Verslas

2021.09.17 23:20

Arbatpinigių klausimas vis dar opus: verslininkai kalba apie komplikuotą apskaitą, o mokesčius moka ne kiekvienas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.17 23:20

Mokesčiai už arbatpinigius, pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, nėra ta sfera, kurioje itin įsigalėjęs šešėlis, nors pripažįsta – mokesčius susimoka tikrai nedaugelis. Verslas sako, esama situacija dėl arbatpinigių mokesčių apskaitos – komplikuota, todėl vis dar nemažai verslų nesiūlo klientams arbatpinigių palikti kortele.

Vilniuje esantis „Local Pub“ – viena nedaugelio vietų, kur galima atsiskaityti tik bankine kortele ir ja galima palikti arbatpinigių. Baro savininkas Vidmantas Čičelis sako, taip skirti arbatpinigių siūlo jau trečius metus, nors tenka išties nemažai pasidarbuoti tam, kad klientai tiesiog jaustųsi patogiai.

„To praktiškai niekur nėra. Kodėl? Yra sudėtinga apskaita, apmokestinimas, nieks nenori mokesčių mokėti, įmonė privalo iš savęs dar papildomai, berods, 1,77 proc. susimokėti dar, kad barmenai galėtų gauti arbatpinigius. Labai painu, labai sudėtinga yra ir įmonei papildomas vargas apskaityti, suskaičiuoti, sudėti, atimti ir taip toliau“, – teigia V. Čičelis.

Panorama. Lietuvai neatmetant galimybės dėl privalomų skiepų, Europa jau imasi panašių ribojimų

Arbatpinigiai gali būti paliekami trimis būdais – grynaisiais, pervedami tiesiai aptarnaujančiajam į sąskaitą arba keliauja į bendrą baro, kavinės sąskaitą ir paskirstomi darbuotojams. Visi trys būdai apmokestinami skirtingai. V. Čičelis sako, tai priežastis, kodėl mažai kas suteikia klientams galimybę palikti arbatpinigių kortele.

„Pati kilmė pinigų kadangi yra visiškai vienoda, principas apmokestinimo turi būti kuo paprastesnis, o tai reiškia, kad turėtų būti apmokestinami vienodai visi trys būdai palikimo arbatpinigių“, – pabrėžia V. Čičelis.

Nors dalis darbuotojų gautų arbatpinigių nelinkę deklaruoti, nesusimoka mokesčių, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) to nevertina kaip reikšmingos rizikos. Inspekcija nemano, kad skirtinga arbatpinigių apskaita verslams atrodo komplikuota, nors atsiskaitymai kortelėmis realiai gali padėti mažinti šešėlį.

Kaip tikina VMI teisės departamento patarėja Alina Gaudutytė, kad taip, kaip išrašoma sąskaita už patiekalą ir nėra problemų apskaityti pajamas, taip turėtų būti ir su arbatpinigiais.

„Mes matome, kad geriausias būdas būtų vienokiu ar kitokiu metodu sugalvoti, kaip padaryti, kad darbuotojas gavęs arbatpinigius mokėtų tik GPM. Tai būtų socialiai teisingiausiai, nes mes daug metų diskutuodavome su VMI, kad tiesiog nėra jokio paskatinimo, kai arbatpinigiai nukeliauja į įmonę ir yra apmokestinami 40 proc. ar daugiau procentų, tai realiai tas darbuotojas nei gauna tuos savo uždirbtus arbatpinigius ar gauna labai mažą dalį“, – tikina Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Anksčiau per platforma „MoQ“ arbatpinigiai keliavo tiesiai tam žmogui, kuriam jie ir skirti. O iš paliktos sumos iškart atskaičiuoti ir mokesčiai. „MoQ“ veikė vos kelerius metus, tačiau nutraukė veiklą – buvusios akcininkės didžiosios telekomunikacijų bendrovės nesutarė dėl plėtros ir ateities.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt