Verslas

2021.09.16 11:20

Valdančiųjų teikiamą „šeimos paketą“ opozicija žada palaikyti, bet turi savo sąlygų

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.16 11:20

Seimas pradeda spręsti klausimus, susijusius su šeimų padėties gerinimu – ketvirtadienį imamasi mamadienių ir tėvadienių klausimo, o greitu metu ant stalų turėtų nugulti ir vadinamasis „šeimos paketas“.

Parlamentas artimiausiu metu spręs ne vieną su šeima susijusį klausimą. Ketvirtadienį buvęs premjeras Saulius Skvernelis Seimui teikia siūlymą, kad tėvadienius ir mamadienius gautų tėvai, turintys vaikų ne tik iki 12, o ir iki 16 metų.

Opozicija nepalaiko siūlymo, kad per karantiną iš darbo išėjusieji būtų palikti be išmokų: nežiūrėkime į kiekvieną kaip į nusikaltėlį

Be to, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad artimiausiu metu Seimo darbotvarkėje turėtų atsirasti vadinamasis „šeimos paketas“, kuriuo siūloma vaikų iki trejų metų tėvams, dirbantiems valstybės įstaigose, siūloma sutrumpinti darbo savaitę, leisti steigti „namų darželius“, didelėse įstaigose įrengti vaikų kambarius.

Kol kas panašu, kad didelio pasipriešinimo šie projektai parlamente nesulauks, nes palankiai juos vertina ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovai.

„Jeigu keliame tuos tikslus, kurie yra ir Europos Komisijos darbotvarkėje, apie galimybes daugiau laiko skirti šeimai, artimiesiems, tai manau, kad šitas sprendimas yra racionalus.

Juolab, kad nėra jokio paaiškinimo, kodėl 12, o ne 10, 14 ar 16 metų. Galima tobulinti ir 18 metų padaryti. Tikrai pritariu, kad būtų ir vienam vaikui, nesvarbu, kad vieną augina šeima, kad ji turėtų tokias pačias galimybes“, – savo siūlymą dėl laisvadienių vyresnius vaikus auginantiems tėvams kalbėjo S. Skvernelis.

Paklaustas, kiek tai gali kainuoti, buvęs premjeras sakė, kad tai turėtų būti svarstoma Trišalėje taryboje. Anot jo, pinigais sudėtinga tokį siūlymą vertinti, bet darbdavys turėtų paklausti, ar jam naudingesnis pailsėjęs ir vaikais pasirūpinęs darbuotojas, ar tas, kuris turi problemų.

„Visgi tas tėvadienis ar mamadienis dažniausiai skiriamas tam, kad būtų sprendžiamos su vaiku susijusios problemos – ar reikia į polikliniką pažymos, ar kitus klausimus spręsti. Tai yra svarbu“, – komentavo S. Skvernelis.

Palaikys „šeimos paketą“

Paklaustas apie tai, ar palaikys valdančiųjų siūlomą „šeimos paketą“, S. Skvernelis komentavo, kad sakė iš principo siūlymus vertinantis teigiamai, tačiau kliūva tai, kad dauguma jo dalių nėra pritaikytos žmonėms, dirbantiems privačiame sektoriuje.

„Tai turi būti taikoma ne tik valstybės ir savivaldybių biudžetinėms įstaigoms“, – sakė jis.

Socialdemokratas A. Sysas teigė, kad jo vadovaujama frakcija ketina tiek S. Skvernelio siūlymą dėl tėvadienių, tiek „šeimos paketą“ pateikimo stadijoje palaikyti.

„Mes po pateikimo pritarsime, bet šituos įstatymus vis tiek svarstant vis tiek bus Vyriausybės išvada, Trišalės tarybos išvada, nes vis tiek tai reikalauja papildomų sąnaudų. Labai daug žmonių dirba privačiame sektoriuje. Jei kažkam duodi laisvą dieną, tai kažkas kitas vis tiek turi paslaugą atlikti“, – sakė A. Sysas.

Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas komentavo, kad „šeimos paketas“ Seimo darbotvarkėje turėtų atsirasti greitu metu ir sakė, kad dėl to turėti būti sutarimas tarp visų frakcijų.

Jis taip pat teigė ketinantis palaikyti S. Skvernelio pasiūlymą dėl tėvadienio ir mamadienio tėvams, turintiems vaikų iki 16 metų. Anot jo politiko, taip būtų sekama švedišku pavyzdžiu.

„Mano dukra gyvena Švedijoje ir vadinamosios tėvystės bei motinystės atostogos yra iki 12 metų, o po to dar yra tėvadieniai ir mamadieniai. Švediškas modelis yra panašus, kaip sako ponas Skvernelis. Tik pačios motinystės ir tėvystės atostogos išdėstomos iki 12 metų, tada nesiskaičiuoja tėvadieniai bei mamadieniai, o paskui tėvadieniai ir mamadieniai egzistuoja.

Taip, pritartina. Mes tikrai turime galvoti apie komfortą šeimoms, tai yra pasiūlymas į šitą kortų kaladę“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt