Verslas

2021.09.20 11:57

VŠT skelbia, kad Vilniuje šilumos kainos gali augti daugiau nei 60 proc., didžioji dalis pastatų sezonui nepasiruošę

atnaujinta 14.32
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2021.09.20 11:57

Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) baigė hidraulinius bandymus – bendrovė patikrino beveik 750 km po Vilniumi išsiraizgiusių vamzdynų stiprumą bei sandarumą. Kaip skelbiama VŠT pranešime žiniasklaidai, šildymas Vilniuje gali brangti daugiau nei 60 proc., o daugiau nei pusė namų šildymo sezonui dar nėra pasiruošę.

Hidrauliniai bandymai baigti

Vilniaus savivaldybės kontroliuojama įmonė nuo gegužės pradžios iki rugsėjo vidurio perdavimo tinkle atliko 33 šilumos trasų hidraulinius bandymus ir pašalino nustatytus defektus.

„Šiais metais hidraulinių bandymų metu aptikome ir pašalinome 56 vamzdynų defektus – jų kasmet vis mažiau, nes perėmę šilumos ūkį nuosekliai investuojame į senų vamzdynų atnaujinimą. Vien šiais metais būsime pakeitę beveik 4 km nusidėvėjusių šilumos trasų Senamiestyje, Naujamiestyje, Viršuliškėse ir Karoliniškėse. Nuo spalio tiesime papildomą vamzdyną į Pilaitę, šie darbai šilumos ir karšto vandens tiekimui įtakos neturės“, – sako VŠT generalinio direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis.

Kai kuriems gyventojams karšto vandens tiekimas dar bus laikinai nutraukiamas dėl baigiamų rekonstrukcijų darbų.

Namų administratoriai jau turi ruoštis

Naujam šildymo sezonui turi būti paruošti ne tik miesto vamzdynai, kuriais rūpinasi VŠT, bet ir pastatų vidaus šildymo sistemos, už kurias atsako pastatų valdytojai ar administratoriai.

Jie kasmet iki rugsėjo pabaigos turi atlikti pastatuose įrengtų šilumos punktų ir vidaus sistemų būtinus parengimo bei remonto darbus, kurie garantuotų patikimą funkcionavimą šaltuoju metų laiku. VŠT apie šilumos vartotojų pastatų parengimą šildymo sezonui sužino pagal pastatų prižiūrėtojų pateiktus parengties šildymo sezonui aktus – kol VŠT negauna tokio patvirtinimo, pastatui teikti šildymo paslaugos negali.

„Tinkamas pastatų šilumos punktų ir vidaus sistemų parengimas šildymo sezonui yra labai svarbus klientams, nes nuo to priklauso šių įrenginių ir sistemų patikimumas žiemą. Mūsų turima informacija rodo, kad šiuo metu naujam šildymo sezonui paruošta tik 41 proc. VŠT aptarnaujamų įvairios paskirties pastatų, t.y. 3107 iš 7510. Pernai šildymo sezonas Vilniuje prasidėjo spalio 15 dieną, todėl tikimės, kad namų valdytojai ir administratoriai nedels ir ruošis jau dabar“, – sako Klientų aptarnavimo departamento direktorius Laurynas Jakubauskas.

Gyventojai gali patys spręsti dėl šildymo įjungimo

Naujasis šildymo sezonas pradedamas atsižvelgiant į faktinę lauko oro temperatūrą – kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra būna žemesnė už +10°C. Pagal suderintą su Vilniaus miesto savivaldybe šilumos tiekimo eiliškumą, pirmiausia pradedamos šildyti sostinės gydymo įstaigos, vaikų darželiai ir mokyklos.

Tačiau gyventojai šildymo sezoną savo daugiabučiuose gali paankstinti, jeigu dėl to apsisprendžia balsų dauguma (50 +1 namo gyventojas) ir jų šilumos punktas prijungtas pagal nepriklausomą šilumos tiekimo schemą.

Po žemų kainų prognozuojamas augimas

Atsižvelgiant į biokuro ir gamtinių dujų augimo tendencijas prognozuojama, kad šilumos kaina ateinantį šildymo sezoną galimai išaugs daugiau nei 60 proc., lyginant su praėjusiu šildymo sezonu. Tai reiškia, kad standartinio 50 kv. m. buto lapkričio mėnesio sąskaita už šildymą galimai būtų apie 40 eurų (pernai – apie 25 eurų), o tokio pat ploto renovuotame name esantis butas už šildymą galimai mokėtų apie 24 eurus (pernai – mokėjo apie 15 eurų).

Pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui turi didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Bendrovė gamtines dujas ir biokurą, vadovaujantis reglamentuojančiais teisės aktais, įsigyja energetinių išteklių biržose.

Galutinė šilumos kaina vartotojui kas mėnesį keičiasi tik dėl kintančių kuro ir iš nepriklausomų šilumos gamintojų perkamos šilumos kainų.

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas plačiau paaiškina kainos kilimo priežastis.

„Pandemijos metu sumažinta gamyba ir atitinkamai dujų gavyba sumažinta, dujų saugyklos neužpildytos, vasaros metu dujų saugyklos buvo naudojamos, o gavyba sumažėjusi ir Meksikos įlankoje, kaip pavyzdžiai, dėl uragano dujų saugyklos neužpildytos, dujų pasiūla neauga, kainos kyla“, – LRT TELEVIZIJAI sako buvęs energetikos ministras.

VŠT primena, kad šildymo sąskaita priklauso ne tik nuo kainos, bet ir suvartotos šilumos kiekio, kas priklauso nuo to, kokia bus ateinanti žiema. Tai reiškia, kad jei žiema nebus tokia šalta, kaip praėjusį šildymo sezoną, šildymo sąskaitos nekils proporcingai kainos augimui.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas teigia, kad bandoma tartis su valdžia dėl kainų kilimo amortizavimo.

„Bandom šnekėti su ministerija ir Vyriausybe, kad amortizuotų kainų kilimą, bet tas dujų kainos augimas gali lemti, kad Vilniuje dujų kaina gali kilti 50 procentų. Mes esam priklausomi nuo dujų kainų, kurios šiandien pasaulinėje rinkoje muša rekordus. Jei pernai mokėjom 20 eurų už megavatvalandę, tai dabar dujų kaina siekia virš 50 eurų, tendencija kyla“, – LRT TELEVIZIJAI sako Vilniaus vicemeras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt