Verslas

2021.09.15 09:20

Kreivys apie sprendimą apriboti Astravo AE elektrą Baltijos šalių rinkoje: natūralu, nepatenkintų bus

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.15 09:20

Latvija ir Estija buvo informuotos apie Lietuvos sprendimą apriboti Astravo atominės jėgainės elektros patekimą į Baltijos šalių rinką, jis taip pat yra BRELL sutarties rėmuose, LRT RADIJUI trečiadienį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. Tiesa, Lietuvos priimtu sprendimu „nepatenkintų bus“, pridūrė jis.

Lietuvai siekiant, kad nesaugia laikomos Astravo atominės jėgainės elektra nepatektų į Baltijos šalių rinką, nuo šiandien mažinamas maksimalus elektros perdavimo pralaidumas iš Baltarusijos. Tokiu būdu Latvijai ir Estijai teisiškai užkertamas kelias įsigyti elektros iš Baltarusijos ir Rusijos naudojant jungtį tarp Lietuvos ir Baltarusijos.

„Veikiame vienoje sistemoje, kurioje galioja tam tikros taisyklės, BRELL žiede, – sprendimą trečiadienį aiškino LRT RADIJUJE kalbėjęs D. Kreivys. – Ir BRELL žiede veikia taisyklės, kad jeigu Lietuva nustato žemesnį techninį pralaidumą, į tai kitos šalys turi atsižvelgti ir, atitinkamai, išeinant iš mūsų fizinio pralaidumo, skaičiuoti savo komercinį pralaidumą – negali prekiauti daugiau negu mūsų nustatytas fizikinis, teorinis dydis, kiek gali (elektros) pratekėti. Tai yra teisinis, sutartinis ir iš dalies techninis (sprendimas). Jį gal sudėtinga suprasti, bet bendras pasakymas būtų toks, kad mes nustatėme techninio srauto dydį ir iš to elektros srauto tik dalį dabar gali paimti mūsų kolegos ir prekiauti“.

Jo teigimu, sutarti dėl bendro savanoriško sprendimo su Latvija ir Estija iki šiol nepavyko, nors buvo pasistūmėta – Latvija buvo pasiūliusi pirkimus per Lietuvos skerspjūvius sumažinti per pusę, tačiau galiausiai susiderėta nebuvo.

„Galvojame, kad šie žingsniai galbūt paskatins ieškoti bendro sprendimo“, – laidai „Ryto garsai“ sakė ministras. Pasak jo, šis žingsnis staigmena kaimyninėms šalims nebuvo, nes aptarinėtas „visoje eilėje susitikimų“.

„Buvo susitikimas svarstant viešai mūsų metodiką, kuriame dalyvavo visų šalių operatoriai, taip pat netgi ir Rusijos „InterRAO“, kuri pardavinėja elektrą Baltijos šalyse. Vyko susitikimai BRELL žiedo formate, kuriuos sukvetė mūsų kaimynai Latvija ir Estija. Mūsų operatorius turbūt pakankamai tiksliai išaiškino, kad mūsų veiksmai yra teisiniai, BRELL sutarties rėmuose, o taip pat visi skaičiavimai, nustatant fizinio srauto dydį, atitinka BRELL sistemos ir mūsų elektros sistemų saugumo reikalavimus. Be abejo, didelio pasitenkinimo nėra ir jo negali būti, bet į pagrindinius klausimus – dėl sistemos patikimumo, saugumo – mes esame atsakę“, – kalbėjo D. Kreivys.

Paklaustas apie galimą neigiamą kaimyninių šalių reakciją į sprendimą, D. Kreivys komentavo, jog „nepatenkintų bus“, tačiau pažymėjo, kad sprendimas nėra prieštaraujants BRELL sutarčiai, kurios šalimis yra Baltijos valstybės ir Rusija bei Baltarusija.

„Didesnis ar mažesnis konfliktas visada gali būti, natūralu, jeigu elektra tekėjo, kažkas prekiavo ta elektra ir uždirbo, be abejo, nepatenkintų bus, nes kažkas mažiau uždirbs pinigų“, – sakė energetikos ministras.

Jo teigimu, tai taip pat nelems ir elektros kainų padidėjimo, nes ši Baltijos šalyse parduodama elektra nebuvo žemesnė už rinkos kainas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.