Verslas

2021.09.18 10:09

ES įstatymų leidėjai kaltina „Gazprom“ dėl manipuliavimo rinkomis

ELTA2021.09.18 10:09

Keli Europos Parlamento nariai apkaltino Rusijos dujų bendrovę „Gazprom“ dėl galimo manipuliavimo rinkomis, sukėlusio „beprecedentį“ dujų kainų šuolį.

Be kita ko, įstatymų leidėjai kritikavo „Gazprom“ atsisakymą rezervuoti dujų transportavimo pajėgumus per esamas vamzdynų sistemas. Jie teigė, kad bendrovė sumažino gavybą.

Tai leidžia manyti, kad „rekordinis gamtinių dujų kainų šuolis Europoje pastarosiomis savaitėmis gali būti tiesioginis „Gazprom“ sąmoningo manipuliavimo rinka ir veiksmų rezultatas“, – teigiama ketvirtadienį datuotame laiške, kurį gavo agentūra dpa.

Laiške Europos Komisija raginama pradėti tyrimą. Briuselio institucija penktadienį patvirtino gavusi laišką, o „Gazprom“ kaltinimus atmetė.

Bendrovė pranešė, kad ES gaus viską, dėl ko susitarta sutartyse, skelbia naujienų agentūra „Interfax“. Bendrovė taip pat esą stengiasi patenkinti papildomą paklausą.

Kremlius taip pat paneigė, kad Rusija kaip nors susijusi su dabartiniu kainų padidėjimu.

Parlamento nariai įžvelgia ryšį su prieštaringai vertinamu dujotiekiu „Nord Stream 2“, kuriuo rusiškos dujos turi būti transportuojamos į Vokietiją.

Pasak Rusijos valstybinės naujienų agentūros TASS, „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris teigė, kad dėl šaltos žiemos ir pavasario Europos dujų saugyklose liko mažiau dujų nei įprastai. Buvo suvartota gerokai daugiau dujų, o papildyti bus galima tik vėliau. Tai taip pat turėjo įtakos kainoms.

EK atstovė žiniasklaidai sakė, kad energijos rinka yra atidžiai stebima ir kad „Nord Stream 2“ turi būti eksploatuojamas skaidriai ir be diskriminacijos.

Dujotiekis jau baigtas statyti, bet dar nepradėjo veikti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt