Verslas

2021.09.14 21:10

Antra diena, kai dauguma veiklų – tik su galimybių pasu: prekybininkai tikina, kad sunkumų nekyla, policija tiria įtariamus klastojimo atvejus

Reda Gilytė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.14 21:10

Antrą dieną, kai dauguma veiklų galimos tik su galimybių pasu, didelių sunkumų kol kas nekilo – sako prekybininkai. Sumažėjo norinčiųjų atsispausdinti popierinį galimybių pasą. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad yra ir kitų pažymų, prilygstančių galimybių pasui. Tuo metu policija tiria įtariamus klastojimo atvejus medicinos įstaigose norint gauti galimybių pasą.

Galimybių pasas – piniginėje tarp svarbiausių dokumentų. Vyresnio amžiaus panevėžiečiai daugiau naudojasi atspausdintu ir prisipažįsta, kad kitais variantais nelabai domėjosi.

Žinios. BBC analizė: kasmet itin karštų dienų, kai temperatūra pasiekia 50 laipsnių, skaičius nuo 9 dešimtmečio – padvigubėjo

„Šeimos gydytojas išdavė, užsakėm ir atsiuntė“; „Registrų centre išsiėmiau“; „Faktiškai jis man atrodo nereikalingas – nei turguj nereikia, koks čia išskirtinis yra atvejis“. Taip kalbėjo LRT žurnalistų sutikti miesto gyventojai.

Registrų centre norinčiųjų išsiimti galimybių pasą dabar nėra daug, sako centro atstovai. Senjorai renkasi vaistines ir paštus. Vienoje Panevėžio vaistinių antradienį gerokai ramiau, nei buvo praėjusią savaitę. Per kelias valandas atspausdinta per tris dešimtis galimybių pasų.

„Bumas buvo aišku prieš 13-ą šio mėnesio dieną, tai buvo tikrai labai daug žmonių, o dabar įleidžia pas mus išsiimti galimybių pasus prie durų, mes be jokių problemų galime tai padaryti“, – sako vaistinės vedėja Vilma Cisevičienė.

Alternatyvų galimybių pasui yra maždaug dešimt. Dokumentai turi būti išduoti sveikatos priežiūros įstaigos su parašais, pabrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė. Tačiau skatina naudotis galimybių pasu, nes jį paprasčiau nuskaityti.

„Tai gali būti iš e. sveikatos ištraukti dokumentai, įrodantys ar asmuo persirgo, ar buvo paskiepytas, taip pat gali būti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduoti dokumentai ir, sakykim, skiepijimo kortelę, kurią išduoda, kai asmuo yra paskiepytas, jeigu yra surašyti visi skiepai, iš tos kortelės galima pamatyti, kad žmogus yra pilnai paskiepytas, ta kortelė irgi turėtų būti tinkama“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Jurgita Pakalniškienė.

Gyventojai, siekdami gauti galimybių pasą, ryžtasi ir nusikalstamai veiklai. Įtariama, kad Pakruojo šeimos medicinos klinikos buvusi slaugytoja „e.sveikatoje“ neteisėtai pakeitė kelių asmenų duomenis, taip sudarydama galimybę jiems įgyti galimybių pasą. Pasak įstaigos vadovo, galimą klastojimą išaiškino kiti įstaigos darbuotojai. Jo teigimu, slaugytoja bandė įtraukti į šią veiklą ir daugiau bendradarbių, tačiau jie atsisakė dalyvauti neteisėtoje veikloje bei apie ją pranešė.

„Buvo prisipažinimas tyčia klastojant šituos kraujo mėginius, sukeičiant kraujus, kad tie žmonės neteisėtai gautų galimybių pasus. Už grubius pareigų pažeidimus ją atleidome“, – sako „Medicus LT“ direktorius Audrius Kazlauskas.

Direktoriaus teigimu, nebuvo spėta pasinaudoti šia galimybe dideliu mastu ir taip galėjo būti suklastota iki dešimties rezultatų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.