Verslas

2021.09.17 16:59

Ministrui Kreiviui tikintis, kad Astravo AE boikoto problema išspręsta, Sekmokas pabrėžia: tai – dar ne pabaiga

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.17 16:59

Nepavykus susitarti su Latvija ir Estija, Lietuva ėmėsi plano B ir apribojo baltarusiškos elektros patekimą į Lietuvą. Pasak Energetikos ministro Dainiaus Kreivio, kainoms tai įtakos neturės, nes jos kyla dėl globalių priežasčių ir Rusijos spaudimo. Ministras neatmeta ir dujų krizės.

Baltarusijos atominės elektra Lietuvos laidais jau neteka. Blogiausiu atveju jos bus keliais kartais mažiau. Lietuva sumažino maksimalų pralaidumą per Lietuvos ir Baltarusijos jungtis.

Panorama. Prekybos tinklai nepritaria ribojimams: daugiau žmonių mažesnėse parduotuvėse – mažiau saugumo

„Anksčiau buvo išduodama iki 900 MgW prekybai, tai dabar bus apie 200–300“, – supažindina „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Tad dabar, pasak energetikų, Latvija prekiauti su Rusija galės tik remdamasi realiais linijos pajėgumais.

„Tai reiškia, kad Latvija gali prekiauti žymiai mažesniu baltarusiškos elektros kiekiu ir į Lietuvą“, – atsako energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas.

Per kone metus Baltijos šalims nesutarus dėl baltarusiškos elektros importo, Lietuva, pasak energetikos ministro, ėmėsi plano B ir vienašališkai patvirtino savo metodiką.

„Turime status quo, kokį turime. Bet trišalė kaimynystė įpareigoja siekti trišalio susitarimo“, – mano D. Kreivys.

Ministras tikisi, kad Astravo atominės elektrinės (AE) boikoto problema išspręsta. Buvęs energetikos ministras A. Sekmokas su tuo nesutinka.

„Tai – ne pabaiga tų nesutarimų, bet greičiau ultimatumas iš Lietuvos pusės Latvijai ir Estijai“, – dėsto energetikos ekspertas.

Latvijos ir Estijos oficialios reakcijos kol kas nėra. Anot Lietuvos Elektros perdavimo sistemos operatoriaus, naujų taisyklių kaimynai laikosi.

„Energetikoje viskas vyksta pagal taisykles, kadangi mes laikomės BRELL sutarties ir visų sutartinių reikalavimų“, – teigia R. Masiulis.

A. Sekmokas sako, kad Ryga ir Talinas gali ieškoti teisinių ir politinių žingsnių bei užtarimo Briuselyje.

„Matosi, kad tas spaudimas ateina ne tik iš Latvijos ir Estijos, bet ir Europos Komisijos, kuri palaiko Latviją Estiją“, – dėsto A. Sekmokas.

Tiesa, šiuo metu elektra iš Baltarusijos neteka ne dėl Lietuvos apribojimų, bet dėl to, kad Astravo AE jau du mėnesius sustabdyta. Esą generatoriaus remontas gali trukti dar kelis mėnesius.

„Tai dar kartą parodo, kokios kokybės yra šita atominė elektrinė, ji kokius 4 ar 5 kartus lūžo iki tol“, – pabrėžia D. Kreivys.

O dėl Lietuvos įvestų ribojimų bus sunkiau vėl ją įjungti.

„Pirmiausia turi nustatyti, kur „padės“ elektrą, o tada įjungti. Kaip minėjau, jie susijungę su Rusija, gali ir į Rusiją elektrą „varyti“, – neslepia R. Masiulis.

Energetikai tikina, kad mažesnis baltarusiškos elektros kiekis Baltijos šalyse kainoms įtakos neturės. Jos esą auga visur: dėl didėjančių taršos mokesčių, dėl mažesnio elektros kiekio iš atsinaujinančių šaltinių ir dėl augančių dujų kainų.

„Rusija, norėdama daryti įtaką ir paspausti Europos Sąjungos šalis nares, pirmiausia Vokietiją, kad paleistų „Nord Stream“, yra pristabdžiusi dujų tiekimo apimtis ir saugyklos yra tuščios nuo Italijos iki Vokietijos“, – LRT TELEVIZIJAI teigia D. Kreivys.

Be to, dujų poreikis išaugo Azijoje. Tad D. Kreivys neatmeta, kad gali kilti ir dujų krizė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt