Verslas

2021.09.24 13:58

Dujų kaina kitąmet gali didėti net iki 80 proc., tačiau ekspertai ramina – galutiniam vartotojui ji nebus tokia aukšta

Paulius Šironas, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.09.24 13:58

Ekspertai sako, kad gyventojams, kurie namus šildo dujomis, teks mokėti 80 proc. daugiau, o tiems, kurie dujas vartoja tik maistui gaminti, už dujas mokės 50 proc. daugiau. Tačiau energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas LRT RADIJUI tvirtina, kad tokia aukšta dujų kaina ilgai neišsilaikys, o prie jos ne tokio spartaus kilimo gali prisidėti ir tam tikri valstybės sprendimai.

Dujų kainoms pasaulio rinkose šturmuojant aukštumas, kai kurie ekspertai užsimena apie naują dujų krizę Europoje. Dujų perdavimo sistemos operatoriaus AB „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius sako, kad Lietuva nėra kažkokia išimtis dėl dujų kainų brangimo. Anot jo, dujų kaina kyla visame pasaulyje.


„Tam yra kelios priežastys. Pirmoji jų yra orai ir požeminės saugyklos. Pernai turėjome netikėtai šaltą žiemą visoje Europoje. Tos požeminės saugyklos, tam tikros ertmės po žeme, kuriose laikomi dujų rezervai, buvo išnaudotos. Pavasaris taip pat buvo šaltas. Tai tas dujų išnaudojimas buvo didesnis nei kada nors anksčiau. Natūralu, kad tas saugyklas paskui vėl reikia užpildyti“, – sako N. Biknius.

Kaip antrąją dujų kainos kilimo priežastį pašnekovas įvardija alternatyvias kuro rūšis. „Ypač didžiosios Europos valstybės dujas keičia anglimi. Anglies kainos dabar yra dešimtmečių aukštumose!, – pastebi jis. – Ji brango dėl įvairių priežasčių: Australijos-Kinijos santykių, įvairių tiekimo sutrikimų. Tokiu būdu pabrango ir elektra, o tai yra viena iš priežasčių, kodėl brangsta dujos.“

„Amber Grid“ vadovas įvardija ir trečiąją, labiau politinę, dujų brangimo priežastį. „Tai „Nord Stream 2“ dujotiekis. Dėl jo baigimo vyksta aršūs debatai tiek europiniame, tiek ir pasauliniame lygmenyse. Dujų tiekėjo poveikis iš Rusijos, matyt, vaidina ne paskutinį vaidmenį“, – neabejoja pašnekovas ir priduria, kad kainų šuolį išprovokavo būtent dujų trūkumas rinkoje.

Anot N. Bikinio, ketvirtoji svari priežastis yra augančios Kinijos ir Okeanijos rinkos, kurios dujų suvartoja net pusantro karto daugiau, nei visa Europa. Vis tik pašnekovas ramina ir teigia, kad patirtis rodo, jog energetikos, metalų ar naftos aukštai šokusios aukštos kainos ilgai nesilaiko. „Per kažkurį laiką tos kainos normalizuojasi, nes tuomet pradedama ieškoti alternatyvų, kas nėra naudinga nei tiekėjams, nei gamintojams“, – teigia jis.

Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas sako, kad dujų kainą gali kažkiek koreguoti ir pačios valstybės. Anot jo, geriausias būdas užkirsti kelią dujų kainos šuoliui būtų mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) centralizuotam šildymui. „Tačiau, kaip sakė ir N. Biknius, tai nėra ilgalaikė problema ir pavasarį tos dujų kainos turėtų kristi, – neabejoja energetikos ekspertas. – Tad gal ir nevertėtų priimti kažkokių ilgalaikių sprendimų.“

V. Jankauskas sako abejojantis ir tuo, kad dujų kaina gyventojams, kurie namus šildo dujomis, išaugs net 80 proc. „Tie, kurie šildosi dujomis dabar moka 41 centą už kubinį metrą, tai, manau, kad daugiau kaip 60 centų už kubinį metrą tikrai nebus“, – įsitikinęs energetikos ekspertas.

Visas pokalbis apie didėsiančias dujų kainas – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt