Verslas

2016.09.26 19:22

Šilauogių auginimas – svajonių verslas?

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.26 19:22

Šilauogių auginimas jau imamas vadinti svajonių verslu. Šiemet šilauogių augintojai ir džiaugiasi, ir stebisi – derlius geras, bet prasidėjo ir baigėsi neįprastai anksti.

Šilauogių plantacijos jau ruošiamos kitiems metams – pjaunama žolė, vaiskrūmiai mulčiuojami. Šių uogų augintojai sako – kaip paruoši augalus žiemai, tokį kitais metais derlių turėsi.

„Pjuvenos, durpės. <...> Tiesiog pilam ant augalų šaknų ir jas pridengiam. <...> Pjuvenos prilaiko, kad durpės nesukietėtų, ir palaiko daugiau drėgmės“, – apie augalų priežiūrą pasakoja šilauoges auginantis Juozas Lingis.

Šiųmetis derlius augintojus džiugina – uogų būta mažiau, bet jos – didelės, gražios. Tiesa, nustebino gamta – derlius šiemet ankstesnis kone mėnesiu.

„Šiaip derlius prasideda liepos vidury, liepos 20-ąją, o šiemet jau pradėjome uogas imti liepos pirmą dieną. <...> Rugpjūčio 24 dieną buvo paskutinis uogų rinkimas“, – sako šilauogių augintoja Teresė Lingienė.

12 metų šilauoges auginanti Šilutės rajono ūkininkė sako, kad toks ankstyvas derlius – pirmą kartą. Pernai net iki spalio pradžios vaiskrūmiai buvo pilni uogų, kai kurias nespėjusias sunokti pakando šaltis. Šiemet nesulaukta net rugsėjo.

Ūkininkės šeima šilauoges augina 3 ha plote. Gerą derlių, jos teigimu, sodinukai pradeda duoti tik penktais metais. Nuo tokio krūmo per sezoną priskinama iki 5 kg uogų. Parduodamos jos turguje už 4–5 eurus. O jeigu pats prisiskini pas ūkininką –moki 3 eurus.

Šilauogių augintoja Rasa Žitkovienė teigia, jog uogų kilogramo kaina priklauso nuo ankstyvumo.

„Pačios pirmosios būna visada brangiausios, šiemet aš gavau po 10–12 eurų už kilogramą. <...> O paskui kainos priklauso daugiau vis dėlto, mano pastebėjimu, nuo Lenkijos rinkos kainų. Nes yra taip pat daug atvežamų uogų“, – pasakoja augintoja.

Šilauogių augintojų Lietuvoje kasmet daugėja, nes uogos, kurių dar prieš dešimtį metų nelabai kas žinojo, dabar – sparčiai populiarėja. Tiesa, uogas mėgsta paukščiai, dalies jų netenkama, kai prinokusios nubyra ant žemės.

Žiemai šilauogės dažniausiai šaldomos, džiovinamos.