Verslas

2021.09.21 20:09

Vilniečiams laukiant šilumos kainų šuolio, kauniečiai ramūs – Kaune ji kils vos 3 procentais

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.09.21 20:09

Kol Vilnius ir Klaipėda skaičiuoja, kad už šiltus radiatorius žiemą reikės mokėti keliasdešimt procentų didesnę sumą, Kaune teigiama, kad šilumos kaina pakils tik 3 proc. Nors ten daugiausia naudojamas biokuras, kuris šiemet preliminariai pabrango ketvirtadaliu, „Kauno energijos“ atstovo teigimu, tai yra keturis kartus pigiau nei dujos.

„Kauniečiams šilumos kainos pokytis bus pats mažiausias – vos apie 3 proc. Didžiausią įtaką kainos augimui turi brangstantys ištekliai – biokuras ir dujos“, – taip žurnalistams perduotame komentare teigė Kauno savivaldybės Būsto modernizavimo, administravimo ir energetikos skyriaus vedėjas Raimundas Endrikis.

Praėjusią savaitę Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) atstovas Mantas Paulauskas LRT.lt teigė, kad biokuras pabrango beveik 25 proc. ir daugiau nei dvigubai (122 proc.) pabrango gamtinės dujos. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) atstovė Loreta Kimutytė sakė, kad brangstant kurui didėja ir šilumos kaina.

Ūdrys Staselka, „Kauno energijos“ komunikacijos projektų vadovas, LRT.lt sakė, kad, nepaisant to, Kaune bus vienos mažiausių šilumos kainų Lietuvoje. Pasak Ū.Staselkos, apie 90 proc. šilumos „Kauno energija“ pagamina iš atsinaujinančių išteklių. Daugiausia – iš biokuro.

„Biokuras yra bene keturis kartus pigesnis už dujas. Tai pagrindinė priežastis, dėl ko Kaune, Kauno rajone ir Jurbarke šilumos kaina yra maža“, – komentavo Ū. Staselka ir pridūrė, kad prie to prisidėjo ir investicijos į biokuro katilus, technologinių sprendimų bei inovacijų diegimą.

Tiksli spalio mėnesio šilumos kaina, anot Ū. Staselkos, bus patvirtinta artimiausiu metu. Jis pabrėžė, kad miesto šiluma yra bene 2 kartus pigesnė už šildymą naudojant dujas ar šilumos siurblius ir bene 3 kartus pigesnė už šildymą naudojant elektrą, jeigu teisingai įvertinamos visos įrangos įsigijimo, eksploatavimo, amortizacijos bei kitos išlaidos.

Kalbėdamas apie pasiruošimą šildymo sezonui, pašnekovas teigė, kad šiemet vykdant hidraulinius bandymus nustatyti ir pašalinti 128 defektai, rekonstruota daugiau kaip 6,3 km įvairaus skersmens šilumos tiekimo vamzdynų, nutiesta daugiau kaip 2,8 km naujų.

„Šiuo metu užbaigiami nereikšmingi planiniai remonto darbai, neturėsiantys įtakos šildymo sezono pradžiai“, – minėjo Ū. Staselka.

Klaipėdoje kainą lems nepriklausomi šilumos tiekėjai

Arūnas Liubinavičius, „Klaipėdos energijos“ atstovas ryšiams su visuomene, LRT.lt sakė, kad Klaipėdoje daugiau kaip 70 proc. šilumos miestui nuperkama iš šešių nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG), tad jų įtaka artėjančio šildymo sezono kainoms bus didžiausia. Kalbėdamas apie „Klaipėdos energiją“, A. Liubinavičius sakė, kad pastoviosios sąnaudos nesikeičia, išlieka tokios pat kaip praėjusiais metais.

„Jei brangs kuras (dujos, biokuras, mazutas), elektros energija, proporcingai turės didėti ir iš jų gaminamo produkto – šilumos – kaina“, – teigė pašnekovas.

Pasak A. Liubinavičiaus, jeigu palygintume šio ir pernykščio rugsėjo šilumos kainas, per metus jos išaugo 39,4 proc. Anot jo, kintamoji kainos dalis 87,7 proc. didėjo dėl pabrangusių gamtinių dujų, biokuro žaliavos kaina per metus pakilo 8,9 proc. O iš NŠG pirktos šilumos kaina padidėjo 3,7 karto, arba 279,4 proc.

Vilniaus šilumos tinklai (VŠT), atsižvelgdami į biokuro ir gamtinių dujų kainų augimo tendencijas, planuoja, kad šilumos kainos ateinantį šildymo sezoną Vilniuje gali išaugti apie 60 proc., palyginti su praėjusiu šildymo sezonu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt