Verslas

2013.04.07 12:16

JAV miestelis pasipuoš titulu Mažoji Lietuva

15min.lt 2013.04.07 12:16

JAV Pensilvanijos valstijoje esančio Šenandoa miestelio prieigos dar šių metų vasarą turėtų būti pažymėtos paminkline lentele su užrašu Mažoji Lietuva. Tokią lentelę pastatyti šią savaitę leidimą davė Pensilvanijos istorijos ir muziejų komisija, pranešė republicanherald.com.

JAV Pensilvanijos valstijoje esančio Šenandoa miestelio prieigos dar šių metų vasarą turėtų būti pažymėtos paminkline lentele su užrašu Mažoji Lietuva. Tokią lentelę pastatyti šią savaitę leidimą davė Pensilvanijos istorijos ir muziejų komisija, pranešė republicanherald.com. Istorinę žymą komisija leido pastatyti atsižvelgusi į jai pateiktus faktus apie miestelio istoriją. Nepriklausomi ekspertai patvirtino, kad Šenandoa miestelyje lietuviai sudaro didžiausią procentą gyventojų lyginant su kitomis JAV gyvenvietėmis.

Dėl tokio miestelio įvertinimo į Pensilvanijos istorijos ir muziejų komisiją praėjusį lapkritį kreipėsi Jamesas ir Dorothy Setcavage'ai, gyvenantys netoli Šenandoa. Dokumentus šeimai padėjo surinkti  teisininkas Johnas J. Černiauskas.

Dabar komisija leido miestelyje pastatyti mėlyną lentelę, ant kurios puikuosis aukso spalvos užrašas „Little Lithuania“ („Mažoji Lietuva“ – anglų k.).

Tokiomis lentelėmis žymimi Amerikai svarbūs politiniai, sporto, pramogų, laisvės kovų įvykiai.

Ketvirtadienį Pensilvanijos istorijos ir muziejų komisija išplatino pranešimą spaudai, kuriame pareiškė, kad lentelę leista statyti, atsižvelgiant į miestelio demografinę situaciją ir į tai, kad jame veikia Lietuvos muziejus, lietuvių kultūros centras, aktyvi lietuvių bendruomenė – „Lietuvos riteriai“.

„2014 m. miestelyje šimtąjį kartą bus surengtos Lietuvos dienos. Jos – vienas iš ilgaamžiškiausių tautinių festivalių šalyje“, – pažymėjo komisija.

Be to, Šenandoa buvo įkurta viena pirmųjų lietuviškų parapijų, kuriai vadovavo iš Lietuvos atvykęs kunigas. Iš pradžių buvo bandyta atminimo lentelę pakabinti prie miestelyje veikusios Švento Jurgio bažnyčios, tačiau bažnyčia buvo uždaryta ir tos minties teko atsisakyti.

Tuomet Setcavage'ai nusprendė prašyti Komisijos miestelį pažymėti Mažosios Lietuvos vardu. Šeima nustebo, kad Komisija sutikimą dėl lentelės šįkart davė taip greitai.

„Tai didžiulė staigmena. Galvojome, kad procedūros užtruks dvejus ar trejus metus“, – sakė J.Setcavage'as.

J.Černiausko surinkti istoriniai dokumentai rodo, kad miestelis nuo seno lietuvių buvo laikomas Lietuvos sostine Amerikoje, net tarpusavyje švelniai vadintas Šenadoriumi.

Šiuo metu lietuviai sudaro maždaug 6 proc. miestelio gyventojų, tačiau anksčiau lietuvių čia buvo daugiau. „Vienu metu 25 proc. miestelio gyventojų buvo lietuvių kilmės. Lietuvis buvo Šenandoa meras, policijos vadovas. Lietuviai valdė 200 miestelyje įsikūrusių verslo įmonių“, – pasakojo J.Setcavage'as.

Pasak jo, Mažosios Lietuvos titulas miesteliui suteiktas pačiu laiku, nes šiemet minimos lietuvių bendruomenės įsikūrimo šimtosios metinės.

Laiške Setcavage'ams komisija nurodo, kad lentelės atidengimo ceremonija turi įvykti iki 2015 m. birželio 30 d. Greičiausiai lentelė bus atidengta dar šių metų birželį. Iki tol tikimasi suspėti ją pagaminti.

Lentelę nusipirkti teks pačiai lietuvių bendruomenei. Jos kaina 1,8–2 tūkst. JAV dolerių.