Verslas

2021.10.10 21:02

Prasideda verslo gyvenimas be paramos: pramoninkai sako – gerai, kad kranelis užsuktas, nes valstybės skola tik auga

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.10 21:02

Rugsėjį išmokėtos paskutinės subsidijos verslui už prastovose buvusius darbuotojus – parama buvo mokama nuo karantino pradžios. Laisvalaikį organizuojantys viešbučių verslai sako, kad be paramos jiems bus sunku gyventi. Tačiau, pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, paramos tęsti nebeplanuojama.

Sunkiausiai atsigauna viešbučiai. Paramos nebėra, darbuotojai iš prastovų grįžti nenori, geriau keliauja į Užimtumo tarnybą, nėra ir užsienio turistų. Viešbučių ir restoranų asociacija rengiasi kalbėtis su Vyriausybe, kad būtų ruošiamas papildomas subsidijų paketas verslo viešbučiams. Sunkiai atsigauna ir laisvalaikį organizuojantis verslas.

Panorama. „Valstiečiai“ premjerei grasina interpeliacija (su vertimu į gestų k.)

„Vasarą, kai jau buvo atlaisvėjęs karantinas ir dalis žmonių nusprendė geriau nebedirbti arba būti prastovose, čia aišku ne visada jų pasirinkimas, darbdavys sprendžia, bet kai kuriems žmonėms buvo patogiau būti prastovose arba galbūt gauti nedarbo išmoką, negu vėl dirbti“, – teigia Klaipėdos laisvalaikio asociacijos vadovas Jevgenijus Sokolovas.

Renginių organizatoriai sako, kad galėtų būti skirta valdžios tikslinė pagalba sektoriams, kuriems apribojimų vis dar yra. Be to, esą laisvalaikio verslams itin sudėtinga planuoti, nes neaišku, kaip keisis epideminė situacija.

„Jeigu būtų kažkokios garantijos iš valstybės, jeigu, pavyzdžiui, būtų karantinas, tai kaip pirmo karantino metu buvo kažkokios pagalbos dėl neįvykusių renginių ar kitokie sprendimai, tai, be abejo, padėtų verslams jaustis saugiau“, – sako J. Sokolovas.

Visai kitaip situaciją piešia pramonininkai. Tai sritis, kuri, pasak Vilniaus pramonės verslo prezidento, nukentėjo nedaug. Sigitas Besagirskas teigia, gerai, kad baigėsi subsidijų metas, nes už jas vis tiek reikės sumokėti.

„Dalis įmonių, kurios tikrai nukentėjo, jos gavo pakankamai nedidelę paramą, kitos, kurios dėl kitų priežasčių turėjo kritimus, jos gavo pakankamai didelę paramą, o įmonės, kurios šiaip ar taip turėjo nusibaigti prie bankroto, buvo nepaisant pandemijos, jos dabar yra tempiamos už ausų, nors turėtų bankrutuoti.

Kitas dalykas, tai padidino valstybės skolą, reiškia, mes visi už tas subsidijas kažkada turėsime sumokėti“, – teigia Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras sutinka, išties atvykstančiajam turizmui atsigauti sunkiausia. Bet apskritai, jo žodžiais, šiandien ne darbdaviai renkasi darbuotojus, o jie darbdavius.

„Parama yra pasibaigusi ir jos tęsti neplanuojam. Vertinam situaciją, vertinam, kokia ji yra, bet šiuo metu jinai pakankamai gera iš tos pusės, kad užimtumas yra aukštas, žmonės randa darbų“, – aiškina Vytautas Šilinskas.

Viceministro duomenimis, pernai bankrotų sumažėjo 50 procentų, lyginant su ankstesniais metais. Per pandemiją tūkstančio įmonių pelnas augo ketvirtadaliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt