslauga bei pasirinkti nepriklausomą tiekėją arba sudaryti sutartį su nepriklausomu tiekėju bet kuriuo metu iki kitų metų liepos.

Jeigu vartotojas jau spėjo pasirinkti nepriklausomą tiekėją, jis gali nutraukti jau sudarytą sutartį su nepriklausomu tiekėju ir grįžti į visuomeninį tiekimą bei iki kitų metų liepos pakartotinai pasirinkti nepriklausomą tiekėją arba ir toliau naudotis jau turima sutartimi su nepriklausomu tiekėju.

Jeigu su nepriklausomu tiekėju sudaryta sutartis dėl elektros tiekimo nuo 2022 m. sausio 1 d. vartotojas gali nesiimdamas jokių aktyvių veiksmų atidėti turimos sutarties su nepriklausomu tiekėjų įsigaliojimą iki kitų metų liepos 1 d. bei naudotis visuomeninio tiekimo paslauga iki elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo pabaigos.

Jeigu su atidėjimu vartotojas nesutinka, jis gali tokį nesutikim išreikšti ir naudotis nepriklausomu tiekimu nuo sausio 1 d.

Projekte taip pat numatoma, kad visos sutartys turėtų įsigalioti nuo liepos 1 d.

Siekiama sudaryti sąlygas kaupti dujų atsargas

Siekiant atpiginti šilumos gamybą, Energijos išteklių rinkos įstatymo pakeitimai leistų reguliuojamiems šilumos gamintojams dvišaliais kontraktais (ne per biržą) įsigyti daugiau kaip 50 proc. dujų su sąlyga, kad jų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Dabar šilumos gamintojai, per metus suvartojantys 50 gigavatvalandžių (GWh) ar daugiau dujų, ne mažiau kaip pusę jų turi įsigyti per biržą „GET Baltic“.

Taip pat siekiama sudaryti teisines sąlygas dujų tiekimo įmonėms ne tik kaupti dujų atsargas, bet naudotis ir kitomis Europos Sąjungoje taikomomis priemonėmis.

Energetikos ministerija nurodo, kad priėmus pakeitimus galutinė reguliuojama elektros kaina vartotojams, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, nuo kitų metų augtų 21 proc. Dujų kaina virykles turintiems žmonėms kiltų iki 20 proc. (vietoj dabar prognozuojamų 51 proc.), dujomis šildantiems namus – iki 30 proc. (vietoj 83 proc.).

Vyriausybei pritarus, įstatymų pataisas skubos tvarka bus siūloma svarstyti Seimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt