Verslas

2021.09.28 20:20

Energetikos ekspertas apie svarstymus atidėti elektros tiekėjo pasirinkimo terminą: nesuprantu, ką čia būtų galima išlošti

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.28 20:20

Prezidentūra, Lietuvoje smarkiai brangstant dujoms, elektrai ir šildymui, siūlo atidėti elektros rinkos liberalizavimo antrąjį etapą. Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad Vyriausybė netrukus pasiūlys priemones, kaip amortizuoti smarkiai augančias dujų, elektros ir šildymo kainas gyventojams. Viena jų – ir galimas elektros rinkos liberalizavimo terminų atidėjimas.

Centas prie cento ir žiūrėk – susidaro šiokia tokia suma. Šildymo sezono gyventojai laukia neramiai, ypač po pranešimų, kad kainos bus labai nepriimtinos. Ką jau kalbėti apie elektrą. Prezidentūra siūlo išeitį: įstatymu riboti galimybes kelti reguliuojamas kainas, didinti kompensacijas už šildymą ir kuriam laikui atidėti elektros rinkos liberalizavimą.

„Kainos labai sukilusios, yra įtampų metas rinkose, todėl visai logiška svarstyti, ar nereikėtų suteikti daugiau laiko pasirinkimui tam, kad apsiramintų rinkos ir galbūt kainos sugrįžtų į mums visiems labiau priimtiną lygį“, – įsitikinęs prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

Žinios. Klaipėdiečių netenkina naujasis miesto bendrasis planas: protestuodami piketuoja

Rinkos liberalizavimo esmė – gyventojas pats pasirenka elektros tiekėją, o kainos priklausys nuo situacijos rinkoje. Dėl tiekėjų, gamintojų konkurencijos pusė elektros kainos turėtų būti mažesnė ir gyventojai šitaip sutaupytų. Bėda rinkoje dabar – šokas.

„Dėl įvairių priežasčių – tiek dėl paklausos labai didelio šoko, tiek ir dėl to, kad yra šiokių tokių bandymų paspausti valstybes nares ir panaudoti tam „Nord Stream“ dujotiekį dar net nepradėjusį veikti“, – nurodo I. Šimonytė.

Vyriausybė pabrangusias dujas, elektrą ir šildymą vertina kaip laikiną reiškinį, bet rengia priemones.

„Dėl rinkos liberalizavimo galutinės datos atidėjimo diskusijos vyksta ir jeigu matysime, kad tai papildomos naudos vartotojams suteikia, taip pat tą sprendimą pasiūlysime“, – tikina premjerė.

„Nelabai suprantu, ką čia būtų galima išlošti, nes jau visai nemaža dalis vartotojų jau pasirinko tiekėją kitiems metams. Jeigu dabar, sakykime, nutraukiame tą procesą, tai kas lieka? „Ignitis“. „Ignitis“ jau skelbia, kokią kitais metais kainą siūlo. Ir siūlo jie kainą aukštesnę negu kiti nepriklausomi tiekėjai“, – situaciją vertina energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

V. Jankauskas pastebi, jog tokia miglota situacija rinkoje diskredituoja visą elektros liberalizavimą, tačiau patarimą gyventojams turi: „Aš patarčiau svarstyti pasirinkti metams ar net trumpesniam laikui tiekėją, susitaikyti su tuo, kad kainos dabar aukštos ir tikėtis, kad po pusmečio, po metų tos kainos bus mažesnės.“

„Rankų sudėję tikrai negalime sėdėti, turime priimti vienokius ar kitokius sprendimus Lietuvai. Šiandien ryte premjerė buvo susitikusi su atsakingomis institucijomis, VERT, „Ignitis“ atstovais aptarti situacijos ir pavesta jiems ketvirtadieniui teikti konkrečius siūlymus, kaip būtų galima išeiti iš šios susidariusios krizės“, – aiškina Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Justinas Urbanavičius.

Antrajame etape elektros tiekėją jau pasirinko maždaug trečdalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt