Verslas

2021.09.27 19:18

Nebegalime kvėpuoti, mūsų verslas skęsta: prancūzų žvejai niršta dėl planuojamų vėjo jėgainių

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.27 19:18

Prancūzijos Normandijos žvejai reiškia nepasitenkinimą pristatytu vėjo jėgainių projektu. Pagal jį, turbinos išdygtų ne pakrantėje, o atviroje jūroje. Žvejai teigia, kad tai pakenks jų verslui, tačiau valdžia tikina, kad elektros jėgainių statymu siekiama pereiti prie švaresnės energetikos, bus sukurta papildomų darbo vietų. 

Nešini dėžėmis šviežios žuvies, Normandijos žvejai traukia link savivaldybės pastato. „Žvejai nebegali kvėpuoti, žuvų verslas skęsta“ – skelbia jų plakatai, o ką tik pagautas laimikis, kartu su dūmų petardomis, pilamas prie vietos valdžios būstinės durų, ant palangių.

„Vėjo turbinos bus pastatytos 500 metrų nuo didelio žvejybinio laivo, turbina skleidžia dviejų šimtų decibelų garsą. Žuvys to neišgyvens, niekas neišgyvens, jokia rūšis, joks vėžiagyvis, niekas. Manau, jiems tai žaidimas. „Pastatykime vėjo turbinas šioje vietoje, viskas gerai, bent jau pasieksime vėjo elektros kvotas, kad galėtume konkuruoti su kitomis šalimis“. Tai viskas, ką jie padarys“, – sako žvejė Clementine Legaillar.

Žinios. Rinkimai Vokietijoje: Socialdemokratų partija pirmauja prieš Merkel bloką

Aštuntos vėjo jėgainės komplekso Prancūzijoje statymo vieta – 32 kilometrai nuo Normandijos pakrantės. Siekiama, kad penkios turbinos veikti pradėtų iki 2027-ųjų. Valdžia teigia, kad taip siekiama pereiti prie švaresnės energetikos, kartu bus sukurta daugiau darbo vietų.

Tačiau žvejai piktinasi. Jie teigia, kad vėjo jėgainės pakenks jų verslui, nes turbinų skleidžiamas garsas ne tik atbaidys žuvis ar pakenks nykstančioms rūšims, bet ir sumažins žvejybai skirto vandens plotus.

Prie problemos prisideda ir dėl „Brexito“ atsiradusios problemos, sumažėjęs žvejybos plotas bei nesutarimai su Britanija dėl Džerzio pakrančių, čia nebeįleidžiami dideli Prancūzijos laivai.

Kol mažieji žvejai protestuoja prie savivaldybės, didesnių laivų savininkai nepasitenkinimą reiškia jūroje.

„Dalis valčių bus nebepelningos, nes nebegalės išplaukti į jūrą, o jei ir galės, nieko nesugaus. Stambi žuvininkystė, tai verslas, turime užsidirbti, turime žvejoti. Kaip tai darysime, jei visur stovės vėjo jėgainės, nebus žuvies, jūros dugne nebus vėžiagyvių, nes viskas žuvo dėl šios, vėjo jėgainių netvarkos. Viskas bus baigta“, – sako žvejys Yannas Delaplace.

Apie projektą jūroje, netoli Normandijos, statyti vėjo jėgainę Prancūzijos valdžia pranešė dar pernai. Sprendimą sekė ne vienas žvejų protestas, tačiau politikai nelinkę nusileisti, o spartinti perėjimą prie švaresnės energetikos skatina ir paskutiniu metu Europoje fiksuoti klimato kaitos padariniai – karščio bangos, milžiniški gaisrai bei potvyniai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt