Verslas

2021.09.12 10:03

Verslininką nustebino rajono politikų planas: apsunkinus testavimą, žmonės paprašys skiepų

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.09.12 10:03

Raseinių verslininkas sako, kad jo nepasiskiepiję darbuotojai vienas po kito pradėjo skųstis, kad pirmadienį neateis į darbą, nes neturi galimybių paso, o testuotis galimybės taip pat neturi. Vietos valdžia neužtikrino, kad tyrimus, griežtėjant tvarkai dėl galimybių paso, galėtų pasidaryti didesnė dalis žmonių nei įprastai.

Verslininkas sako iš mero išgirdęs, kad tai strategija, kaip priversti žmones skiepytis. Meras tai neigia.

Masiškai skundžiasi darbuotojai

Raseinių verslininkas Rosvaldas Kunickas, išgirdęs iš darbuotojų, kad jie šią savaitę negalėjo užsiregistruoti testui, nes laikas pasiūlytas kitos savaitės viduryje, o dar kitiems – po savaitės, skambino rajono merui aiškintis situacijos.

Verslininkas stebėjosi, kodėl rajono valdžia, žinodama, kad griežtėjant tvarkai dėl galimybių paso testus atlikti reikės daugiau žmonių, nepadidino testavimo pajėgumų.

„Meras man taip pasakė, o ką daryti, žmonės nenori vakcinuotis, sako, nesuteiksime jiems galimybės pasitikrinti, žmonės tada pradės vakcinuotis daugiau, – kalbėjo vienas didžiausių Raseinių rajono darbdavių, bendrovės „Danspin“ vadovas R. Kunickas. – Sakau, mere, supraskite, man šiandien reikia dirbančio žmogaus, mano įmonėje apie 200 darbuotojų, neturinčių galimybių paso ir privalančių pateikti testą tam, kad galėtų būti įleisti į darbą.“

Verslininkas sako negalintis, o ir neturintis moralinės teisės savo darbuotojų versti skiepytis, nors visais įmanomais būdais ragina juos tai daryti. „Pats sirgau, sakau, sutikčiau dešimt kartų pasiskiepyti, kad tik daugiau šia liga nesirgčiau. Bet yra dalis žmonių, kurie tuo netiki. O tai, kad juos dar labiau pagąsdins ar neleis testuotis, netikiu, kad labai stipriai pakels motyvaciją eiti skiepytis.“

Verslininkas sako, kad jeigu neskiepytus darbuotojus nušalins nuo darbo, negalės įvykdyti komercinių įsipareigojimų klientams.

Bendrovė darbuotojus nuo pirmadienio testuos pati. Vadovas sako žinantis, kad toks testas oficialiai bus negaliojantis, bet kitos išeities sako neturįs.

„Nepripažįstamas testas, kuris daromas įmonėje, jis turėtų būti oficialus. Bet jeigu neįmanoma pasidaryti oficialaus, patys darysime. Situaciją spręsime, bet tai nesprendžia bendros situacijos, jeigu nebus surasta punktui papildomų darbuotojų, nebus prailgintas darbo laikas, tikrai turėsime problemų. Ir nežinau, kas mokės už tai, kai verslas neturės darbuotojų ir negalės įvykdyti užsakymų“, – kalbėjo R. Kunickas.

Apimtis padidins kitą savaitę

Raseinių rajono meras Andrius Bautronis teigė, kad likusią šios savaitės dalį, iki pirmadienio, testavimo dėl COVID-19 punktas veiks įprastu pajėgumu, nes savivaldybė neturėjo žmogiškųjų resursų testavimo apimtims padidinti. Per dieną esą gali būti testuojama apie 40 žmonių, nors poreikis didesnis. „Sako, užtikrinkite testavimą visą parą. Kuo jį užtikrinti, kokiais žmogiškaisiais ištekliais?“ – klausė meras.

Anot rajono vadovo, dvigubai daugiau žmonių bus testuojama nuo pirmadienio, nors būtent tą dieną darbuotojai darbdaviui jau turi pristatyti neigiamą testo rezultatą dėl koronaviruso.

„Šiandien mobilus punktas paliktas tik Raseinių poliklinikai, tačiau prašysime privataus verslo prisidėti žmogiškaisiais ištekliais dėl testavimo“, – sakė meras. Jis neigė, kad tuo anksčiau nepasirūpino, nes esą siekė paskatinti skiepytis apsunkinant testavimo galimybes. „Raseinių rajono gyventojai gali registruotis ir Jurbarko punkte, ir Kelmės punkte“, – sakė meras.

Anot jo, tai, kad kitų rajonų gyventojai registruojasi ne savo gyvenamoje vietoje, nemenka problema. A. Bautronio įsitikinimu, kiti rajonai taip pat neturi pajėgumų didinti testavimosi apimtis, o negavę vietos registruotis savo rajone kitų rajonų gyventojai užima vietas Raseinių testavimo punkte. Eilių sudarymui savivaldybė negali daryti įtakos, laikus registruoja „Karštoji linija 1808“.

„Žiūrėkite, 9 teigiami PGR tyrimai per savaitę, tik trys (gyventojai, – LRT) registruoti Raseinių rajone, 6 iš kitų rajonų. Matote, kokios tendencijos, – LRT RADIJUI kalbėjo meras A. Bautronis. – Jeigu sako, kad Raseiniai nesirūpina, tai aš jums pateikiau pavyzdį, kiek padarome kitiems rajonams. 6 atvejai teigiami, o kiek padaryta tyrimų.“

Anot mero, padidinus testavimo apimtis nukentės kitos paslaugos. „Tas keturias valandas, kur papildomai žmogus dirbs punkte, jis kitų funkcijų nevykdys, greičiausiai neskiepys“, – sakė meras.

Pralaimėjimo strategija

Viešųjų ryšių specialistas pastebi, kad barjerai ir kliūtys dėl testavimosi gali sukelti atvirkštinį procesą, nei politikams norėtųsi. Esą net nesvarbu, ar barjerai daromi sąmoningai, ar ne.

„Dėl tokios situacijos žmonės stumiami į dar didesnę konfliktinę būseną, o kai pykstame, nenorime priimti racionalių sprendimų, – kalbėjo Arūnas Armalis, viešųjų ryšių specialistas. – Vietoj to, kad rajono valdžia, dirbdama su darbdaviais, sakytų gerai, suteikiame sąlygas testuotis, po dviejų savaičių ateisite, vėliau dar ateisite, o tada jau sakyti, ar neatsibodo jums testuotis, gal geriau pasiskiepyti ir pamiršti testavimosi vargą.“

Anot jo, pozityvumu, o ne konfliktu grįsta komunikacija kur kas palankiau veikia. „Kai pasakoma, kad nėra galimybių testuotis, kaip norite, taip galvokite, suteikiame galimybę skiepytis, tai iki gero neatves. Visuomenės dalis, kuri norėjo skiepytis, jau pasiskiepijo, dabar liko priešiškai nusiteikusi. Konfliktinė situacija yra pralaiminti strategija“, – įsitikinęs A. Armalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt