Verslas

2021.09.20 19:14

Energetikos ekspertas apie rekordines aukštumas pasiekusias dujų kainas: Kremlius čia turi didžiulę įtaką

LRT.lt2021.09.20 19:14

Elektros ir dujų kainoms pasiekus rekordinį lygį, Europa išgyvena energijos kainų šuolį, o ekspertai įžvelgia, kad tai naudinga Rusijai, kuri galima tyčia mažina gamtinių dujų tiekimo kiekius į Europą.

VU TSMPI lektorius ir energetikos ekspertas Romas Švedas, komentuodamas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Svarbi valanda“ sako, kad toks drastiškas dujų kainų augimas – naudingas Rusijai, neatmetama, kad Kremlius pats suinteresuotas mažesniu dujų gavybos išgavimu ir taip spaudžia Europą dėl greitesnių sprendimų „Nord Stream 2“ dujotiekio klausimu.

„Manau, kad Kremlius čia turi didžiulę įtaką, nes jie suinteresuoti tuo spartesniu „Nord Stream 2“ dujotiekio paleidimu ir todėl sąmoningai mažina gamtinių dujų tiekimo kiekius į Europą, tam, kad Europa jaustų trūkumą ir greičiau pabaigtų dujotiekio įforminimo procedūras“, – apie Kremliaus galimą įtaką augančioms dujų kainoms sako energetikos ekspertas.

R. Švedo teigimu, šiuo metu situacija yra tokia, kaip ir skelbiama viešai, „Nord Stream 2“ yra baigtas statyti, bet dar reikia atlikti nemažai biurokratinių procedūrų.

„Pirmiausia vystytojai turi patvirtinti, kad šis dujotiekis yra inžinieriškai saugus, taip pat ES turi būti užregistruota įmonė, kuri valdys tą dujotiekį ir bus jo operatorė. Tokioms procedūroms reikia nuo 2 iki 4 mėnesių. Tarptautinių ekspertų nuomonę yra manoma, kad net šiais metais dar nepavyks paleisti šio dujotiekio, todėl Maskva tai supranta ir specialiai sukuria dujų trūkumą, žinodama, kad ES dujų saugyklos yra užpildytos mažiau nei pernai, o artėja žiema ir šildymo sezonas, sukuriamas deficitas ir taip Maskva daro spaudimą, kad „Nors Stream 2“ kuo greičiau būtų pabaigtas“, – pabrėžia R. Švedas.

Leidinys „Bloomberg“ rugsėjo pradžije rašė, kad dėl žvarbios žiemos ištuštėjus saugykloms, Europai gresia dujų krizė. Papildyti išsekusias atsargas nėra taip paprasta – didžiausia tiekėja Rusija riboja srautus ir suskystintų gamtinių dujų kroviniai, kurie galėtų atkeliauti į Europą, suka į Aziją.

Savo ruožtu dujų tiekimo krizė didina elektros energijos tiekimo iš Jungtinės Karalystės į Vokietiją kaštus, kaip tik tuo metu, kai atsiveriant daugeliui verslų ir žmonėms grįžtant į darbo vietas didėja elektros energijos poreikis. Kylančios kainos skatina infliaciją ir gresia lėtėjančiu ekonomikos atsigavimu, nes daug energijos reikalaujančioms pramonės šakoms – nuo trąšų iki plieno gamybos – gali tekti riboti produkciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt