Verslas

2021.09.27 20:46

Lazutka apie skurdo mažinimą: atsikalbinėjimai nesukelia spaudimo ir politikai nusišalina nuo radikalesnių sprendimų

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt, BNS2021.09.27 20:46

Statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų. Ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka teigia šiai problemai spręsti pasigendantis radikalesnių politikų sprendimų keliant pensijas ir minimalų mėnesinį atlyginimą.

Kalbėdamas apie skurdą Lietuvoje, ekonomistas išskyrė dvi struktūrines problemas – pensijas ir minimalią algą.

„Turime minimalią algą, kuri turėtų būti tokia, kad žmogus neskurstų. Tam ir yra minimalios algos esmė, ją palaikyti tokią, kad žmogus dirbdamas galėtų išgyventi. Daugelį metų minimali alga į rankas yra mažesnė negu skurdo riba“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Svarbi valanda“ nurodo R. Lazutka, pridurdamas, kad panaši situacija yra ir su pensijomis.

„Pensijos yra sena problema. Jos yra didinamos, bet skurdo riba auga, dažnai netgi pakritikuojama, kad kalta skurdo riba – ji ne taip skaičiuojama, reikėtų absoliutų skurdą, t. y. kaip Afrikoje matuoti, ne kaip Europoje. Ir įvairūs atsikalbinėjimai, matyt, nesukelia spaudimo politikams ir politikai taip pat nusišalina nuo tokių radikalesnių sprendimų“, – tvirtina profesorius.

„<...> mes pensijoms išleidžiame dvigubai mažiau nuo Bendrojo vidaus produkto nei Europos Sąjungos vidurkis. Minimali alga, taip pat mes kasmet girdime batalijas, kada Trišalėje taryboje verslininkai prieštarauja jos didinimui, Vyriausybė dažniau būdavo verslininkų pusėje, o ne darbuotojų organizacijų, t. y. profsąjungų. Tai ta minimali alga taip velkasi žemiau skurdo ribos“, – situaciją apibūdina ekonomistas.

R. Lazutka pabrėžia, kad dalis žmonių, ypač vienišos motinos su vaikais, sunkiai išgyvena vien iš minimalios algos.

„Mes matome, kad tie žmonės, kurie dirba už minimalią algą, tai gerai kai jie gauna kišenpinigius gyvendami su tėvais, bet jeigu yra suaugęs žmogus, kuris dar turi vaikų – girdėjome vienišos mamos daugiausia, t. y. apie 90 tūkst. tokių mamų ar tėvų su vaikais, tai jeigu jų atlyginimas yra minimalus ar netgi kiek didesnis, žinoma, kad to nepakanka netgi ir dirbant“, – pastebi jis.

LRT.lt primena, kad Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (NSMOT) apžvalga skelbia, kad kas penktas gyventojas Lietuvoje pernai gyveno žemiau skurdo rizikos ribos.

Skurdo rizikos lygis 2020 metais šalyje siekė 20,9 proc. ir, palyginti su 2019 metais, padidėjo 0,3 procentinio punkto.

Skurdo rizikos riba 2020-aisiais buvo 430 eurų per mėnesį vienam asmeniui ir 904 eurai šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.

2017 ir 2018 metais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 22,9 procento gyventojų.

Šiuo metu minimali mėnesio alga siekia 642 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt