Verslas

2021.09.13 05:30

Pokyčiai – jau šiandien: neturintiesiems galimybių paso užsiveria prekybos centrų durys, siūloma stabdyti arba perleisti sporto klubo narystę

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.09.13 05:30

Vykdydami Vyriausybės nutarimus, nuo šiandien didieji prekybos centrai, sporto klubai, kino teatrai ir kitos paslaugų teikimo vietos iš gyventojų privalo reikalauti galiojančio galimybių paso (GP). LRT.lt pateikia svarbiausią informaciją apie tai, kur bus reikalaujama galimybių paso ir kaip jis bus tikrinamas.

Nauja tvarka

Rugpjūčio pradžioje Vyriausybė pritarė ekstremaliosios situacijos nutarimo projektui, kuriame numatytas sąrašas veiklų, neprieinamų neturintiesiems galimybių paso.

Kartu buvo pateiktas ir išimčių sąrašas, kur galės lankytis nepasiskiepiję, nesitestavę ar COVID-19 nepersirgę asmenys.

Pavyzdžiui, galimybių paso neturintys asmenys galės lankytis parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, kurių prekybos plotas neviršija 1 500 kv. m. Taip pat jiems bus galima naudotis visu viešuoju transportu, lankytis muziejuose, bibliotekose, degalinėse.

Be galimybių paso negalės lankytis sporto klube

Vis dėlto dauguma prekybos ir paslaugų vietų neturintiems galimybių paso gyventojams nuo pirmadienio tampa neprieinamos.

Viena iš jų – sporto klubai. Štai sveikatingumo klubai „Impuls“ ir „Lemon Gym“ kviečia klientus parodyti turimą galimybių pasą registratūros darbuotojui, darbuotojas jį užregistruos. Neturintiems galimybių paso klientams šių sporto klubų varteliai nebeatsivers nei su piršto antspaudu, nei su turima kliento kortele.

„Skatiname klube besilankančius žmones turėti galimybių pasą, pasižymėti, kad vėliau jie galėtų netrukdomi lankytis, kad nesusidarytų eilės. Pats tikrinimas yra gana paprastas, žmonės gali parodyti spausdintą arba elektroninį galimybių pasą, o darbuotojas jį nuskaito“, – sakė „Impuls“ ir „Lemon Gym“ sporto klubų vadovas Vidmantas Šiugždinis.

Vis dėlto, anot V. Šiugždinio, galutinai nėra išspręstas duomenų apsaugos klausimas.

„Pavyzdžiui, nėra žinoma, ar būtų galima [galimybių paso duomenis] įvesti į sistemą, kad [būtų aišku, jog] žmogus turi teisę kelis mėnesius vaikščioti [į sporto klubą], tiek, kiek galioja jo galimybių pasas, kad kiekvieną kartą nereikėtų rodyti. [...]

Mes manome, kad tokia sistema būtų patogiausia, bet mūsų duomenų apsaugos pareigūnai nėra to aiškiai aprašę. Mes norime startuoti nuo tokios tvarkos ir vis dar klausinėjame, prašome išaiškinimų“, – praėjusią savaitę komentavo V. Šiugždinis.

Jo teigimu, į reikalavimą sportuoti tik turint galimybių pasą klientai reaguoja ramiai.

„Mes informavome klientus ir trumposiomis žinutėmis, ir elektroniniais laiškais, kad nuo rugsėjo 13 dienos bus tokia tvarka ir kad tuo galite pasirūpinti iš anksto“, – pažymėjo V. Šiugždinis.

V. Šiugždinio teigimu, nelikus didžiosios dalies sveikatingumo klubams galiojusių ribojimų ir prasidedant aktyviajam rudens sezonui, naujų norinčiųjų sportuoti klientų skaičius per paskutines 2 savaites išaugo apie 50 proc., palyginti su liepos ir rugpjūčio mėnesių vidurkiu.

„Taigi pirmomis dienomis jaučiame, kad efektas bus panašus kaip kino teatruose – tikimės ženklaus apsilankymų suaktyvėjimo. Tačiau suprantame, jog tam, kad grįžtume iki priešpandeminio lygio, rinkos dar laukia ilgas kelias“, – sakė V. Šiugždinis.

Paklaustas, kas laukia klientų, kurie neturi galimybių paso, bet minėtuose sporto klubuose yra įsigiję metinę narystę, V. Šiugždinis paaiškino, kad klientai gali stabdyti arba perleisti narystę kitam asmeniui.

„Yra sudaryta įvairių algoritmų, kaip susitvarkyti su savo naryste. Kiekvienu atveju mes ieškome tų sprendimų. Galbūt žmogus jau yra pradėjęs vakcinavimo procesą ir jam tereikia palaukti. Kiekvienu atveju stengiamės bendrauti individualiai ir surasti sprendimą“, – paaiškino V. Šiugždinis.

V. Šiugždinis papildo, kad lankytojams, neturintiems galimybių paso, yra sudarytos sąlygos patogiai sportuoti namuose nuotoliniu būdu. Sveikatingumo klubų klientai savo turimus abonementus taip pat gali perkelti į nuotolinių treniruočių sąlygas atitinkančias narystes.

Sporto klubo „Fitus“ vadovas Sigitas Liaučius nurodė, kad šiame sporto klube galimybių pasas bus kiekvienąkart tikrinamas registratūroje. Papildomas personalas sporto klube tam nėra samdomas, tikimasi, kad užteks esamų pajėgumų.

„Žmogus parodys galimybių pasą ir galės eiti sportuoti“, – sakė S. Liaučius.

Dėl klientų, kurie neturi galimybių paso, tačiau yra įsigiję metinę sporto klubo narystę, S. Liaučius sako kreipęsis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT).

„Šiuo metu yra išaiškinimas, jog reikia ieškoti kompromiso. Jeigu kompromisas nerandamas ir bus norima nutraukti sutartį, bus taikomos standartinės sutarties nutraukimo sąlygos. Toks yra išaiškinimas, todėl juo ir vadovausimės“, – pažymėjo S. Liaučius.

Narysčių nestabdys

Sporto klubas „VS-Fitness“ nurodo, kad galiojančius abonementus turintys klientai bus laikinai blokuojami ir negalės patekti į sporto klubus, kol nepateiks galimybių paso ar kitų tinkamų dokumentų.

Norėdamas patekti į sporto klubą, klientas turės įkelti turimą galimybių pasą į savo paskyrą sporto klubo interneto svetainėje.

Atlikus šiuos veiksmus, įkeltas dokumentas bus patikrinamas interneto naršyklėje, nuskaitant jo QR kodą, tačiau sporto klubo serveriuose ar duomenų bazėse nebus išsaugomas.

Vadovaudamasis šiuo metu turima informacija iš VVTAT, sporto klubas nurodo, kad turimos narystės nebus stabdomos ir galios toliau pagal sporto klubo paslaugų sutarties sąlygas.

„Klientams, kurie nori laikinai sustabdyti savo sporto klubo narystę dėl laiku negauto galimybių paso, pereinamuoju laikotarpiu vakcinacijos metu bei po vakcinacijos iki galimybių paso įsigaliojimo narystė gali būti stabdoma iki 30 kalendorinių dienų“, – atkreipiamas dėmesys.

Galimybių paso prašo jau kurį laiką

Neturintys galimybių paso gyventojai nuo rugsėjo 13 dienos nebegali lankytis ir kino teatruose. Vis dėlto dauguma kino teatrų jau anksčiau nusprendė priimti tik galimybių pasą turinčius klientus.

„Pasaulyje kol kas nieko geriau už žaliąjį pasą nesugalvota. Manome, kad tai vienintelė galimybė toliau dirbti“, – kiek anksčiau LRT.lt sakė kino teatrų tinklo „Forum Cinemas“ vadovas Gintaras Plytnikas.

Kino centras „Cinamon“ taip pat skelbė, kad nuo rugpjūčio 20 dienos paslaugas teikia tik galimybių pasą turintiems asmenims.

Kino teatre „Skalvija“ galimybių pasas pradėtas taikyti nuo rugsėjo 1 dienos. Tai reiškia, kad kaukių dėvėjimas kino salėje tapo nebūtinas, tik rekomenduojamas. Galimybių pasą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą turi pateikti visi asmenys nuo 16 metų. Užsieniečiai privalo pateikti Europos Sąjungos (ES) skaitmeninį COVID-19 pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Be galimybių paso – tik lauko kavinėse

Galimybių pasas nuo pirmadienio tampa privalomas ir lankantis maitinimo įstaigų viduje. Jo bus prašoma iš barmenų, padavėjų ar prieš įeinant į maitinimo įstaigos vidų.

Neturintieji galimybių paso viešojo maitinimo įstaigų klientai galės sėdėti lauke prie staliukų, tačiau užsukti į įstaigos vidų atsiskaityti už maistą ir gėrimus ar apsilankyti viduje esančiame tualete jiems bus draudžiama. Lankytojams maistą ir gėrimus vartoti prie vieno stalo leidžiama sėdint ne daugiau nei 5 asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Kurjeriai, maisto išvežiotojai, atvykstantys į prekybos centrus, taip pat turės pateikti galimybių pasus.

Apgyvendinimo įstaigose ir viešbučiuose nuo pirmadienio galima aptarnauti klientus savitarnos principu. Iki šiol darbuotojai turėdavo patiekti maistą, net jei ir būdavo aptarnaujami klientai su galimybių pasu.

Galimybių pasas bus reikalingas ir didžiuosiuose prekybos centruose. Prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ atstovės Ievos Goštautaitės-Gedutės teigimu, įsigaliojus naujai tvarkai, reikės pateikti galiojantį galimybių pasą, o asmens dokumento prekybos centro patikros punkte parodyti nereikės.

„Ar prekybos centro lankytojai turi galimybių pasus, bus tikrinama prie prekybos centro įėjimų, ne prie atskirų parduotuvių. Siekiant, kad dėl patikros nesusidarytų spūstys, prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ ir toliau veiks visi septyni esami įėjimai.

Artėja vėsesnis metų laikas, todėl, siekiant nesukelti lankytojams diskomforto, galimybių pasą bus prašoma parodyti ne lauke, o jau užėjus į prekybos centrą. Lankytojų galimybių pasų patikros bus vykdomos išlaikant reikalaujamus saugius atstumus“, – komentavo I. Goštautaitė-Gedutė.

Prekybos centre veikianti „Senukų“ parduotuvė savo lankytojų galimybių pasų kontrolę vykdys pati – ji dokumentus prašys pateikti prie visų trijų savo įėjimų, taip pat nurodė I. Goštautaitė-Gedutė.

Anot jos, galimybių pasus tikrins prekybos centro apsaugos darbuotojai. Tam pasitelktos papildomos pajėgos, įdarbinta žmonių.

„Šiuo metu skaičiuojame, kad galimybių pasų kontrolei užtikrinti prie kiekvieno įėjimo į prekybos centrą papildomai dirbs vienas apsaugos darbuotojas. Ateityje operatyviai reaguosime į besikeičiančią situaciją ir prireikus didinsime personalo skaičių“, – pažymėjo I. Goštautaitė-Gedutė.

Siekiant užtikrinti, kad galimybių paso patikra būtų kiek įmanoma trumpesnė, gyventojų prašoma iš anksto pasiruošti pateikti galimybių pasą – būti jį atsispausdinus ar parsisiuntus į mobilųjį telefoną ir turėti po ranka. QR kodų nuskaitymas artimiausiu metu neplanuojamas, pakaks atsakingam tikrinančiam asmeniui parodyti galiojantį galimybių pasą, sako I. Goštautaitė-Gedutė.

Prekybos ir pramogų centro „Ozas“ atstovė Ina Augulienė nurodė, kad šiame prekybos centre kiekvienas užėjęs asmuo turės pateikti galiojantį galimybių pasą arba kitą jį atitinkantį dokumentą.

„Patikrą vykdys papildomai įdarbinti asmenys, o pats procesas vyks kompleksiniu būdu: dalis dokumentų bus skenuojama, kiti dokumentai bus tikrinami paties darbuotojo – įvertinamas tinkamumas, galiojimo data“, – teigė I. Augulienė.

Prekybos centro „CUP“ generalinės direktorės Onos Nevinskienės teigimu, nuo 8 iki 22 valandos į prekybos centrą bus galima patekti per septynis įėjimus, o po 22 valandos į prekybos centrą bus galima patekti tik per pirmo, trečio ir penkto aukšto įėjimus.

„Galimybių pasui tikrinti bus naudojami specialiai tam skirti mobilieji įrenginiai su įdiegta programine įranga. Dėl galimybių paso tikrinimo sudaryta sutartis su viena iš profesionalių saugos tarnybų, jos darbuotojai atliks GP ir jam prilygstančių dokumentų patikrą prie įėjimų į prekybos centrą“, – pažymėjo O. Nevinskienė.

Į vaistinę – tik per atskirą įėjimą

Nuo pirmadienio „Akropolio“ apsaugos darbuotojai ir kontrolieriai prie įėjimų į prekybos centrus tikrins visų klientų galimybių pasus ir kitus jiems prilygstančius dokumentus. Nuo pirmadienio koreguojamos ir lankymosi prekybos centruose taisyklės – kaukių dėvėjimas tampa griežtai rekomenduojamas.

„Suprantame, kad daliai mūsų pirkėjų nauja tvarka nepriimtina, tačiau esame įsitikinę, kad tik susitelkę ir elgdamiesi atsakingai galėsime ištrūkti iš pandemijos gniaužtų. Tikimės, kad dokumentų patikra bus sklandi ir patekimas į prekybos centrus neužtruks. Visgi, jei naujoji tvarka iš pradžių sukeltų nepatogumų, lankytojų labai prašome supratingumo, kantrybės ir geranoriškumo“, – sakė „Akropolis Group“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

Neturintys galimybių paso asmenys nuo pirmadienio negalės lankytis didžiuosiuose prekybos centruose, todėl jiems užsivers ir šiose prekybos vietose esančių vaistinių, bankų, pašto skyrių, siuntų atsiėmimo punktai. Vis dėlto į vaistines, esančias didžiuosiuose prekybos centruose ir turinčias asmens sveikatos priežiūros įstaigos statusą, bus leidžiama įleisti asmenis be galimybių paso, tik jei įmanoma užtikrinti atskirą patekimą, kad klientų srautai nesimaišytų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt