Verslas

2021.09.27 22:31

Nevyriausybinių organizacijų baimės dėl kainų augimo: daliai žmonių gali būti sunku išlaikyti būstą, šiltai gyventi žiemą

Irma Janauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.09.27 22:31

Ūkio augimas lėtės, o greta didėjančių atlyginimų augs ir kainos. Tokius šiuos metus mato Lietuvos bankas. Prekes ir paslaugas brangina energijos kainų šuolis. Nevyriausybininkai baiminasi, kad šildymo sezonas padidins skurstančiųjų gretas. Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus sako, jog infliacijos kilimas bus laikinas. Tik nežinia, kiek tas „laikinas“ truks.

Degalinėse pinigų mažėja akyse. Degalai pabrangę – nafta dabar kainuoja tiek, kiek 2019-aisiais, kai nebuvo pandemijos. Degalinių atstovai sako, kad brangsta ir biopriedai, kas irgi įskaičiuojama į litro kainą.

Lazutka apie beveik nekintantį skurdo lygį Lietuvoje: politikai nesiima radikalesnių veiksmų

Vairuoja ne visi, bet gaminti maistą, šildytis reikia visiems. O didmeninės energijos kainos irgi muša rekordus. Lietuvos banko duomenimis, elektros kaina rinkoje per metus išaugo dukart. Dujų kaina – 6 kartus. Brangsta ir biokuras.

Kaip taupyti energiją konsultuojantis Vartotojų aljanso energetinis patarėjas Erikas Dailidė sako, jog dabar daugiausiai klausimų – kaip išsirinkti elektros teikėją. Bet vaikinas jau nusiteikęs, jog teks guosti žmones dėl brangymečio. Neišgalinčius susimokėti už šildymą visada ragina nebijoti kreiptis į savivaldybę.

Nevyriausybininkų apklausa rodo – 14 proc. Lietuvos gyventojų sunku išlaikyti būstą, susimokėti už komunalines paslaugas. Dalis žmonių pirmiausiai susimoka už šildymą ir tik tada žiūri, kiek liko pragyvenimui.

Dalis žmonių pirmiausiai susimoka už šildymą ir tik tada žiūri, kiek liko pragyvenimui.

„Čia labai skaudi tema ir su artėjančiu kainų šuoliu tikrai matysime ir daugiau nepasitenkinimo, pagrįsto nepasitenkinimo. Nes Lietuva pagal energetinį skurdą yra antra Europos Sąjungoje“, – nurodo skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

„Apie 30 proc. žmonių patiria energetinį skurdą. Tai tikrai tie skaičiai dabar nėra geri ir, jeigu nebus imtasi priemonių, tai gali daliai žmonių būt tikrai labai sunku išlaikyti būstą ir šiltai, pakankamai šiltai žiemą gyventi“, – pabrėžia A. Adomavičienė.

Labdaros valgykloje – pietų metas. Čia valgo tie, kam stinga lėšų maistui. Skurdo mažinimo tinklo vadovės teigimu, jeigu daugės prasiskolinančių, didės ir skurdas.

Skurdo rizikos riba – 430 eurų per mėnesį. Kas penktas neturi tokių pajamų ir tai yra duomenys iki pandemijos.

„Dažniausiai (ateina – LRT.lt) neturintys darbo, neturintys pajamų ir sunkiai besiverčiantys. Kartais vienintelė vieta mes esame jiems pagelbėti bent vienu dubenėliu šilto maisto per dieną“, – pasakoja labdaros valgyklos „Betliejus“ koordinatorė Aldona Vasiliūnienė.

„Jeigu vienas gyvenu, kas man valgyt duos? Jeigu neturi nei tėvų, nei žmonos. Ateini, pasiimi tą indelį ir užtenka“, – sako LRT TELEVIZIJOS kalbintas vyras.

Kitas kalbintas vyras sako, kad tenka ateiti dažnai:

– Sakykit, ponas, ką atėjot pasiimti?

– Ne ponas aš. Visi ponai Briusely sėdi. Aš tik gražiai apsirengęs. Atėjau sriubos pasiimti.

– Dažnai čia ateinat?

– Ateinu, ateinu.

Lietuvos bankas sako, kad bendra ekonominė situacija yra kur kas geresnė nei šių panevėžiečių. Kai kurių verslų – net geresnė nei iki pandemijos, nes būtent ji lėmė jų pajamų augimą. Kitus gelbėjo subsidijos.

Tačiau elektros, dujų brangimas – jau brangina prekes ir paslaugas.

„Didžioji dalis, du trečdaliai šitos infliacijos – 5 proc. – ji yra importuota. Iš žaliavų rinkų arba per pinigų politiką. Ir tik tai pakankamai nedidelė dalis yra mūsų vietos rinkos nulemtų procesų“, – tikina Lietuvos banko valdybos pirmininkas G. Šimkus.

Lietuvos banko vadovas sako, kainų augimas laikinas, jis nuslops, kai nuslūgs įtampa tiekimo grandinėse ir žaliavų rinkose.

„Klausimas tik tai, kiek tas laikinas bus laikinas“, – svarsto jis.

Eksportas, investicijos – viskas gerai. Bet debesys vis tiek tvenkiasi. Augantis vidaus vartojimas – kuklesnis nei tikėtasi, dėl to Lietuvos bankas mažina bendrojo vidaus augimo prognozę šiemet – iki mažiau nei 5 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt