Verslas

2015.09.08 13:45

Vilniaus Europos aikštėje surengtas vežėjų mitingas

ELTA2015.09.08 13:45

Prie Vilniaus savivaldybės trečiadienį susirinko būrys vilniečių, kurie protestavo prieš savivaldybės ketinimus nuo liepos 1 d. nutraukti sutartis su privačiais vežėjais, juos pakeičiant savivaldybės greitaisiais autobusais.  

Prie Vilniaus savivaldybės trečiadienį susirinko būrys vilniečių, kurie protestavo prieš savivaldybės ketinimus nuo liepos 1 d. nutraukti sutartis su privačiais vežėjais, juos pakeičiant savivaldybės greitaisiais autobusais.

Į akciją, organizuotą Vilniaus miesto vežėjų asociacijos, susirinko apie 150 žmonių. Akcijos dalyviai laikė plakatus „Zuokai, klausk gyventojų!“, „Gyventojų nuomonė aukščiau už asmeninį interesą“, „Mane veža ne Vilnius, o 2-a „Latvija“, „Mere, ar jūs tikrai už sąžiningą konkurenciją“. Aidėjo šūkiai „Zuokui – ne“.
 
Tarp protestuotojų buvo matyti keletas Vilniaus savivaldybės narių iš opozicinių frakcijų, taip pat keletas Seimo narių, tarp jų – buvęs ūkio ministras konservatorius Dainius Kreivys ir buvęs teisingumo ministras liberalas Remigijus Šimašius.
 
Akcijos metu buvo pristatyti kelis mėnesius vykdyto vilniečių parašų rinkimo prieš savivaldybės planus naikinti privačių vežėjų aptarnaujamus maršrutus rezultatai. Iš viso surinkta daugiau negu 13 tūkst. parašų. Parašai kartu su rezoliucija, kurioje pasisakoma prieš savivaldybės planus reformuoti transporto sistemą Vilniuje, bus įteikti atsakingoms valstybės institucijoms.
 
„Ypač svarbu, kad šiandien mes kreiptumėmės į Generalinę prokuratūrą, į Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje, taip pat į Prezidentę su šios rezoliucijos tekstu ir pridėtume 13 tūkst. gyventojų parašus apie tai, kad šita situacija mūsų netenkina“, – sakė savivaldybės tarybos narys konservatorius Vidas Urbanavičius.
 
Nuo pakylos protesto metu buvo sakomos kalbos. Protestuotojai piktinosi, anot jų, nesąžiningu Vilniaus savivaldybės vykdomu privataus verslo žlugdymu siekiant gelbėti nuostolingai veikiantį Vilniaus viešąjį transportą.
 
Vilniaus miesto vežėjų asociacijos prezidentas Saulius Matulionis kalbėjo, jog jau dvejus metus savivaldybei rašomi raštai, kad privatus verslas taptų Vilniaus viešojo transporto sistemos dalimi, o ne būtų kaltinamas dėl visų problemų. Jis sakė neprieštaraujantis bendrai bilietų sistemai.
 
„Mes esame už bendrą bilietų sistemą, bet ne už tokius veiksmus, kurie numatomi savivaldybėje. Mums nėra tas pats, kad nuo liepos 1 d. darbo gali netekti daugiau negu 300 žmonių, kad gali tekti uždaryti įmones, kad keleiviai neteks teisės rinktis“, – teigė S. Matulionis.
 
V. Urbanavičius tvirtino, kad Vilniaus meras Artūras Zuokas „sėdi tanke ir negirdi vilniečių balso“.
 
„Žmonėms šiandien reikia patogaus viešojo transporto, o ne naikinamų mikroautobusų, mažinimų autobusų ir troleibusų maršrutų, nors tai ir vadinama viešojo transporto sistemos pertvarka. Tokia nesąmonė, kokia šiuo metu dedasi Vilniaus mieste, nevyksta turbūt niekur Europoje – steigiame avialinijas ir naikiname viešąjį transportą“, – sakė V. Urbanavičius.
 
„Iš Perkūnkiemio, Fabijoniškių žmogui dabar nebus kaip nusigauti į centrą greitai. (...) Vietoje to, kad viešojo transporto sistema būtų pertvarkoma, šiandien imamasi drastiškų priemonių – apriboti konkurentus ir išlaikyti monopolį. Monopolio išlaikymas, konkurencijos ribojimas – tai pirmiausia darbo vietų naikinimas, patogumo žmogui naikinimas“ ,– teigė D. Kreivys.
 
„Kartais mikroautobusai važiuoja pažeisdami taisykles, kartais ten nebūna taip švaru, kaip norėtųsi, kartais groja muzika ne tokia, kokios mes norėtume. Bet tai nesprendžia, turi ar neturi egzistuoti privatūs mikroautobusai. Tai turi nuspręsti ne politikai. Šituos dalykus turi nuspręsti keleiviai, kurie pasirenka ar nepasirenka vieną transporto priemonę“, – kalbėjo R. Šimašius.
 
„Šiandien mums vadybininkė paaiškino, kad nuo liepos 1 d. privatūs autobusai į Vilnių nevažiuos. Tai reiškia, kad lentvariečiai į Vilnių labai sunkiai galės patekti. Dabar mes galime įsėsti į autobusą kas 15 minučių, autobusai išvažiuoja iš Vilniaus vėliausiai 23 val. Jei šitų autobusų nebus, tai Vilniaus stoties autobusas vėliausiai iš Vilniaus mus veš 18 val. Taigi lentvarietis, atsidūręs vėliau Vilniuje, niekaip negalės patekti į namus“, -dėstė Lentvario visuomenės atstovas.
 
Nuo liepos 1 d. Vilniaus savivaldybė svarsto ne tik atsisakyti privačių vežėjų paslaugų, bet ir naikinti 10 autobusų ir 8 troleibusų maršrutus, vietoj jų įdiegti naujus – greituosius autobusus.
 
Galutinį sprendimą savivaldybės taryba turėtų priimti trečiadienį posėdžio metu. Tiesa, V. Urbanavičius Eltai sakė, kad jis sunkiai įsivaizduoja, kad toks sumanymas galėtų būti įgyvendintas.
 
„Iš esmės, aišku, jie gali priversti savivaldybės įmonę panaikinti tuos 10 autobusų ir 8 troleibusų maršrutus, bet tai bus neteisėta“, – sakė V. Urbanavičius.
 
Savivaldybės narys tikisi, kad trečiadienį sprendimas priimtas nebus.
 
„Visuomenės spaudimą pajuto tarybos nariai, ir aš manau, kad į tai bus reaguota. Nes jau buvo ir valdančiosios koalicijos narių pasiūlymų Artūrui Zuokui šitą klausimą išimti iš darbotvarkės“, – sakė V. Urbanavičius.

Tačiau tiek balsavę prieš projektą, tiek patys vežėjai sako, jog tai nėra privačių vežėjų vilčių sužlugdymas. Atvirkščiai, šiandienos sprendimas atidės skubotą mikroautobusų pertvarką, kuri turėjo įsigalioti nuo liepos 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.