Verslas

2021.09.26 11:46

Vilniuje butų kainos toliau pučiasi, bet regionuose 2 kambarių butą galima įsigyti ir už 3 500 eurų

Gabija Šereivaitė, LRT.lt2021.09.26 11:46

Kol Vilniuje nekilnojamojo turto rinka kaista, šalies regionuose situacija liūdnesnė – gyventojų trūksta, o įsigyti būstą galima daugiau nei dešimtkart pigiau nei sostinėje. Pavyzdžiui, Pagėgių, Ignalinos, Akmenės savivaldybėse, Registrų centro duomenimis, vidutinė parduodamų butų kaina – nuo 180 eurų iki 250 eurų už kvadratinį metrą.

Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto (NT) skelbimų portale aruodas.lt, ieškant įsigyti butą Pagėgių savivaldybėje, galima rasti iki dešimties skelbimų. Štai pats pigiausias 4 kambarių parduodamas butas Mažaičių kaime kainuoja vos 7 000 eurų, kvadratinio metro kaina – 80 eurų. Žemai kainai įtaką daro tai, kad butas nėra įrengtas ir jį įsigijus reikės papildomų investicijų. Pats brangiausias siūlomas butas – pačiame Pagėgių mieste. Visiškai įrengtas 2 kambarių 80 kvadratinių metrų ploto butas, parduodamas su baldais, kainuoja triskart daugiau – beveik 29 tūkst. eurų.

Akmenės savivaldybėje galime rasti daugiau skelbimų, siūlančių įsigyti butą. Pigiausias būstas savivaldybėje – 2 kambarių butas Naujosios Akmenės mieste, jis kainuoja vos 3 500 eurų. Tiesa, butas neįrengtas, yra mediniame pastate, todėl galima tikėtis, jog reikės investicijų.

Ignalinos rajono savivaldybėje parduodamų butų skelbimuose galima rasti trijų kambarių butą, kainuojantį 5 900 eurų, kvadratinio metro kaina – 81 euras. Parduodamas butas yra Didžiasalio kaime, jį galima įsigyti visiškai įrengtą ir su visais baldais.

Svarbu, ką regionas gali pasiūlyti

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius sako, kad NT vertė yra susijusi su tuo, ar žmonės nori gyventi konkrečiame rajone: „Svarbu, ar tas regionas gali pasiūlyti tinkamą užimtumo ir darbo vietų skaičių, ar jame užtektinai socialinių paslaugų. Ypač jaunoms šeimoms svarbi išplėtota infrastruktūra, kad vaikus galėtų leisti į darželius ir mokyklas.“

M. Statulevičiaus teigimu, žemos NT turto kainos regionuose atspindi socialinių paslaugų, darbo vietų bei pramogų trūkumą. Dėl šių paslaugų stygiaus žmonės nenori keltis gyventi į regionus: „Dėl to nekilnojamasis turtas pinga. Įmonės yra išvažiavusios iš tų regionų, o naujų neatvažiuoja, nekuriamos naujos darbo vietos. Todėl NT kainos negali augti.“

Mieliau renkasi namą, o ne butą

NT ekspertas sako, kad namai arba kotedžai regionuose yra populiaresni už butus. Gyvenant regione norisi patirti mažo miesto teikiamus malonumus: turėti savo kiemą ar terasą, mėgautis žaliosiomis erdvėmis, todėl butai nėra toks populiarus pasirinkimas tarp naujakurių.

Pasak M. Statulevičiaus, regionuose butai daugiabučiuose namuose nuvertėja ne tik dėl kiemo ar terasos stygiaus, bet ir dėl paties namo būklės: „Dažnai daugiabučiai namai reikalauja renovacijos: apšiltinimo, stogo ir sienų keitimo, aplinkos tvarkymo. Tada žmonės įsivertina finansines galimybes, norą inicijuoti remontą. Atnaujinti daugiabutį namą sunkiau nei nuosavą, nes yra daug bendraturčių, kurie gali nesutikti daryti pokyčių, ir tuomet naujakuriams sunku ką nors pakeisti.“

Nereikia nuvertinti nė vieno šalies regiono

M. Statulevičiaus teigimu, kiekvienas regionas, kuriame šiuo metu butų kainos ypač žemos, gali tapti tankiai gyvenamas. „Jeigu verslas matytų perspektyvą kurtis, plėstis viename ar kitame regione, nesvarbu, ar tai būtų šiaurės Lietuva, ar rytų Lietuva, būsto poreikis tikrai greitai atsirastų“, – sako NT ekspertas.

„Ištuštėję miesteliai nebūtinai visą laiką bus tušti. Atsiras verslas, kuris norės steigtis. Tuomet miesteliuose esantis NT gali būti greitai panaudojamas, suremontuojamas, pritaikomas naujam gyvenimui ir pasiūlomas naujakuriams“, – svarsto M. Statulevičius.

Pasak NT eksperto, Lietuvoje tokių miestų, kuriuos atgaivino įkurtas verslas ir pritraukė naujų gyventojų, yra: „Turim puikų Naujosios Akmenės transformacijos pavyzdį – miestas, kuris prieš 7–8 metus irgi buvo pigiausių butų sąraše. Tačiau jame buvo įsteigta didžiulė medienos gamykla, ji sukūrė darbo vietų ir NT kainos Naujojoje Akmenėje labai greitai šoktelėjo kelis kartus. Tokiu atveju atsiranda poreikis gyventi ir būti šalia savo darbo vietos, natūraliai sujudo ir socialinių paslaugų teikėjai, miesto savivaldybė pradėjo siūlyti naujų darželių, galvoti apie paslaugas naujiems gyventojams.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt