Verslas

2021.09.22 16:01

Pirkėjo testas Vilniaus Halės turgavietėje: galimybių pasas netikrinamas, o kaukę dėvi retas

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.09.22 16:01

Vilniaus Halės turgavietėje galimybių pasas netikrinamas – tokia informacija su LRT.lt pasidalijo skaitytojai. LRT.lt nuvykus į turgavietę, paaiškėjo, kad patekti ir apsipirkti čia galima ir nepateikus imunitetą įrodančio dokumento, pati turgavietė tai neigia.

Nuo rugsėjo 13 dienos be galimybių paso galima lankytis tik būtinųjų prekių parduotuvėse, turgavietėse, kurių plotas neviršija 1500 kv. metrų. Parduotuvės turi turėti atskirą įėjimą iš lauko. Lankytis galima vaistinėse, maisto, veterinarijos prekių, pašarų gyvūnams, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų prekyvietėse. Drabužių, avalynės ar kitų prekių pardavimo vietose be galimybių paso lankytis nebegalima.

LRT.lt skaitytojai vis dėlto pranešė, kad Vilniaus Halės turgavietėje, kurios plotas siekia 8400 kv. metrų, galima apsipirkti ir nepateikus galiojančio galimybių paso.

Sulaukus tokios informacijos, LRT.lt nusprendė apsilankyti Halės turgavietėje.

Vos įėjus pro pagrindinį įėjimą matoma iškaba „Halės turgavietėje aptarnaujame galimybių pasą turinčius asmenis“, tačiau ar pirkėjai tokį turi, niekas nepatikrina nei prie įėjimo, nei aptarnaudami. Patekti į turgavietę niekam nepaprašius parodyti galiojantį galimybių pasą pavyko net keliskart. Negana to, viduje nereikalaujama dėvėti kaukės – to nedaro net ir dalis prekeivių.

Priėjus prie vienos iš pardavėjų ir paklausus, ar turgavietėje yra tikrinamas galimybių pasas, ši atsakė „šiaip kaip ir turėtų, ypač tų, kurie čia valgo“.

Užėjus į salę, kurioje prekiaujama drabužiais ir kitomis pramoninėmis prekėmis, taip pat matoma iškaba, jog aptarnaujami tik galimybių pasą turintys klientai. Vis dėlto ir čia galimybių paso niekas nepatikrina.

Paklausus vienos iš pirkėjų, ar turgavietėje tikrinamas galimybių pasas, ji atsakė „ne, visur ir taip (be galimybių paso – LRT.lt) apsipirkau“.

LRT.lt susisiekė su Halės turgavietės direktoriumi Alvydu Bieliausku, jis neigė, kad galimybių paso turgavietėje niekas netikrina.

„Kaip netikrinamas? Tikrinamas. Visi su galimybių pasais dirba. Gal jums taip pasirodė“, – tarė A. Bieliauskas ir padėjo ragelį.

NVSC: gali grėsti bauda nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atsiųstame komentare dar kartą akcentuojama, kad pagal galiojantį Vyriausybės nutarimą asmenys be galimybių paso gali būti aptarnaujami kontaktiniu būdu parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, kurių prekybos plotas neviršija 1 500 kv. m, arba esančiose prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas neviršija 1 500 kv. metrų.

„Jeigu plotas viršija nustatytą ribą, kontaktiniu būdu pirkėjai gali būti aptarnaujami ir paslaugos teikiamos tik klientams, turintiems galimybių pasą. Už įvertinimą, ar klientai, paslaugų gavėjai atitinka galimybių paso reikalavimus, atsakingas veiklos vykdytojas, paslaugų teikėjas.

Jeigu nesilaikoma reikalavimų, numatytų galiojant ekstremaliajai situacijai, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia atsakomybė – bauda, siekianti nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų“, – rašoma NVSC atsakyme.

VMVT: atsakomybė taikoma veiklos vykdytojui

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teigimu, prekyba maistu turgavietėse priskiriama mažmeninei prekybai, tad minėtai prekybai nėra taikomos jokios papildomos išimtys.

Asmenys, neturintys Galimybių paso (t. y. visi asmenys), gali būti aptarnaujami tik tose turgavietėse, kurių prekybinis plotas neviršija 1500 kv. m bei laikantis kitų operacijų centro vadovo reikalavimų, skirtų užkirsti kelią COVID-19 pandemijai plisti visuomenėje. Pažymėtina, kad į prekybos plotą neįskaitomas administracinių patalpų, sandėlių ir pagalbinių patalpų, dirbtuvių, laiptinių, koridorių, sanitarinių patalpų plotas“, – nurodo VMVT.

VMVT akcentuoja, kad turgavietės, kurioms nėra taikoma išimtis dėl prekybinio ploto, administracija turi užtikrinti, kad į jų patalpas patektų tik asmenys su galimybių pasu.

„Nustačius pažeidimų dėl operacijų centro vadovo reikalavimų nesilaikymo, atsakomybė taikoma veiklos vykdytojui. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio 4 dalimi, tai užtraukia baudą asmenims nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo vieno tūkstančio penkių šimtų iki šešių tūkstančių eurų. Už dokumentų klastojimą taip pat gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė. Tokiu atveju kviečiama policija“, – rašoma VMVT atsakyme.

Vilniaus savivaldybė teigia, kad viešosios tvarkos pareigūnai dėmesį skiria į laisvalaikio ir pramogų paslaugų teikimo vietas bei renginius, visus objektus patikrinti fiziškai sudėtinga, nes žmogiškieji ištekliai riboti.

„Juos nukreipiame ten, kur didžiausia rizika. Iki šiol pranešimų, skundų, ar kitokios informacijos dėl galimų pažeidimų Halės turguje gavę nebuvome. Ačiū už jūsų informaciją, artimiausiu metu būtinai patikrinsime“, – rašoma savivaldybės atsakyme.

Įsigaliojo ribojimai neturintiesiems galimybių paso

LRT.lt primena, kad prieš daugiau nei mėnesį Vyriausybė patvirtino nutarimą, pagal kurį numatoma nuo rugsėjo 13 d. pradėti taikyti ribojimus galimybių paso neturintiems asmenims. Galimybių paso reikia lankantis didesnėse parduotuvėse, grožio salonuose, kavinių viduje, renginiuose ir kitur.

Šio paso neturintiems asmenims kontaktinės paslaugos negali būti teikiamos ir jie negali dalyvauti renginiuose, išskyrus nutarime numatytas išimtis.

Neturintieji galimybių paso gali naudotis nuotoline prekyba ir apsipirkti parduotuvėse ir turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas.

Apsipirkti šiose vietose galima, jeigu jos turi atskirą įėjimą iš lauko ir jų prekybos plotas neviršija 1 500 kv. metrų.

Į vaistines, esančias didžiuosiuose prekybos centruose ir turinčias asmens sveikatos priežiūros įstaigos statusą, leidžiama įleisti asmenis be galimybių paso, tik jei įmanoma užtikrinti atskirą patekimą, kad klientų srautai nesimaišytų.

Taip pat numatoma, kad neturintieji galimybių paso gali užsisakyti smulkaus remonto paslaugas, jeigu kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo trunka ne ilgiau nei 15 minučių.

Neturintiesiems galimybių paso taip pat lieka prieinamos paslaugos, teikiamos atvirose erdvėse, atviroje erdvėje vykdoma prekyba ir ūkinė veikla.

Neturintieji galimybių paso viešojo maitinimo įstaigų klientai gali sėdėti lauke prie staliukų. Lankytojai maistą ir gėrimus gali vartoti prie vieno stalo leidžiant būti ne daugiau nei 5 asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Kaip nurodoma Vyriausybės nutarime, neturintiesiems galimybių paso ir toliau galima lankytis komerciniuose ir nekomerciniuose kultūros, pramogų, sporto renginiuose, šventėse, mugėse, festivaliuose ar kituose tam tikrą laiką trunkančiuose organizuotuose žmonių susibūrimuose viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, jeigu juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 žmonių.

Galimybių paso neturintys žmonės gali lankytis muziejų ekspozicijose, parodose, bibliotekose, kai norima atsiimti ar grąžinti knygas.

Visi gyventojai ir toliau gali naudotis viešuoju miesto, priemiesčių, tarpmiestiniu ar tarptautiniu transportu. Ir toliau bus prieinamos tokios paslaugos, kaip veterinarijos, laidojimo, sveikatos priežiūros, teisinė pagalba. Gyventojai, neturėdami galimybių paso, gali naudotis paslaugomis, susijusiomis su žmogaus ir vaiko teisėmis ir kt.

Iki šiol, kai paslauga teikiama tik turintiesiems galimybių pasą, veiklai nebetaikomi kaukių, atstumų, srautų reguliavimo reikalavimai, tačiau tai daryti ir toliau rekomenduojama.

Galimybių paso gavimo sąlygos

LRT.lt primena, kad galimybių pasą gali gauti asmenys, kurie yra pasiskiepiję pagal visą skiepijimo schemą ir įgiję imunitetą, taip pat persirgę koronavirusine infekcija, kai tai patvirtinta PGR, antigeno ar serologiniu testu, taip pat vaikai iki 16 metų. Testus privalu atlikti privačioje klinikoje savo lėšomis.

Galimybių pasas bus suteikiamas ir tiems gyventojams, kurie yra paskiepyti skirtingomis vakcinomis, bet baigtas visas skiepijimo kursas.

Asmenims, kurie skiepytis negali dėl medicininių priežasčių, valstybė suteiks galimybę testus atlikti nemokamai mobiliuosiuose punktuose.

Galimybių pasas galioja 2 mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt