Verslas

2021.09.28 14:22

ES patvirtino 5 mlrd. eurų rezervą „Brexito“ neigiamiems padariniams kompensuoti

BNS2021.09.28 14:22

Europos Sąjungos Taryba antradienį patvirtino 5 mlrd. eurų rezervą, kurio lėšos bus skirtos padėti bloko įmonėms įveikti trumpalaikius „Brexito“ sukeltus sunkumus.

ES Taryba, atstovaujanti kiekvienos ES valstybės nacionalinei vyriausybei, teigė, kad fondo lėšomis bus padengtos papildomos išlaidos ir kompensuoti nuostoliai, patirti dėl JK pasitraukimo iš 27 valstybių prekybos bloko.

Didžiosios Britanijos pasitraukimas paveikė daugelį ES ekonomikos dalių, o žvejybos sektorius susidūrė su itin didelėmis rizikomis. Pasak Europos Komisijos, ES žvejų laimikis JK vandenyse gali sumažėti 25 procentais.

Nepaisant gruodžio mėnesį sudaryto prekybos susitarimo dėl prekybos be muitų, Didžiosios Britanijos prekybos apimtys su ES smarkiai sumažėjo.

„Greitas rezervo patvirtinimas reiškia, kad labai reikalingas finansavimas netrukus bus skirtas labiausiai nukentėjusiems ES regionams ir bendrovėms“, – pažymėjo Slovėnijos vystymosi ir Europos sanglaudos politikos ministras Zvonko Černačas.

ES teigė, kad rezervinės lėšos bus naudingos tiek viešajam, tiek privačiam sektoriui.

Žvejybos teisės buvo viena iš pagrindinių kliūčių derybose dėl „Brexito“. Gruodžio mėnesio prekybos susitarime numatyta, kad ES laivai gali toliau žvejoti JK vandenyse, tačiau sugautų žuvų dalis bus mažesnė.

Antradienį priimtame pagalbos plane reikalaujama, kad dalyvaujančios ES šalys žuvininkystei skirtų mažiausiai 238 mln. eurų, o valstybės galės skirti ir papildomas sumas iš joms skirtų lėšų sektoriaus dalyvių kompensacijoms.

Didžiausios išmokos planuojamos Airijai ir Prancūzijai.

Vienintelę ES sausumos sieną su Jungtine Karalyste turinčiai Airijai bus skirta 1,1 mlrd. eurų.

Prancūzija gaus 735 mln. eurų, iš kurių didelė dalis lėšų bus skirta šalies žuvininkystės pramonei, kurios prieigos į JK vandenis teisės pagal skyrybų susitarimo sąlygas sumažėjo 25 procento.

Londonas ir Briuselis praėjusių metų gruodžio 24 dieną pasiekė paskutinės minutės prekybos susitarimą dėl prekybos po „Brexito“, visgi dėl naujų muitinės taisyklių abiejų pusių įmonės patiria papildomų išlaidų ir yra priverstos susidurti su didesne biurokratija.

Didžiosios Britanijos vyriausybė taip pat parengė savo paramos programas JK įmonėms, finansiškai nukentėjusioms dėl pasitraukimo iš ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt