Verslas

2015.02.14 17:09

Tikisi sumažinti nelegalaus darbo atvejų skaičių

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.14 17:09

Nuo balandžio 1-osios laikinus žemės ūkio ir miškininkystės darbus galima atlikti  naudojantis vadinamaisiais paslaugų kvitais. Supaprastinta tvarka padės ūkininkams, bendrovėms kelioms dienoms priimti žmones sezoniniams ar nesudėtingiems darbams.

Nuo balandžio 1-osios laikinus žemės ūkio ir miškininkystės darbus galima atlikti  naudojantis vadinamaisiais paslaugų kvitais. Supaprastinta tvarka padės ūkininkams, bendrovėms kelioms dienoms priimti žmones sezoniniams ar nesudėtingiems darbams.

Dažniausiai trumpam papildomų darbo rankų prireikia sodų ir daržų ūkiuose. Bendrovės „Luksnėnų sodai“ vadovė vos ne 20 metų laukė legalios galimybės dienai kitai turėti pagalbininkų nesudarant darbo sutarčių.

Esą neretai pusdienis lemia, supus ar bus surinktos lepios uogos, daržovės, obuoliai.

„Sako, užteko tos baudos, kad supuvo 50 tonų uogų. O štai šiemet vėl palaidojom 20 tonų braškių, nes neturėjom žmonių“, – 1998 m. rugpjūtį apgailestavo Elena Žilinskienė, Alytaus rajono „Luksnėnų sodų“ direktorė.

Tad dabar, įsigaliojus supaprastintai tvarkai, bendrovė pagal vadinamuosius paslaugų kvitus atsiskaitys su maždaug 10 žmonių, kurie imasi genėti vaismedžius. O sodų derliui nuimti reikės ir 100 tokių pagalbininkų. Daugelis jų užsiregistravę Darbo biržoje, gauna socialines išmokas. Dirbdami pagal kvitus paramos jie nepraras.

„Paaiškino situaciją. Bandysim su naujove padirbėti. Porą mėnesių padirbėsiu“, – tikino Luksnėnų gyventojas Ričardas Matukonis.

„Kiek užsidirbi, tiek sumokės. Ir nieko neatskaitys, tad tikimės daugiau uždirbti“, – pastebėjo kitas Luksnėnų gyventojas Antanas Žilinskas.

Įvairius žemės ūkio ir miškų tvarkymo darbus su paslaugų kvitais žmogus gali dirbti ne daugiau kaip 60 dienų per metus. O jeigu paslaugos teikiamos keliems ūkiams, bendrovėms – ne ilgiau kaip 90 dienų.

„Kvitas pildomas kiekvieną dieną. Jame nurodoma, kiek paslaugų teikta. Ir kvitus turės tiek paslaugų teikėjas, tiek gavėjas. Ūkininkai ir bendrovės – paslaugų gavėjai. Jie iki kito mėnesio 15 dienos turi užpildyti pranešimą „Sodrai“ apie tai, nes mokamas sveikatos draudimas. Jį turi darbdavys mokėti. Kadangi tai nėra darbo santykiai, asmuo nuo nelaimingų atsitikimų nėra draudžiamas“, – detales aiškino Eglė Radišauskienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo teisės skyriaus vedėja.

Pasak „Luksnėnų sodų“ vadovės, esą nepagrįstai daug popierizmo ranka pildant kvitus.

„Dabar tam žmogui nešiotis kvitą, kasdien agronomo parašo reikia... Man norėtųsi pastatyti tuos, kurie kūrė įstatymą, kad vakare surašytų kvitus“, – pastebėjo E. Žilinskienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikisi, kad pagal paslaugų kvitus ūkininkai gali samdytis iki 10-ies žmonių, o sodų ir daržų šeimininkai – keliskart daugiau. Kiek bus legalizuota darbininkų, nežinia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.