Verslas

2021.09.22 14:55

Lietuva dalyvaus Baltijos šalims plečiant kapitalo rinkas

BNS2021.09.22 14:55

Vyriausybė trečiadienį pritarė Lietuvos dalyvavimui steigiant bendrą iki 100 mln. eurų dydžio Baltijos šalių regioninį kapitalo rinkų plėtros akceleravimo fondą. Jis padėtų smulkioms ir vidutinėms įmonėms pritraukti papildomų lėšų.

„Baltijos šalyse nuosavo kapitalo trūkumas yra viena iš didžiausių Europos Sąjungoje – 10,7 proc., palyginti su BVP. (...) Šis fondas steigiamas kaip galima nauja finansinė priemonė“, – posėdyje kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Fondo studijos vertinimu, jo klientės galėtų būti sparčiai besiplečiančios, į eksportą orientuotos lengvosios pramonės, statybos, IT ir kitos įmonės.

„Į kiekvieną sandorį fondas investuotų iki 50 proc. įmonės siekiamos pritraukti sumos, o likusią dalį turėtų investuoti privatūs investuotojai. Planuojamas bendras fondo dydis – nuo 80 mln. eurų iki 100 mln. eurų“, – kalbėjo ministrė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija atsakinga už 20 mln. eurų įnašą į fondą, o „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) derėsis su Latvijos ir Estijos institucijomis dėl fondo valdymo struktūros ir veiklos sąlygų.

Latvijos vyriausybė jau pritarė šalies dalyvavimui steigiant fondą ir yra rezervavusi 20 mln. eurų.

„Šio projekto tikslas – sukurti bendrą fondą, kuris investuotų į mažas ir vidutinės įmones (MVĮ) ir vidutinės kapitalizacijos įmones, įtrauktas į vertybinių popierių biržą (prieš IPO ir IPO stadijoje). Fondo įsteigimas padidintų MVĮ finansavimo galimybes, taip pat leistų instituciniams investuotojams fondo pagalba dalyvauti MVĮ augimo rinkose“, – rašoma nutarimo projekte.

Europos Komisijai patvirtinus fondo (angl. Capital Market Development Accelerator Fund, CMDAF) projektą ir jo finansavimą, jis pernai pavasarį pradėtas įgyvendinti kartu su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB) ir Latvijos bendrove „KPMG Baltics“.

Fondo įsteigimo poreikio vertinimo ir galimybių studijoje pažymima, kad MVĮ nėra labai aktyvios Baltijos šalių kapitalo rinkose, dažniausiai jos finansuojamos iš savininkų kapitalo, bankų kreditų ir vietos bei regionų MVĮ skirtų privataus kapitalo ir rizikos kapitalo fondų.

Šis projektas yra kito, pernai birželį baigto, ministerijos ir ERPB bendro projekto tęsinys. Tas projektas skirtas padėti MVĮ pritraukti finansavimą per vertybinių popierių biržą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt