Verslas

2021.10.12 18:51

Seimas vienbalsiai linkęs pritarti trumpesnei darbo savaitei daliai mažus vaikus auginančių tėvų

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.12 18:51

Po pateikimo Seime buvo pritarta idėjai valstybės ir savivaldybių įmonių bei įstaigų darbuotojams, auginantiems vaikus iki trejų metų, leisti dirbti keturias dienas arba 32 valandas per savaitę, mokant vidutinį darbo užmokestį. Pasiūlymas toliau bus svarstomas Seimo komitetuose, vėliau – Seime, kol galiausiai turi būti balsuojama dėl pakeitimo priėmimo.

Projektui buvo pritarta bendru sutarimu. Seime projektas bus svarstomas gruodžio 14 d.

Kaip nurodė projektą pristačiusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pasiūlymas nėra naujiena – tai yra alternatyva – mainais už ankstesnį grįžimą iš vaiko priežiūros atostogų darbuotojai gauna lankstesnes darbo sąlygas.

Ji taip pat argumentavo, kad pasiūlymas kol kas teikiamas tik viešajam sektoriui, nes privačiame sektoriuje jis galėtų sukurti papildomą naštą.

„Paminėsiu taip pat, kad pilotinius keturių darbo dienų projektus jau yra įvedusios ar išbandžiusios, įvykdžiusios tokios šalys, kaip Islandija, Norvegija, Japonija. (...) Ne viena valstybė pradėjo būtent nuo viešojo sektoriaus“, – argumentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė taip pat pažymėjo, kad toks projektas neprieštarauja Konstitucijai.

Bene daugiausia klausimų Seimo nariams vis dėlto kilo dėl to, kodėl trumpinti darbo savaitę siūloma tik viešajame sektoriuje.

„Visgi toks reguliavimas tiems ar toms darbuotojoms, kurios dirba kontaktiniu būdu, teikia kažkokias paslaugas, galimai sukurs papildomų trikdžių darbdaviams ar įstaigų vadovus, nes reikės ieškoti, kad pakeis tuos kontakte dirbančius asmenis. Lygiai taip pat palaikau, kad tokia pat iniciatyva turėtų galioti ir privačiame sektoriuje. (...) Kaip matote galimybes spręsti šiuos kylančius iššūkius?“ – sakė Darbo partijos frakcijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

V. Čmilytė-Nielsen argumentavo, kad papildomų keblumų kilti neturėtų, nes šiuo metu darbuotojai, kurie augina vaikus, lieka vaiko priežiūros atostogose: „Šiuo metu tų darbuotojų apskritai nėra, nes jie yra vaiko priežiūros atostogose. (...) Mes tikra neatimame nieko, mes kaip tik sudarome galimybes anksčiau grįžti.“

Klausimą dėl privataus sektoriaus kėlė ir Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius bei Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas.

Anot V. Bako, remiantis dabartiniu siūlymu, tarsi sukuriamos privilegijos viešojo sektoriaus darbuotojams, tačiau privačiam sektoriui pasiūlymas pateikiamas kaip galima papildoma našta.

„Iš tikrųjų pati idėja tikrai puiki, bet aš noriu suprasti jūsų motyvus. Jeigu yra taprtautinė praktika, kad tai didina darbo našumą, kad tai veikia, (...) kodėl jūs iškart neteikite pasiūlymo, kad tai veiktų ir privačiame sektoriuje?“ – teiravosi V. Bakas.

V. Čmilytė-Nielsen dar kartą pabrėžė, kad teikiamas siūlymas – alternatyvus pasirinkimas tėvams. Ji taip pat teigė, kad tai būtų galima laikyti pozityvia diskriminacija, atsižvelgiant į tai, kad viešasis sektorius dėl darbuotojų negali konkuruoti su privačiu sektoriumi.

Kilo klausimas dėl atitikimo Konstitucijai

Kaip numatoma projekte, trumpesnė darbo savaitė būtų taikoma vienam iš tėvų, įtėvių arba globėjų.

Prieš posėdį komentuodama pasiūlymą ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigė, kad toks pasiūlymas padėtų suderinti grįžimą į darbą ir įsipareigojimus, susijusius su šeima.

„Tai būtų būdas toms moterims, kurios prižiūri vaikus, suderinti ir grįžimą į darbą, ir tam tikrus labai objektyvius (...) įsipareigojimus, kurių, auginant mažą vaiką, yra“, – antradienį komentavo premjerė.

Jos vertinimu, toks pasiūlymas turėtų sukelti diskusijų Trišalėje taryboje, kurioje socialiniai partneriai atstovauja darbuotojus, darbdavius ir Vyriausybę.

„Nesinorėtų, kad tai būtų kažkokia nuostata, kuri diskriminuos vaikus auginančius tėvus darbo rinkoje ir dėl tos vienos dienos per savaitę svarstytų, ar tokį žmogų verta samdyti“, – teigė I. Šimonytė.

Seimo pirmininkė V.Klo kl Čmilytė-Nielsen abejoja, ar tokia nuostata galėtų padidinti tėvų diskriminaciją darbo rinkoje, nes, kaip teigė Seimo pirmininkė, sąlygos privačiame sektoriuje dirbantiems žmonėms nėra bloginamos.

Anot V. Čmilytės-Nielsen, būtų nesąžininga tokią nuostatą įvesti ir privačiam sektoriui, nes tai galėtų tapti papildoma našta, tačiau Seimo pirmininkė viliasi, kad tai galėtų tapti pirmuoju žingsniu.

Darbo kodekso pataisą Seimui svarstyti teikia parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir kiti liberalų frakcijos nariai.

Siūlomas pataisas Seimo teisininkai kritikuoja. Teisės departamento išvadoje atkreipiamas dėmesys, kad trumpesne darbo savaite galėtų pasinaudoti tik valstybės ar savivaldybių įmonių darbuotojai tačiau ji nebūtų taikoma valstybės tarnautojams, pareigūnams, teisėjams, prokurorams bei dirbantieji privačiame sektoriuje.

„Svarstytina, ar siūlomas teisinis reguliavimas nepažeidžia Konstitucijoje įtvirtintų teisinės valstybės, darnios pilietinės visuomenės principų ir asmenų lygiateisiškumo principo“, – sakoma Teisės departamento išvadoje.

Tačiau Teisės ir teisėtvarkos komitetas pateikė išvadą, kad pataisos Konstitucijai neprieštarauja. Akcentuojama, kad įstatymuose nėra numatyta, kad, siekiant padaryti viešąjį sektorių patrauklesnį, jo darbuotojams negali būti suteikiamos didesnės apimties teisės ir garantijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt