Verslas

2016.09.22 16:11

J. C. Junckeris: derybos dėl TTIP turi būti tęsiamos

ELTA2016.09.22 16:11

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude`as Junckeris pasisako už tai, kad derybos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties būtų tęsiamos. Tai jis pareiškė kalbėdamas per Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) posėdį.

„Esame sudarę sutartis dėl laisvosios prekybos su maždaug 140 šalių, šiuo metu svarstome sandorį su Kanada ir galimą sandorį su Jungtinėmis Valstijomis. Jeigu padidintume eksportą vienu milijardu, pavyktų sukurti 14 tūkst. darbo vietų Europoje. Paprastas pavyzdys – sudarius prekybos sutartį su Kolumbija, buvo sukurta 6 tūkst. darbo vietų. Tik pagalvokite, ko galima tikėtis sudarius sutartis su Kanada bei JAV. Aš rimtai pasisakau už sutarties su Kanada ratifikavimą ir už tai, kad būtų tęsiamos derybos su JAV“, – pareiškė J. C. Junckeris.

Savaitės pradžioje keli tūkstančiai žmonių dalyvavo manifestacijoje prieš tokio pobūdžio ES sutartį su JAV, taip pat prieš Europos Sąjungos-Kanados prekybos susitarimą (CETA). Protesto akcija vyko Briuselyje, vadinamajame „Europos“ kvartale.

Europoje jau ne kartą vyko masinės protesto akcijas prieš TTIP, kurio analogu laikomas CETA susitarimas. Tokio susitarimo priešininkai nerimauja, kad transatlantinis prekybinis paktas pažeis standartus ekologijos, teisės bei užimtumo srityse ES valstybėse narėse. Organizatorių duomenimis, sekmadienį Vokietijos miestuose vyko daugiatūkstantinės manifestacijos prieš TTIP sutarties sudarymą, jose dalyvavo apie 350 tūkst. žmonių.

Rugpjūčio 28 d. Vokietijos ekonomikos ir energetikos ministras, vicekancleris Sigmaras Gabrielius pareiškė, kad derybos dėl laisvosios prekybos tarp Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žlugo. Prancūzijos prekybos ministras Matthiasas Feklas per RMC radijo eterį pareiškė, kad Paryžius ketina rugsėjį kreiptis į Europos Komisiją reikalaudamas pristabdyti derybas.

Tuo tarpu ES ir JAV vyriausybė susitarė surengti kitą derybų dėl TTIP raundą spalio 3 dieną. Derybos dėl TTIP sutarties trunka nuo 2013 m. liepos. Derybomis dėl transatlantinės partnerystės prekybos ir investicijų srityje siekiama sukurti didžiausią žmonijos istorijoje laisvosios prekybos erdvę, kuri apimtų du svarbiausius planetos ekonomikos centrus – Jungtines Valstijas ir Europos Sąjungą.

Derybos vyksta sunkiai dėl esminio skirtumo tarp Amerikos ir Europos ekonominių ir socialinių modelių, verslo tradicijų. Prieš jas Europos Sąjungoje stoja įtakingos grupės, manančios, kad TIIP sugriaus „Europos socialinį modelį“ ir neigiamai atsilieps piliečių darbo teisėms. Sutarties kritikai taip pat mano, kad ji susilpnins aplinkos apsaugos kontrolę.

Briuselis ir Vašingtonas nori baigti derybas ir pasirašyti sutartį iki JAV prezidento Barackas Obama kadencijos pabaigos.