Verslas

2021.09.16 10:41

Per karantiną išėjusius iš darbo siūlo palikti be išmokų, bet dėl to šiaušiasi opozicija: „tikrai nepalaikysime“

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.16 10:41

Seimas ketvirtadienį pateikimo stadijoje sprendžia, ar pritarti siūlymui, kad karantino metu paskelbus prastovas ir darbuotojui išėjus iš darbo, jam nebūtų mokama išeitinė išmoka. Visgi panašu, kad tokio siūlymo kelias nebus lengvas, nes jam nepritaria opozicija.

Ant parlamentarų stalų ketvirtadienį gula siūlymas, kad kai prastovos darbuotoju paskelbiamos dėl valstybėje paskelbto karantino, dabar mokamų vieno arba dviejų atlyginimų dydžio kompensacijų nebeliktų. Tokį siūlymą teikia konservatorius, Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

„Tikimasi, kad šis pakeitimas aiškiai sureguliuos darbo sutarties nutraukimo santykius, kai darbo sutartis nutraukiame dėl prastovos, kuri paskelbta ne dėl darbdavio kaltės, bet dėl paskelbto karantino“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Visgi toks siūlymas įtikina ne visus politikus. Kai kurie valdantieji tokį projektą vadina subalansuotu, tačiau opozicijos tai, panašu, neįtikina.

Opozicija nepalaikys

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis paklaustas apie pasiūlymą komentavo, kad karantinas būna įvestas dėl sudėtingos situacijos valstybėje valdžios sprendimu. Jis kalbėjo, kad nereikėtų į kiekvieną žmogų žiūrėti kaip į potencialų apgaviką.

„Į kiekvieną žmogų žiūrėti kaip į potencialų sukčių, kad jis išeidinės iš darbo, kad pasukčiautų ir gavęs išeitinę vėl sugrįžtų, na, nežiūrėkime į kiekvieną žmogų kaip į potencialų nusikaltėlį. Dėl to mūsų frakcija nepalaikys šito siūlymo“, – aiškino S. Skvernelis.

Socialdemokratų seniūnas Algirdas Sysas žurnalistams teigė tokį siūlymą vertinantis labai neigiamai ir tvirtino, kad jo vadovaujama frakcija tokiam siūlymui tikrai nepritars.

„Nes ne darbuotojo kaltė, kad padaryta prastova, mūsų įstatymuose apibrėžta, kada būna prastova, kaip ją reikia apmokėti. Jei žmogus tuo metu dar kažkur ieško, kaip prisidurti, nes prastova tai ne darbo užmokestis, jam nemokamas visas darbo užmokestis, tai neturi būti priežastimi atleisti žmogaus iš darbo“, – nurodė A. Sysas.

Sako, kad siūlymas – subalansuotas

Visgi kiek kitokios nuomonės leikosi valdančiosios Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas. Jis komentavo, kad karantinas yra tokia situacija, dėl kurios nėra kalta nei darbdavio, nei darbuotojo pusė.

„Darbuotojas tampa tokiu savotišku, sporto terminais kalbant, laisvuoju agentu, jis gali apsispręsti per visą karantiną nedirbti, grįžti į buvusią darbovietę, kur jam yra išlaikyta darbo vieta ir kada nors išeiti, gauti išeitinę išmoką.

Jis turi teisę apsispręsti ir kitaip, tai yra, susirasti kitą darbą, prarasdamas tas socialines garantijas pas buvusį darbdavį. Aš manau, kad tai yra gana subalansuotas pasiūlymas, kuris nepariša darbdavio. Tarkime, darbuotojas karantino metu nutaria išeiti į kitą darbą, jau net dirba kitame darbe, o išeitinę išmoką dar turi mokėti darbdavys. Tai irgi yra neteisinga situacija, nes darbdavys nėra kaltas dėl karantino“, – kalbėjo E. Gentvilas, nurodydamas, kad nėra logiška, kai darbdavys turi atsakyti už prastovą, kuri paskelbta ne dėl jo kaltės.

Politikas sakė suprantantis, kad tai skamba žiauriai, tačiau reikia ieškoti balanso situacijoje, kurioje nėra kaltas nei darbuotojas, nei darbdavys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt