Verslas

2021.09.23 23:37

Galvosūkis, kurį elektros tiekėją pasirinkti: vieni nuomonės klausia vaikų, kiti renkasi jau pažįstamus vardus

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.23 23:37

Galvosūkis daugiau nei 700 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Pusė visų elektros vartotojų iki gruodžio vidurio privalo išsirinkti, kas jiems nuo sausio tieks elektrą. Pasak ekspertų, įpratusiems, kad kainą nustato valstybė, priimti sprendimą ir painu, ir sunku, o paskubėjus tiems, kam šiemet nebūtina priimti sprendimo, gali tekti mokėti brangiau, nei kad būtų reguliuojamas tarifas.

Vilnius – 43 savivaldybė, kur Energetikos reguliavimo tarybos atstovai konsultuoja po kelias valandas. Kaip teigia ekspertai, dažniausiai klausiama, kurį tiekėją pasirinkti, kokia yra kaina, klausiama ir dėl pačių sutarčių nuostatų ir galimybių jas nutraukti.

Internete veikianti kainų palyginimo skaičiuoklė, nors leidžia išsirinkti žinomiausią, pigiausią ar žaliausią tiekėją, visų atsakymų, žmonės sako, neduoda.

Galvosūkis daugiau nei 700 tūkst. Lietuvos gyventojų: privalo išsirinkti, kas tieks elektrą nuo sausio

Skaičiuoklės rengėjai teigia, kad galimybė vienoje vietoje lyginti tarifus, tiekėjus vers juos koreguoti siūlymus – suveiks konkurencija. Konsultacijų Vilniuje metu vieni teigė, kad rinksis žinomiausią tiekėją, o kiti sakė, kad tikisi pagalbos iš artimųjų, kurie padėtų pasirinkti tinkamiausią tiekėją.

„Tas paprasčiausias dalykas, kurį mes irgi rekomenduojame, vis tik yra jaunesni žmonės. Vyresni žmonės turbūt turi ir vaikų, ir anūkų. Tai tikrai paprašyti pagalbos“, – LRT TELEVIZIJAI sako Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

„Nepriklausomi tiekėjai tam, kad žmogus galėtų rinktis. Tai čia tokiam žmogui, kuris linkęs rinktis. Tokiam paprastam gyventojui, paprastam vartotojui, kuris žiūri tik tą vieną skaičiuką – kainą, tai iš tikrųjų čia nėra didelės laimės. Bet taip jau nuėjo, kad visa Europa liberalizavosi“, – aiškina energetikos ekspertas Vidmantas Janulevičius.

Perėjimas iš elektros tiekimo monopolio į laisvą rinką baigsis kitų metų pabaigoje. Šiemet rinktis tiekėją privalo tie, kas elektros per metus suvartoja daugiau nei tūkstantį kilovatvalandžių. Šiemet elektros tiekėją renkasi pusė visų elektros vartotojų, kitai pusei elektros kainą dar nustatys valstybė.

„Tie vartotojai, kurie tikrai dar šiemet neprivalo pasirinkti, patys smulkiausi vartotojai, jie dar gali pagalvoti, pasižiūrėti visą šitą procesą, įsigilinti labiau“, – pažymi R. Pocius.

„100 proc. niekas negarantuoja, bet tikrai galima kalbėti apie tai, kad kitais metais dujų kainos bus mažesnės, kad vandens bus daugiau, kad elektra bus pigesnė“, – įsitikinęs V. Jankauskas.

Dabar didmeninė elektros kaina – brangi kaip niekad. Elektros pigimas prognozuojamas pavasarį, bet nuo sausio už ją vis tiek visi mokės brangiau ir tiems, kam kaina dar bus reguliuojama, ir tiems, kam jau tiekiama tiekėjų, nes į tarifus įtraukta dabartinė rekordinė didmeninė kaina. Ekspertai sako, kad svarbu apgalvoti, kuriam laikui pasirašyti sutartį – pusmečiu, metams ar dviem.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt