Verslas

2021.09.26 21:39

Armonaitės pasiūlymas mažinti GPM migrantams sulaukė ekonomistų kirčio – priemonę laiko diskriminacine

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.26 21:39

Šią savaitę nuskambėjęs ekonomikos ir inovacijų ministrės siūlymas mažinti gyventojų pajamų mokestį iš emigracijos grįžtantiems aukštos kvalifikacijos profesionalams, sulaukė dalies ekonomistų kritikos. Esą ministrės siūloma priemonė yra diskriminacinė ir žeidžianti Lietuvoje esančius talentus.

Vieną pirmųjų barzdaskučių salonų Panevėžyje įkūrusi Justina sako šią verslo idėją sugalvojusi dar gyvendama Jungtinėje Karalystėje. Esą po dešimtmečio emigracijoje, būtinai reikėjo plano, ką veiks Lietuvoje, nes grįžimas iš emigracijos prilygo naujai emigracijai.

Panorama. Vokietijoje baigėsi balsavimas į parlamentą

„Apsisprendimą turbūt labiausiai įtakojo augantys vaikai, kurie nemato senelių. Tai turbūt šeimos ilgesys ir seneliai. Jie ir pastūmėjo“, – sakė „Alex Barber Shop“ įkūrėja Justina Jelinskė.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė mano, kad pastūmėtų ir pinigai. Aušrinės Armonaitės idėja – Lietuvos gyventojo mokamą 20 procentų gyventojų pajamų mokestį, grįžtantiems emigrantams sumažinti daugiau nei perpus – iki 8 proc. Tačiau ir ne visiems grįžusiems, o tik aukštos kvalifikacijos talentams.

„Tai mes kalbame iš esmės apie žmones, kurie nedalyvavo Lietuvos darbo rinkoje penkerius metus. Tai gali būti užsienyje šiaip gyvenantys žmonės, užsieniečiai, tai gali būti lietuviai, išvykę dirbti į užsienį. Ir, ko gero, tai ir bus pagrindinė auditorija, kuri ir galėtų pasinaudoti tokia perspektyvia priemone“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

„Tai yra labai skaudi žinutė tiems talentams, kurie yra Lietuvoje ir Lietuvos neiškeitė į jokias kitas galimybes. Kurie patriotiškai čia dirbo, dėjo visas jėgas ir pastangas kurti tiek savo verslus, tiek dirbti kituose versluose ir atitinkamai savo sumokamais mokesčiais jie kūrė Lietuvą“, – tikino „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Pasak ekonomistės, Aušrinės Armonaitės siūloma priemonė ne tik diskriminacinė, bet ir netinkama. Esą norint susigrąžinti emigrantus, pirmiausiai reikia efektyviai veikiančių viešųjų paslaugų. Ir ne įvedinėti naujus mokesčius, o nustoti kaitalioti jau esamus.

Anot profesoriaus Romo Lazutkos, didelė alga toli gražu ne pagrindinis veiksnys lemiantis sprendimą grįžti į Lietuvą.

„Dalis žmonių ten turi vaikus, kurie lanko mokyklas – tai yra papildomas veiksnys, kuris trukdo. Bet yra veiksniai, kurie ir vilioja – tai yra tėvynės ilgesys, yra žmonių, kurie ten nepritapo, kurie nemato ten karjeros galimybių“, – aiškino R. Lazutka.

Be to profesorius sako – ministrės siūlomas 8 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas aukštos kvalifikacijos emigrantams iš, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės vis tiek būtų nuostolingas.

„Vidutinės algos skirtumas yra 1500 eurų maždaug. Tai 100 eurų mokesčių daugiau ar mažiau – tikrai tai jokio poveikio negali turėti“, – teigė VU profesorius R. Lazutka.

Užpildyti darbo vietas talentais bando ne tik verslas, bet ir aukštosios mokyklos. Tačiau, pasak Vilniaus universiteto ekonomikos fakulteto prodekano, konkuruoti su užsienio universitetais labai sunku.

Todėl esą ministrės iniciatyva skambėtų patraukliai, jei tik būtų įgyvendinama.

„Dviejų vidutinių darbo užmokesčių kartelė yra milžiniška. Net profesoriai negauna 2 vidutinių darbo užmokesčių – tai reiškia, kad mums yra praktiškai nepasiekiama šita priemonė“, – kalbėjo VU ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto prodekanas Linas Tarasonis.

Aušrinės Armonaitės idėja – mažesnį gyventojų pajamų mokestį taikyti ne ilgiau kaip penkerius metus ir tik tiems emigrantams, kurie grįžę uždirbs ne mažiau kaip 3100 eurų per mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt