Verslas

2021.10.12 14:20

Kreivys apie dujų, elektros ir šildymo kainas: susidarė sąlygos formuotis tobulai audrai

atnaujinta 14.48
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.12 14:20

Susiklosčiusi situacija energetinių išteklių rinkoje yra trumpalaikė, bet labai intensyvi, Seime teigė energetikos ministras Dainius Kreivys. Anot jo, dėl COVID-19 ir kitų aplinkybių, susidarė palankios sąlygos tobulai audrai, tačiau matoma, kad jau balandžio mėnesio ateities dujų sandorių kainos yra dvigubai mažesnės nei dabar. Atsižvelgiant į tai, teigė ministras, Vyriausybė teikia atitinkamų priemonių siūlymus.

„Tobula audra turi dvi pagrindines savybes. Pirma yra tai, kad, kadangi audra, tai yra aukšto intensyvumo. Antras dalykas – audros nesitęsia ilgai. Kodėl tas nesitęs ilgai ir kodėl toks aukštas intensyvumas? Pagrindinė priežastis, kodėl turime susidariusią situaciją, yra tai, kad didžiulis skirtumas yra susidaręs tarp energetinių išteklių paklausos ir pasiūlos“, – kalbėjo D. Kreivys.

Anot jo, tokią situaciją lėmė ir COVID-19 pandemija.

„Čia matome keletą ir galimybių, ir pokyčių. Pirmiausia apie dujas. Dujų rinkose matome (tiek LNG, tiek ilgalaikių kontraktų rinkoje, kurie tiekiami vamzdynais) ryškų sumažėjimą. Skalūnuose pirmiausia tai lemia amerikiečių skalūnų dujų gamybos sumažėjimas. Kontraktinių dujų, vamzdžiu tiekiamų dujų, matome, kad Rusija, kuri yra pagrindinė dujų tiekėja į Europą, vykdo savo ilgalaikius įsipareigojimus, o trumpalaikių sandorių nevykdo“, – aiškino D. Kreivys.

Jo teigimu, tai lemia dujų kainų augimą, kuris vėliau lemia ir elektros kainų augimą. Pastarąjį taip pat lemia ir taršos leidimų kainų didėjimas, vėjo trūkumas ir kiti faktoriai.

„Susidarė visos sąlygos tobulai audrai, bet, kaip minėjau, tobula audra neturi ilgai tęstis. Kodėl ji neturi ilgai tęstis? Matome jau šiai dienai, kad ateities sandoriuose dujų kainos apie balandžio mėnesį yra dvigubai mažesnės, nei dabar turime“, – tvirtino D. Kreivys.

Jis priduria, kad Norvegija yra pasižadėjusi Europos Sąjungai eksportui gaminti 20 proc. daugiau dujų, o amerikiečių skalūnų dujų gamintojai pradeda vis labiau įsijungti į rinką. Be to, pridūrė ministras pavasarį, pasibaigus šildymo sezonui, turėtų mažėti ir energetinių išteklių poreikis.

„Turime dabar piką. Matome labai didelius ribojimus Kinijoje. Matome daugybę neveikiančių elektrinių Vokietijoje, nes negali pristatyti anglies, kuri dažniausiai pristatoma baržos, o jos užimtos pervežant pramonės krovinius ir t. t. Situacija tikrai įtempta“, – pripažino ministras.

Atsižvelgiant į laikiną, bet labai aukštą kainų šuolį ir tai, kad ilgalaikėje perspektyvoje jau matomas kainų mažėjimas, teigė D. Kreivys, Vyriausybė siekia imtis atitinkamų priemonių.

„Tam esame numatę priemones. Pirmiausia, socialiai labiausiai pažeidžiamiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pakelia grindis, kad daugiau žmonių galėtų naudotis socialine apsauga, patekę į energetinį skurdą. Energetikos ministerija, kadangi, kaip minėjau, turime piką, yra pasiūliusi kartu su reguliatoriumi (...), kad tą piką būtų galima išdėstyti per ilgesnį laikotarpį iki septynerių metų“, – teigė D. Kreivys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad siūloma nukelti elektros tiekėjo pasirinkimą pusmečiui – antrasis elektros liberalizavimo etapas turėtų baigtis ne šių metų gruodį, o kitų metų liepą.

Be to, numatoma papildoma parama gaminantiems vartotojams, katilus ir šildymo sistemas keičiantiems gyventojams. Numatoma steigti ir energetines bendrijas, kurios suteiks naudą energetiniame skurde atsidūrusiems gyventojams.

„Kalbant apie biokurą, (...) didžiulė dalis biokuro nepatenka į katilus. (...) Šiai dienai Aplinkos ministerija rengia pataisas, kad visas biokuras keliautų į katilus“, – nurodė ministras.

Didesnis dėmesys bus skiriamas ir šilumos mazgams.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius, komentuodamas situaciją Seime, teigė, kad reguliuotojas siūlymą nukelti elektros rinkos liberalizavimo terminą nukelti palaiko, tačiau pabrėžė, kad norintieji pasirinkti elektros tiekėją galėtų ir anksčiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt