Verslas

2016.10.06 14:46

Pieno produktų kainos kyla visur, bet Lietuvoje tai prilyginama gąsdinimams

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2016.10.06 14:46

Dvejus metus smukusios pieno kainos taip sparčiai lipa į viršų, kad kai kurių šalių vyriausybės dėl to jau įspėja vartotojus. Tačiau Lietuvoje prieš rinkimus – olimpinė ramybė. Tiesa, perdirbėjai sako, jog tikisi rasti bendrą kalbą su prekybininkais, „kad šalies pirkėjai kuo mažiau pajustų produktų kainų pokyčius, atsivejančius mus iš pasaulio“. O Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė kalbas apie lietuviškų pieno produktų brangimą pavadino gąsdinimu.

Kalbos apie tuoj ženkliai didėsiančias pieno produktų kainas vadinamos gąsdinimais, nors kaimyninėse šalyse jau tariamasi, ką daryti. Gali būti, kad artėjantys rinkimai Lietuvoje tildo ir kalbas apie tai, tačiau Latvijoje rinkimai – dar toli, todėl kaimyninės šalies valdininkai kur kas atviresni. Šios šalies Žemės ūkio ministeriją Seimą jau įspėjo, dėl ko smarkiai kyla pieno kainos – auganti paklausa Kinijoje, didesnis supirkimas Rusijoje. Be to, ledų gamintojams reikia daugiau pieno žaliavų.

Kainos auga itin sparčiai

Pieno kainos pasaulinėje rinkoje ima sparčiai kopti. Pavyzdžiui, per metus, iki šių metų rugsėjo, sviesto produktų kaina Latvijoje išaugo 35 proc., Vokietijoje – 54 proc., Belgijoje – 45 proc., Olandijoje – 48 proc., Lenkijoje – 24 proc.

Pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį, stambiausios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2016 m. rugpjūčio mėnesį už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 223,5 Eur už toną. Ši kaina yra 25,1 proc. didesnė už vidutinę natūralaus pieno supirkimo kainą. 2016 m. rugpjūčio mėnesį už natūralų pieną pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį, mokėta 5,9 proc. mažiau negu prieš metus. Tačiau kainos kyla, nes 2016 m. rugpjūtį pieno gamintojams mokėta jau 7,6 proc daugiau nei liepą.

Sako, kad tai tik gąsdinimai

Lietuvos investuotojų asociacijos narys Vaidotas Rūkas neabejoja, augančios pieno produktų kainos netrukus atsispindės ir Lietuvos parduotuvėse. „Rinkose iš tiesų labai stipriai kyla pieno produkcijos kainos. Per kelis mėnesius grietinėlės kainos padvigubėjo, fermentinis sūris pabrango 50 proc. Netrukus tai atsispindės ir mūsų parduotuvėse“, – 15min teigė V. Rūkas.

LNK televizija pranešė, kad pieno perdirbėjai tariasi su prekybos tinklais dėl produkcijos branginimo iki 40 proc. Pasak perdirbėjų, produkcija brangsta pasaulio rinkose, jie daugiau moka gamintojams.

Tačiau Seimo pirmininkė L. Graužinienė šią savaitę puolė teigti, kad tai yra tik žmonių gąsdinimas. „Aš vertinu kaip eilinį gąsdinimą žmonių ir kaip tikrai ne visiškai atsakingo verslo kalbėjimą, kadangi tie patys verslininkai supranta, kad kainos po euro įvedimo antrame pusmetyje ženkliai pakilo ir pragyventi žmonėms iš gaunamų pensijų, iš gaunamos net minimalios algos nėra taip lengva ir paprasta“, – interviu Žinių radijui trečiadienį sakė L. Graužinienė.

Anot jos, pieno perdirbėjai rizikuoja, mat gyventojai gali nebepirkti produkcijos ir ją pakeisti kitomis prekėmis.

„Tai iš tiesų jie patys žaidžia su rinkos dalyviais. Žmonės gali atsisakyti sviesto ir gali pirkti tepų mišinį, kuris pigesnis. Žmonės ras tą išeitį, žmogus išgyvens, bet ar tai socialiai atsakingo verslo kalbėjimas – manau, kad ne“, – tikino Seimo pirmininkė. L. Graužinienė bei žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė priklauso tai pačiai Darbo partijai.

Žada branginti tik eksportui skirtus produktus

Į kylantį šurmulį teko sureaguoti ir pieno perdirbėjams. Juos vienijanti asociacija „Pieno centras“ ramina tautą, kad bus stengiamasi išlaikyti stabilias kainas.

„Nepaisant smarkiai augančių pieno produktų kainų tarptautinėse rinkose, Lietuvos pieno perdirbėjai šalyje stengsis išlaikyti stabilias gaminamų pieno produktų kainas“, – paskelbė perdirbėjai. Tiesa, apie tai, kiek vis tik gali brangti pieno produktai parduotuvėse, jie neužsiminė. Esą kainas labiau gali didinti tik eksportuojamiems gaminiams. „Eksportuodama net 60 proc. visų šalyje pagamintų pieno produktų, Lietuvos pieno perdirbimo pramonė tiesiogiai priklauso nuo pasaulinių pieno žaliavos ir produktų kainų. Todėl tikėtina, kad Lietuvos pieno perdirbėjai gali daugiau koreguoti eksportui skirtų pieno produktų kainas“, – skelbia „Pieno centras“.

Europos Komisijos duomenimis, per metus pabrango beveik visi pagrindiniai pieno gaminiai. Pavyzdžiui, sviesto kaina Bendrijoje per metus išaugo 35 proc. Per tą patį laikotarpį išrūgų miltelių kaina pakilo 42 proc., nenugriebto pieno miltelių – 17 proc., lieso pieno miltelių – 11 proc., įvairių sūrių kainos vidutiniškai ūgtelėjo 15 proc.

Kainos sparčiai kyla ir Rusijoje

Tai, kad dabartinių pieno produktų kainų išlaikyti neįmanoma, perspėja ir Rusijos ekspertai. „Rossijskaja gazeta“ ketvirtadienį rašo, kad per artimiausius mėnesius pieno ir produktų kainos Rusijos kils. Pieno perdirbėjai šioje šalyje jau perspėjo prekybos tinklus apie augsiančias kainas.

Be to, šioje šalyje veikia tarpininkai, kurie supirkinėja pieną ir parduoda perdirbėjams.

„Situacija yra sudėtinga, ir kainų augimas tęsiasi“, – sakė Rusijos žemės ūkio rinkodaros instituto vadovė Jelena Tiurina. Negana to, Rusijoje pieno paklausa šiais metais išaugo tiek, kad šalies žemės ūkio ministras Aleksandras Tkačiovas įspėjo, jog šiais metais Rusija pirmą kartą gali susidurti su savos gamybos pieno deficitu.