Verslas

2021.09.10 19:33

Salvadoras – pirmasis pasaulyje, oficialia valiuta paskelbęs bitkoiną: pirmąsias eksperimento dienas lydi protestai

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.10 19:33

Centrinėje Amerikoje esantis Salvadoras tapo pirmąja šalimi pasaulyje, oficialia valiuta paskelbusia bitkoiną. Pirmąsias eksperimento dienas lydi protestai, techniniai nesklandumai ir kritęs kriptovaliutos kursas.

Prie bitkoinų bankomatų Salvadore tįsta eilės. Šią kriptovaliutą šalis paskelbė antrąja oficialia atsiskaitymo priemone – greta Jungtinių Valstijų dolerio. Kad paskatintų kuo daugiau žmonių ja naudotis, kiekvienam gyventojui vyriausybė priskyrė po skaitmeninę piniginę ir papildė ją 30-ies dolerių vertės indėliu. Daugelis suskubo išsigryninti išmoką. Kiti sako, kad kriptovaliutos – ateitis.

„Bitkoinus naudoju ketverius metus. Per tą laikotarpį mano pinigų vertė išaugo. Nepatyriau nuostolių, nes, vos tik kursui pakilus, pinigus išsiimu“, – sako gatvėje sutiktas salvadorietis.

Vis dėlto dauguma Salvadoro gyventojų – ne tokie technologiškai išprusę. 70 procentų šiam eksperimentui prieštaravo. Bitkoiną paskelbus oficialia valiuta kilo protestai.

Pirmąją dieną kriptovaliutos kursas krito beveik penktadaliu. Kritikai sako, kad viena neturtingiausių Lotynų Amerikos šalių iš karto prarado 3 milijonus dolerių, o eksperimentas naudingas tik spekuliantams ir narkotikų baronams.

„Salvadoras yra eksperimentinė jūrų kiaulytė. Šis eksperimentas labiausiai smogs neturtingiausioms ir labiausiai pažeidžiamoms grupėms. Naudojame kriptovaliutą, kurios niekas nesupranta ir niekas nežino, kaip viskas baigsis“, – sako kitas vietos gyventojas.

Šio eksperimento autorius, nors ir kaltinamas autoritariniais sprendimais, – kol kas itin aukštus palaikymo reitingus turėjęs prezidentas Nayibas Bukele. Jo vyriausybė tikina, kad eksperimentas bitkoinais daugeliui salvadoriečių pirmą kartą atvers galimybę naudotis banko paslaugomis, o taip pat sutaupys milijonus komisinių už perlaidas iš užsienio, pirmiausia Amerikos, kurios sudaro penktadalį šalies bendrojo vidaus produkto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt