Verslas

2021.09.28 18:18

Verslumą iš senelio paveldėjęs Demarco: Lietuva lenktyniauja su tais, kuriuos seniai aplenkė

LRT.lt2021.09.28 18:18

Lietuvoje sėkmingą verslą įkūręs italas, virtuvės šefas Gian Luca Demarco, gimtojoje šalyje tokios sėkmės nesitikėtų. Anot jo, Lietuvoje – puikios sąlygos imtis verslo, o lietuvių verslumas turėtų būti pavyzdys daugeliui kitų šalių. Tik patys lietuviai, pasak G. L. Demarco, neįvertina nei asmeninės sėkmės, nei spartaus valstybės progreso, nei puikaus valstybės administravimo, rašoma konferencijos EBIT organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Verslumą paveldėjo iš senelio

13 metų Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas, verslininkas Gian Luca Demarco pasakoja verslumą paveldėjęs iš senelio, kuris užsidirbdavo padėdamas turistams. Vaikystėje toks būdas užsidirbti G. L. Demarco atrodė keistas, bet vėliau suprato, kad idėja – puiki.

„Užaugau Šiaurės Italijos kalnuose, kur nuolat sutikdavome vokiečių, vairuojančių labai didelius automobilius, bet nemokančių vairuoti kalnuose. Leidžiantis stačiais šlaitais, jiems užsidegdavo padangos. Turistai, pamatę iš automobilio rūkstančius dūmus, sustodavo prie senelio namų. Už padangų gesinimą jis neprašydavo pinigų, bet žmonės patys jam atsidėkodavo pinigais. Mano senelis buvo virėjas, bet būdamas pensijoje jis gyveno iš šios paslaugos“, – pasakojo vienas populiariausių Lietuvoje virtuvės šefų.

Gian Luca Demarco džiaugėsi konferencijoje turėjęs galimybę pasidalinti patirtimi ir neformaliai pabendrauti su daugybe verslininkų, kuriuos įprastai, sako, sutinkantis kulinarijos studijoje, kaip klientus. „Jūs pas mane ateinate švęsti, taigi pažįstu maloniausią verslo pusę - kolektyvo šventes, „teambuildingą“, – gausiai susirinkusiems dalyviams sakė G. L. Demarco.

„Italijoje to, ką turiu Lietuvoje, nebūčiau sukūręs“

Lietuvoje, pasak Gian Luca Demarco, yra daug galimybių kurti verslus dėl palankių sąlygų, stabilumo, darbuotojams skiriamo dėmesio. Lietuvoje verslą vystančio italo teigimu, ši šalis - atvira naujovėms, o vietos gyventojai turi daug ryžto ir noro tobulėti, siekti tikslų. Kulinarijos studiją įkūręs G. L. Demarco gimtojoje šalyje tokios verslo sėkmės nesitikėtų.

„Jeigu aš dirbčiau Italijoje, dirbčiau šešias su puse dienos per savaitę ir ta pusė laisvos dienos, greičiausiai, kartais nebūtų laisva, nes restoranai Italijoje taip dirba. Italijoje negalėčiau valdyti restorano, kuris leistų man būti ir vyru, ir tėvu, o Lietuvoje veikia darbo inspekcija. Lietuvoje aš oficialiai turiu atostogų“, – pasakojo virtuvės šefas.

Lietuvoje jaučiamas stabilumas, pasak žymaus virtuvės šefo, vietos verslininkų – nevertinamas. Anot G. L. Demarco, lietuviai apskritai linkę daugiau skųstis, toks mentalitetas. „Italijoje taisyklės gali pasikeisti bežaidžiant, net teisėjas dažnai gali pasikeisti. Čia jaučiu stabilumą. Jeigu jums atrodo, kad čia daug neteisybės, blogų sprendimų – man, atvykusiam iš Italijos, kuri vadinama svajonių šalimi, Lietuva atrodo nuostabi. Tokį reiškinį vadinu „vietinio sindromu“. Pavyzdžiui, žmogus, gyvendamas Romoje, neįvertina jos grožio, nes ten gyvena. Tuo aiškinu ir lietuvių norą nuolat skųstis. Jau ir aš išmokau viskuo skųstis, toks yra šios visuomenės nacionalinis bruožas“, – G. L. Demarco sakė rugsėjį vykusios konferencijos EBIT pranešime.

„Lietuva – puiki, jūs ją tokią sukūrėte“

Pasak G. L. Demarco, lietuviai – verslumo pavyzdys. Tik daug vietos verslininkų, esą, patys to nemato, nuolat stengiasi lenktyniauti su tais, kuriuos seniai aplenkė. „Kartais labai juokinga, kai traukinio lokomotyvas žvalgosi atgal ir stebisi, kaip vagonai greitai važiuoja, bet iš tikrųjų be lokomotyvo jie nevažiuotų. Kartais man taip atrodo Lietuva“, – sako G. L. Demarco.

Visose Baltijos šalyse verslą plėtojantis G. L. Demarco tvirtina, kad Lietuva Latviją ir Estiją požiūriu į verslą, administraciniais gebėjimais, tikslumu ir dirbančiųjų sąlygomis seniai aplenkė. Anot verslininko, anksčiau ar vėliau tą parodys ir rezultatai.

„Lietuva lygiuojasi į Estiją, o ar pastebėjote, kad Estija neturi greitkelio? Aš pastebėjau. Jie neinvestuoja į infrastruktūrą, o Lietuva investuoja, tik jūs to nepastebite. Lietuva – puiki šalis gyventi, ačiū, kad sukūrėte ją tokią. Jūs pastatėte šią šalį ant kojų ir tiesiog statykite toliau“, – kalbėjo G. L. Demarco.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt