Verslas

2016.10.18 11:34

Lietuvos gyventojai jau grąžino beveik 300 milijonų užstato pakuočių

LRT.lt2016.10.18 11:34

Rugsėjo mėnesį Lietuvos gyventojai į užstato sistemą sunešė daugiau nei 48 milijonus pakuočių. Iš jų maždaug 29 milijonus plastikinių butelių, 17 milijonų skardinių ir 2,5 milijonus stiklinių butelių. Per aštuonis sistemos veikimo mėnesius jau grąžinta daugiau nei 294 milijonai pakuočių, rašoma pranešime spaudai.

Daugiausiai pakuočių rugsėjo mėnesį pridavė didžiųjų miestų gyventojai. Vilniaus miesto gyventojai grąžino per 10 milijonų, Kauno – 5,5 milijono, Klaipėdos – beveik 3 milijonus pakuočių. Tačiau atsižvelgus į miestų ir rajonų gyventojų skaičių, aktyviausiai pakuotės grąžintos Palangos, Šiaulių, Druskininkų, Molėtų rajono ir Alytaus miesto savivaldybėse. Gyventojai itin aktyviai naudojasi taromatais – į juos rugsėjį priduota per 46 milijonus pakuočių – tai sudaro apie 90 procentų visų grąžintų pakuočių.

„Tiek labai geri sistemos rezultatai, tiek įvairios nuomonės apklausos rodo, kad gyventojai prie užstato sistemos priprato, ir noriai grąžina stiklo ir plastiko butelius bei skardines. Didesnis nei planuota pakuočių surinkimas lemia ir tai, kad nuo lapkričio mėnesio įsigalioja nauji tarifai gėrimų gamintojams ir importuotojams. Apie tai gamintojus informavome dar liepos mėnesį“, – sako Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) generalinis direktorius.

Skaičiuojama, kad dėl didesnio nei planuota pakuočių surinkimo išlaidos sistemai išlaikyti išaugo 4 mln. eurų per metus. Dėl šios priežasties subsidijų iš gėrimų gamintojų ir importuotojų sistemos išlaikymui prireikė anksčiau negu buvo planuota. Planuojama, kad per paskutinius du šių metų mėnesius iš gamintojų ir importuotojų sistemos finansavimui bus surinkta 1,3 mln. eurų. Iš viso per 2016 metus gamintojų finansavimas sudarys 1,5 mln. eurų.

Iš viso nuo vasario mėnesio, kai sistema startavo, jau grąžinta daugiau nei 294 milijonai pakuočių. Tai sudaro beveik 11 300 tonų atliekų. Planuojama, kad iki šių metų pabaigos bus surinkta ir sutvarkyta 400 mln. pakuočių.

Kol kas didžiausias naudojimosi užstato sistema rekordas fiksuotas liepos mėnesį. Tuomet į užstato sistemą buvo grąžinta beveik 59 milijonai pakuočių. Rugpjūčio mėnesį gyventojai pridavė daugiau nei 56 milijonus pakuočių.

„Surenkamų pakuočių kiekiui įtakos turi sezoniškumas ir orai. Pavyzdžiui, rugpjūtis buvo santykinai vėsus, todėl ir gėrimų buteliuose bei skardinėse gyventojai pirko ir grąžino mažiau nei liepą. Tačiau puikūs sistemos rezultatai rodo, kad šiemet surinksime ir sutvarkysime daugiau nei 70 procentų skardinių ir butelių, nors prieš sistemos startą planavome surinkti ir paruošti perdirbimui 64 procentus vienkartinių gėrimų pakuočių“, – pasakoja G. Varnas.

Šiuo metu Lietuvoje įrengta 960 taromatų. Mažesnėse parduotuvėse, kurios taip pat dalyvauja sistemoje, pakuotės surenkamos rankiniu būdu. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt